Najpopularniejsze
    Czy jest sposób na wyzerowanie Windowsa

    Jak sformatować/przywrócić Windows 10?

    Nowy konkurs AVG - weź udział teraz

    Wybierz imię dla ludka-ninja! Wiosenny konkurs AVG!

    Nowy konkurs AVG

    Pomóż nam wybrać koszulkę dla Trybu i zgarnij NOWE gadżety AVG!

    Facebook YouTube
    TrybAwaryjny.plTrybAwaryjny.pl
    • Strona główna
    • Tu zacznij
    • Porady
      • Dla domu
      • Dla firmy
      • Dla szkoły
      • Android
      • Windows
      • Przydatne programy
        • Komputer
        • Mobilne
    • Ciekawostki
    • AVG
      • Strona AVG w Polsce
      • AVG krok po kroku
      • Blog AVG
      • Informacje prasowe
      • Napisali o AVG
      • Promocje
      • Programy
        • Dla domu
        • Dla małej firmy
        • Dla biznesu
      • Forum
    • AVAST
    • Kontakt i współpraca
    Facebook YouTube
    TrybAwaryjny.plTrybAwaryjny.pl
    Strona główna»Porady dla firmy»Porady»Mała firma»Polityka bezpieczeństwa informacji w małej firmie – od czego zacząć?
    Mała firma

    Polityka bezpieczeństwa informacji w małej firmie – od czego zacząć?

    Brak komentarzyPrzeczytasz w 4 minuty
    bezpieczeństwo informacji w firmie
    Polityka bezpieczeństwa.

    Polityka bezpieczeństwa informacji to dokument, który warto stworzyć i trzymać w nim wszystkie ważne zapisy dotyczące organizacji pracy, procedur mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa dla danych wrażliwych (i nie tylko) w firmie.

    Krok po kroku. Jak zabezpieczyć firmowe informacje:

    Spis Treści
    Zwiń
    Rozwiń


    Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

    • Raport zagrożeń AVG

      INFORMACJE O ZAGROŻENIACH

      Darmowa, krótka, zwięzła i rzeczowa forma dotycząca najnowszych zagrożeń pojawiających się w internecie. Wirusy, wycieki haseł, wyłudzenia danych. Informacje prosto na Twój e-mail.

      Zapisz się

    • AVG Ultimate

      NAJLEPSZY ANTYWIRUS

      Najlepszy antywirus od AVG. Ponad 80 unikalnych aplikacji. Ochrona komputera i urządzeń Android. Połączenie zaawansowanej ochrony dla komputera i smartfona. BEZ LIMITU STANOWISK

      Sprawdź

    • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

      PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

      Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

      Zapisz się

    • AVG TuneUp

      PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

      Currently, the best program on the market to optimize, manage, free up space and speed up the work of a computer and Android smartphone . [emergency mode] UNLIMITED POSITIONS

      Sprawdź


    Dzięki niemu łatwo możemy wdrożyć nowych pracowników w panujące w pracy zasady. Łatwo też wskażemy zapis, który opisze sposób działania w sytuacjach, gdzie istnieje ryzyko wycieku informacji lub co gorsza, już to nastąpiło.

    1.Co warto wiedzieć na początek?

    Domyślamy się, że większość z was nie zna zagadnień prawnych dotyczących polityki bezpieczeństwa danych i tego w jaki sposób należy poinformować klientów o każdorazowym naruszeniu bezpieczeństwa tych danych. W tym celu polecamy skonsultować się z kancelarią prawną specjalizującą się w tym obszarze. Oni doradzą wam najlepiej jak uniknąć niepotrzebnych nerwów i być gotowym na taką sytuację.

    Upewnijcie się, że polityka wewnętrzna firmy w tym zakresie i wszystkie procedury spełniają wymogi prawne. Ponieważ przepisy się zmieniają, przygotujcie się na coroczną analizę polityki bezpieczeństwa waszej firmy i wprowadźcie ewentualne, obowiązkowe zmiany. Zapewnijcie pracownikom szkolenia na temat polityki bezpieczeństwa danych i związanych z tym procedur. Jeśli prawo wymaga jeszcze dodatkowych szkoleń dla pracowników, koniecznie je przeprowadźcie. To tak naprawdę jest w waszym najlepszym interesie.

    2.Krok drugi – ważne procedury

    Procedura zarządzania incydentami związanymi z bezpieczeństwem danych to dokument, który przedstawia się każdemu klientowi. Wyjaśnia on w jaki sposób zostaną powiadomieni o każdorazowym naruszeniu bezpieczeństwa danych. Jest to bardzo ważne. Z jednej strony musi on was zabezpieczać, z drugiej być zrozumiały i fair w stosunku do klienta, który faktycznie doświadczył straty. Tę procedurę również warto skonsultować z prawnikiem.

    Procedura tworzenia i przetrzymywania haseł, to kolejny dokument, który należałoby posiadać. Upewnijcie się, że wszyscy pracownicy są przeszkoleni w zakresie tworzenia i stosowania silnych haseł. Sprawdźcie czy wasze systemy dostosowane są do regulacji odnośnie danych wrażliwych (przykładowo wymuszają zmianę hasła co 30 dni przy danych osobowych). Okazjonalnie sprawdzajcie, czy pracownicy rozumieją, jak utworzyć silne hasło i jak bardzo ważne jest stosowanie się do procedur gwarantujących bezpieczeństwo całej sieci.

    3.Krok trzeci – przygotowanie planu awaryjnego

    Należy stworzyć wewnętrzne procedury w ramach jednego planu działania na wypadek naruszenia prywatności danych. W jego obrębie powinny znaleźć się właśnie definicje sposobu powiadomienia klienta o takim zdarzeniu.

    Oprócz wcześniej wspomnianego dokumentu, jakim jest procedura zarządzania incydentami związanymi z bezpieczeństwem danych, przygotujcie drugi plan na użytek wewnętrzny firmy. To w nim jasno sprecyzujecie wszystkie kwestie związane z naruszeniem bezpieczeństwa danych. Dokładnie wskażcie, kto będzie odpowiedzialny za kontakt z klientem i przedstawieniem mu sytuacji, a kto wyjaśni przebieg zdarzenia pracownikom.

    Na koniec warto wyznaczyć osoby, które po zażegnaniu kryzysu przygotują odpowiedni raport i przedstawią stan obecnych zabezpieczeń oraz drogę do zapobiegnięcia podobnym sytuacjom w przyszłości.

    4.Jak należy postępować, gdy doszło do niepożądanego wydarzenia?

    1. Jeśli wykryjecie naruszenie bezpieczeństwa danych, nie panikujcie i w żadnym wypadku nie ignorujcie takiego incydentu. Nawet jeśli wydaje się wam ono czymś marginalnym.
    2. Zbierzcie wszystkie informacje dotyczące tego zdarzenia, niezależnie od tego czy jest ono już potwierdzone czy nie. Wystarczy, że istnieje podejrzenie jego wystąpienia.
    3. Postępujcie zgodnie z wcześniej ustalonym planem.
    4. Poinformujcie odpowiednie instytucje finansowe, rozpoczynając od banku lub firmy, które obsługują firmowe karty kredytowe, a także wszelkie procesy płatności internetowych.
    5. Poinformujcie swojego ubezpieczyciela.
    6. Jeśli ubezpieczyciel nie zapewnia pomocy prawnej, skontaktujcie się na własną rękę z odpowiednią kancelarią prawną w celu ustalenia, jakie i czyje prawa zostały naruszone. Powinniście uzyskać informację czy prawo nakazuje powiadomić klientów i/lub instytucje państwowe w każdym konkretnym przypadku.
    7. Powiadomcie klientów zgodnie z Procedurą zarządzania incydentami związanymi z bezpieczeństwem danych.
    8. Upewnijcie się, że w celu usunięcia zdarzenia, podjęto odpowiednie kroki i pozostałe dane są bezpieczne. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości skonsultujcie się z ekspertem ds. cyberbezpieczeństwa.

    Sprawdź nasze programy i darmowe poradniki

    • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

      PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

      Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

      Zapisz się

    • AVG TuneUp

      PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

      Currently, the best program on the market to optimize, manage, free up space and speed up the work of a computer and Android smartphone . [emergency mode] UNLIMITED POSITIONS

      Sprawdź

    • AVG Internet Security

      ZAAWANSOWANA OCHRONA ANTYWIRUSOWA

      Dedykowany dla ochrony domu lub małej firmy. Chroni przed wszystkimi rodzajami zagrożeń, wirusami, dodatkowo zawiera ochronę bankowości online, płatności elektronicznych. DWA PROGRAM DODATKOWO GRATIS

      Sprawdź

    • Bezpieczna firma z AVG

      E-BOOK DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

      Darmowy e-book przygotowany specjalnie dla właścicieli małych i średnich firm zawierający praktyczne porady dotyczące bezpieczeństwa w internecie Twojego businessu.

      Zapisz się


    5.Podsumowanie

    Oczywiście to tylko garść informacji na ten temat. Chcieliśmy w ten sposób zwrócić waszą uwagę na problem i na prewencję. Ta, jak wiadomo jest dużo mniej bolesna od leczenia. Jeśli jednak macie jakieś pytania lub chcielibyście bardziej rozwinąć, któreś z zagadnień, to napiszcie nam w komentarzach. Zachęcamy do tego!

    ___

    Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Sprawdź AVG antywirus dla firmy. Kompleksowa ochrona dla plików, przelewów i wszystkiego co najważniejsze w firmie.

    antywirus avg logo

     

     

    Oceń artykuł
    [Głosów: 0 Średnia: 0]

    Podobał Ci się ten artykuł?

    Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

    Prowadzisz małą lub średnią firmę?

    Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

    Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

    Pobierz e-book teraz!

    Dane dane osobowe dane wrażliwe informacje polityka bezpieczeństwa procedury
    Udostępnij. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Tomasz Wasiewicz
    • Strona

    Na co dzień zajmuję się bezpieczeństwem IT w Centrum Nauki, sprzedaję narzędzie do dokumentowania baz danych i pomagam wielu małym studiom wypromować ich gry. Po godzinach zaś ratuję niewiasty i światy w niezliczonych właśnie grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na stronie gamesguru.org.

    Subscribe
    Powiadom o
    guest
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Najnowsze komentarze
    • Arkadiusz Zakrzewski Cześć, Do tego potrzebujesz nośnika instalacyjnego. Możesz go samodzielnie szybko utworzyć...Jak sformatować/przywrócić Windows 10?
    • Ania A gdzie ma przechowywane dane? Lokalnie czy nie? Bo to są dane newralgiczne, finansowe itd...10 ciekawych programów do wystawiania faktur w małej firmie
    • Jarek A co jak system nie chce się uruchomić jak wtedy zrobić format?Jak sformatować/przywrócić Windows 10?
    • Natan Bardzo dobry operator, my nie mogliśmy znaleźć firmy która podłączyła by nam internet do...Jaki Internet wybrać do pracy w dużym mieście? Lista najlepszych dostawców
    • Tomek Na topie jest FakturaXL.pl i to ten program rzeczywiście wszędzie polecają. Nie bez powodu...10 ciekawych programów do wystawiania faktur w małej firmie
    Skuteczny Antywirus
    Encyklopedia Bezpieczeństwa
    Odbierz darmowe porady od AVG
    O nas

    TrybAwaryjny.pl to strona stworzona specjalnie dla użytkowników antywirusa AVG. Oprócz szeregu porad i artykułów dotyczących bezpieczeństwa, znajdziecie tutaj wszystko to co jest związane z programami AVG w Polsce. Możecie również zadać pytania dotyczące bezpieczeństwa komputerów ekspertom pomocy technicznej AVG.

    Znajdź nas na FB
    Facebook YouTube
    • Polityka prywatności
    • Regulamin
    © 2023 Trybawaryjny.pl

    Wypełnił powyższe pole i naciśnij Enter żeby wyszukać. Naciśnij Esc żeby anulować.

    wpDiscuz