Kiedy powstał pierwszy komputer?

0

Żyjemy w czasach, kiedy komputery są elementem naszej codzienności. Bez nich nie istniałaby sygnalizacja świetlna, bankowość elektroniczna, a prace biurowe byłyby niewyobrażalnie żmudne.


Pobierz za darmo dostęp do encyklopedii Bezpieczeństwa AVG!

Darmowe porady przygotowane przez ekspertów AVG – kliknij i pobierz teraz!


Wszystkiemu dało początek powstanie komputera. Było to w roku 1946. Komputer nosił nazwę ENIAC. 14 lutego w Walentynki 1946 zaprezentowano go publicznie.

Został skonstruowany przez J.P. Eckerta i J.W. Mauchly’ego na Uniwersytecie Pensylwanii w USA.

Jego proces budowy zapoczątkowała potrzeba stworzenia tablic balistycznych dla amerykańskich sił zbrojnych. Oficerowie mieli problemy z szybkim i poprawnym obliczeniem nastaw dział w zależności od odległości od celu, rodzaju pocisku itd. Należało im to ułatwić i przedstawić wyniki w formie tablic. Żmudne obliczenia miała wykonać maszyna.

ENIAC ważył około 27 ton. Zajmował powierzchnię 140 metrów kwadratowych. Składał się z ponad 18 tysięcy lamp elektronowych. Kiedyś to one pełniły funkcje dzisiejszych małych tranzystorów, dlatego wymiary pierwszego komputera były ogromne. Pierwszy komputer pobierał 140kW mocy.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e5/ENIAC-changing_a_tube.jpg/800px-ENIAC-changing_a_tube.jpg

Źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/ENIAC
https://www.erainformatyki.pl/pierwszy-komputer-na-swiecie.html

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Polityka prywatności
Musisz zaakceptować naszą politykę prywatności

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku