Porównanie papieru do drukarek

0

Papier do drukarek jest, obok dobrej jakości sprzętu i tonerów, trzecim czynnikiem, który decyduje o tym, czy wydruk będzie cechował się wysoką jakością. Jednocześnie, z trzech wymienionych tu elementów składających się na estetyczny wydruk, papier jest elementem najczęściej pomijanym. Niesłusznie, ponieważ ma nie mniejsze znaczenie niż dobór drukarki lub tuszu. Poniżej porównano ze sobą papiery, przyporządkowane, dla ułatwienia, do dwóch kategorii: papier uniwersalny oraz papier do zadań specjalnych. Jeśli podejmiemy się zakupów, zgodnie z poniższym zestawieniem, z pewnością każdy wydruk będzie udany.

Papier do drukarek – uniwersalny

Za papier uniwersalny uznaje się tzw. „papier do ksero”. Jest to papier najczęściej używany, o rozmiarze A4 (czyli 210 na 297 mm). Papier tego typu zazwyczaj pasuje zarówno do drukarek używanych w domu, jak i sprzętów biurowych. Czym kierować się przy wyborze takiego papieru i jakie są najlepsze ryzy, dostępne na rynku? By dobrać „papier do ksero”, najlepiej dostosowany do indywidualnych potrzeb, należy rozważyć następujące kwestie: gramaturę oraz poziom bieli.

Gramatura standardowa wynosi 80g/m2. Sprawdzi się w przypadku wydruków tekstu, może jednak wadzić, jeżeli chcemy zaprezentować dobrej jakości obrazy, wykresy itp. Nie warto wybierać papierów o niższej gramaturze – nawet zwykły tekst będzie prezentował się nieatrakcyjnie, do tego stopnia, że trudno będzie pracować z dokumentem. Polecane papiery do drukarek o gramaturze, pozwalającej na uzyskanie zadowalających efektów, to choćby: papier ksero CANON Yellow Label A4 oraz papier EPSON Business DIN A4.

Biel papieru określona jest według kategorii, przy czym pod najwyższą kategorią A+, kryją się papiery najlepsze i najbielsze. Nie zawsze jednak wybór tego rodzaju arkuszy jest potrzebny. Do celów użytkowych (drukowanie faktur, tekstów do domowego użytku, np. notatek do poprawienia itp.) z powodzeniem sprawdzą się papiery o niższej klasie (np. papier MONDI Dolphin A4 80G), wpadające w odcień beżu. Jeśli jednak potrzebny jest efekt najlepszy, polecane papiery z tej kategorii to:  Papier ksero A4/80g Poljet – 166 CIE oraz papier ksero A4/80g Navigator – 169 CIE.

Papier do drukarek – do zadań specjalnych

Papiery do zadań specjalnych to te, których najczęściej nie używa się na co dzień, a od święta, np. do wydruku fotografii czy wizytówek. W tym przypadku o jakości papieru świadczą wspomniane już gramatura i poziom bieli, przy czym niebagatelne znaczenie zyskuje także to, czy papier jest powlekany, czy też nie. W przypadku poziomu bieli warto kierować się wskazówkami powyżej, co do gramatury jednak, należy mieć na uwadze, że do wydruku fotografii czy wizytówek szukamy arkuszy o wyższej gramaturze niż standardowa. Papier fotograficzny oznacza gramaturę od 160g/m2 wzwyż, np. papier fotograficzny ACTIVEJET AP4-160G100L.

Z powodzeniem można jednak szukać na rynku papierów do drukarek o wyższej gramaturze, takich jak np. papier fotograficzny CANON KP-108IN lub papier fotograficzny BROTHER BP71GA3. By móc przebierać wśród dostępnych arkuszy, warto zdecydować się na zakupy w dużym sklepie stacjonarnym lub internetowym, bo pod sformułowaniem papier do drukarki kryje się wiele produktów o różnych właściwościach, z którymi warto eksperymentować, zwłaszcza w przypadku papierów fotograficznych. W przypadku wyboru papieru fotograficznego ważne jest także to, jaka drukarka będzie używana do wydruku.

Na rynku dostępne są papiery powlekane, o różnych efektach: mocno błyszczącego, lekko błyszczącego, półmatowego, matowego itd., używane najczęściej w drukarkach laserowych. Dla osób, oczekujących efektów o wyjątkowej jakości, poleca się zastosowanie papieru termosublimacyjnego, który, przy użyciu specjalnej technologii, podwyższa jeszcze jakość wydruku. By cieszyć się takim efektem, potrzeba jednak specjalnej drukarki. Wybranie odpowiedniego papieru do drukarki nie jest więc trudne, jeżeli tylko znamy właściwości, które musi posiadać produkt.

Artykuł partnera

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku