Poprawa chłodzenia w komputerze – wszystko co musisz wiedzieć!

0

System chłodniczy w komputerach to jeden z najważniejszych elementów, na jakie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze/składaniu komputera. Odpowiada za utrzymanie stabilnej, zdatnej do użytkowania temperatury naszego peceta. O ile w komputerach typu biurowego, temperatura nie osiąga wysokiego poziomu, tak inaczej sprawy się mają, jeśli mówimy o komputerach przeznaczonych do grania w gry, których podzespoły poddawane są bardzo ciężkiej pracy. Od tego, jak ciężka jest to praca, zależy szybkość oraz poziom nagrzania się naszego urządzenia.

Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Currently, the best program on the market to optimize, manage, free up space and speed up the work of a computer and Android smartphone . [emergency mode] UNLIMITED POSITIONS

  Sprawdź

 • AVG Internet Security

  ZAAWANSOWANA OCHRONA ANTYWIRUSOWA

  Dedykowany dla ochrony domu lub małej firmy. Chroni przed wszystkimi rodzajami zagrożeń, wirusami, dodatkowo zawiera ochronę bankowości online, płatności elektronicznych. DWA PROGRAM DODATKOWO GRATIS

  Sprawdź

 • Bezpieczna firma z AVG

  E-BOOK DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

  Darmowy e-book przygotowany specjalnie dla właścicieli małych i średnich firm zawierający praktyczne porady dotyczące bezpieczeństwa w internecie Twojego businessu.

  Zapisz się

Typy systemów chłodniczych

Istnieją dwa główne typy systemów chłodniczych, które najczęściej możemy spotkać w komputerach. Jednym z nich jest chłodzenie wodne, coraz bardziej zyskujące na popularności. Polega na chłodzeniu elementów mechanicznych komputera przy użyciu układu, w którym transporterem ciepła jest woda.

Jego najważniejszym elementem jest pompa, która wymusza kontrolowany obieg wody, powodując ochładzanie podzespołów. Drugim, zdecydowanie najpopularniejszym sposobem schładzania wnętrza naszego peceta, jest chłodzenie powietrzem za pomocą wiatraka (np. CPU, VGA). Chłodzenie tego typu działa na zasadzie znanej ludzkości od dawna — mały wiatraczek wprawiony w ruch, przyśpiesza obieg powietrza we wnętrzu urządzenia, powodując jego chłodzenie.

Oba sposoby są sprawdzone i każdy na swój sposób spełnia dobrze swoje zadanie, przez co ciężko wskazać w tym zestawieniu faworyta pod względem jakości. Na pewno jednak wciąż popularniejsze jest chłodzenie powietrzem, które jest stosowane już od przeszło dwudziestu lat.

Chłodzenie komputera może odbywać się powietrzem lub cieczą.
Klasyczne chłodzenie procesora powietrzem.

Co, gdy podstawowy układ chłodzenia nie wystarcza?

W przypadku laptopów, gdy zawodzi nas wbudowany w urządzenie układ chłodniczy, możemy sięgnąć po specjalne podstawki chłodzące, które zapewniają nawet do 4 dodatkowych wentylatorów chłodzących naszego laptopa powietrzem. Taką podstawkę nie trudno znaleźć, posiada ją co drugi serwis komputerowy, a już na pewno SL Serwis. W przypadku jednak gdy układ zawiedzie nas w komputerze stacjonarnym najlepsze rozwiązanie to wymiana takiego układu na nowszy, sprawniejszy.

Z tym również nie powinno być problemu, każdy serwis komputerów powinien być w stanie nam pomóc z takim problemem. Osobiście do takich zabiegów polecam Olsztyn. W tym mieście znajdują się naprawdę dobre serwisy, które rozwiążą nasze problemy z pecetami szybko i sprawnie.

Jak jeszcze zmienić temperaturę komputera?

Komputer poddany większemu obciążeniu wymaga dodatkowego chłodzenia.
Oszczędzaj komputer wykorzystując go do tego do czego jest przeznaczony.

Poza usprawnianiem układu chłodzącego możemy również nie wykonywać zbyt ciężkiej pracy na komputerze, który nie jest do niej przystosowany. To znaczy, nie grajmy w najnowszą grę, na laptopie, który mamy od 10 lat oraz który w domyśle miał służyć do pracy biurowej. Tak samo działa to w drugą stronę, w zależności od tego, jak bardzo chcemy obciążyć komputer, róbmy to na urządzeniu z odpowiednimi do tego podzespołami (procesor, karta graficzna, pamięć ram, płyta główna itp.).

Chcesz zagrać w najnowszą grę na wysokich ustawieniach? Nie ma sprawy, pamiętaj, tylko by komputer posiadał odpowiednio dobrą dla tej gry specyfikację.

Artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku