Olbrzymi wyciek haseł – sprawdź czy Twoje też zostało wykradzione!

3

Ostatnio w Internecie została opublikowana baza danych zawierająca wykradzione adresy email wraz z hasłami. Nie oznacza to jednak, że są to hasła do skrzynek mailowych, ale najczęściej są to dane logowania do różnych serwisów, gdzie podaje się adres email. Czemu powinno nas to interesować? W bazie znajduje się ponad 10 milionów haseł do kont z .pl na końcu. Nie wspominając o tym, że wiele z nas posiada także skrzynki w serwisach zagranicznych jak Gmail czy Yahoo.

Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Raport zagrożeń AVG

  INFORMACJE O ZAGROŻENIACH

  Darmowa, krótka, zwięzła i rzeczowa forma dotycząca najnowszych zagrożeń pojawiających się w internecie. Wirusy, wycieki haseł, wyłudzenia danych. Informacje prosto na Twój e-mail.

  Zapisz się

 • AVG Ultimate

  NAJLEPSZY ANTYWIRUS

  Najlepszy antywirus od AVG. Ponad 80 unikalnych aplikacji. Ochrona komputera i urządzeń Android. Połączenie zaawansowanej ochrony dla komputera i smartfona. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Obecnie najlepszy na rynku program do optymalizacji, zarządzania, zwolnienia miejsca i przyspieszania pracy komputera oraz smartfona Android. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

Jakie hasła z polskich serwisów wyciekły?

Ponad 3 miliony kont na wp.pl znajduje się w bazie, 450 tysięcy kont w serwisie onet.pl, 300 tysięcy w interia.pl, 150 tysięcy z o2.pl, a to tylko największe liczby. Łącznie do nich wyciekło też ponad 13 milionów haseł. Oznacza to, że do części kont wyciekło więcej niż jedno hasło. Niestety, na takie wydarzenia nie możemy poradzić nic innego jak zmianę hasła.

Najpopularniejsze hasła dalej są najsłabszymi z możliwych

Najpopularniejszym hasłem pozostaje 123456, blisko 50 tysięcy kont było nim zabezpieczone. Na drugim miejscu nieśmiertelne qwerty, dalej jest 123456789 i 12345. Na szóstym miejscu mamy hasło polska, niestety pisane z małej litery, a na 10 pojawia się monika, także z małej litery. Trzeba jednak przyznać, że ze statystyk wynika, iż staramy się co raz bardziej urozmaicać hasła, to bardzo dobrze.

Jak sprawdzić czy nasze konto padło ofiarą wycieku?

Choć baza jest dostępna w Internecie, to żaden serwis nie publikuje do niej linku. Najbezpieczniej jest wejść na stronę haveibeenpwned.com. Stoi ona na straży danych, pozwalając bezpiecznie samemu dowiedzieć się więcej. Nie należy się bać, że nasz adres email zostanie zapisany, czy zaczniemy dostawać spam.

Jeśli zmienicie hasło bądź chcecie się upewnić, czy nowe hasło będzie odpowiednie możecie skorzystać także z wyszukiwarki do haseł haveibeenpwned.com/Passwords. Absolutnie jednak nie podawajcie tam haseł, których obecnie używacie. Serwis jest bezpieczny, ale takich rzeczy się po prostu nie robi.

Mój email znajduje się na liście, co teraz?

Jeśli się tak zdarzyło, jak to miało miejsce w moim przypadku, to należałoby zmienić hasła we wszystkich serwisach, gdzie podaliście ten adres email. Później możecie sprawdzić czy wasze hasło wyciekło. Nie mniej jednak, tak czy inaczej, należy zmienić hasła. To najbezpieczniejsze co możecie zrobić.

Przykład konta, którego dane wyciekły.

Przykład konta, którego dane wyciekły.

Jak stworzyć nowe hasła?

Niedawno napisaliśmy nowy poradnik do tworzenia haseł, jako że zmieniło się podejście do tego procesu. Możecie o tym poczytać tutaj. Macie problem z zapamiętaniem haseł? Zachęcamy do przeczytania poradnika z pierwszych kroków w programie KeePass, który bezpiecznie zapamięta za was wszystkie hasła.

Chcesz otrzymywać informacje o nowych zagrożeniach w internecie? Zapisz się do Raportu Zagrożeń AVG!

Jeżeli chcesz regularnie otrzymywać informacje o atakach, wyciekach haseł i podobnych wydarzeniach najlepiej zapisz się od razu do naszego darmowego newslettera współtworzonego przy udziale ekspertów AVG, w którym przesyłamy wam aktualne raporty zagrożeń.

Chcecie wiedzieć więcej?

Jeśli o coś chcecie dopytać, to śmiało dajcie nam znać w komentarzach. Dla osób chcących poczytać więcej u źródła polecamy ten tekst.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Polityka prywatności
Musisz zaakceptować naszą politykę prywatności

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Jestem fizykiem medycznym i informatykiem, którego największą pasją jest pisanie tekstów. Na co dzień zajmuję się administracją IT Centrum Nauki, a po godzinach ratuję niewiasty i światy w niezliczonych grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na mojej stronie.

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku