Internet to nie tylko serwisy społecznościowe, śmieszne filmiki i złośliwe oprogramowanie. Globalna sieć jest najobszerniejszą skarbnicą wiedzy, jaką znamy. Można w niej znaleźć wiele przydatnych serwisów, które pozwalają rozwijać potencjał dzieci. Od czego zacząć? Sprawdź polecane przez nas portale i usługi.
Spis treści
- Pamiętaj o bezpieczeństwie
- NeuroNation
- Quizme.pl
- Khan Academy
- LearningApps.org
- Matzoo.pl
- Settera
- Lektury.gov.pl
- Code Combat
Pamiętaj o bezpieczeństwie
Nim posadzisz swoje dziecko przed komputerem lub wręczysz mu smartfona, zapoznaj się z zagrożeniami, jakie niesie ze sobą Internet. Dowiedz się, jak im przeciwdziałać i ucz swoje dziecko, jak bezpiecznie korzystać z sieci.
Zacznij od instalacji oprogramowania antywirusowego, np. AVG Internet Security, który zabezpieczy komputer i inne urządzenia przed złośliwym oprogramowaniem i zapewni skuteczną ochronę przed wirusami w czasie rzeczywistym.
Zapoznaj się też z naszymi artykułami:
- Bezpieczne dziecko w sieci – poradnik dla rodziców
- Jakie zagrożenia czekają na dzieci w sieci
NeuroNation
NeuroNation to codzienny fitness dla mózgu Twojego dziecka. Dostępny w formie wygodnej aplikacji na smartfony, pozwala trenować umysł i odblokowywać jego potencjał.
Serwis oferuje ponad 30 różnorodnych ćwiczeń i łamigłówek wzmacniających pamięć i koncentrację. Zadania podzielone są na ponad 300 poziomów trudności, a aplikacja dostosowuje stopień zaawansowania do indywidualnych możliwości użytkownika. 15 minut dziennie wystarczy, by długofalowo usprawnić działanie mózgu i poprawić koncentrację.
Aplikacja jest dostępna za darmo i występują w niej reklamy. Można też wykupić wersję premium, która odblokowuje dodatkowe ćwiczenia.
Quizme.pl
Quizme.pl to serwis skupiający w sobie tematyczne quizy, które uczą przez zabawę. Dużą zaletą portalu jest podział na kategorie wiekowe, dzięki czemu możemy dostosować poziom zaawansowania do naszego dziecka. Znajdziemy tu zarówno coś dla 5-latka, ucznia szkoły podstawowej, jak i dla dorosłych.
Oprócz tradycyjnych quizów dostępne są także gry w pary polegające na dopasowywaniu odpowiedzi, wybieranki, testy na czas czy zagadki.
Khan Academy
Khan Academy to serwis edukacyjny z materiałami dydaktycznymi dla dzieci i uczniów w różnym wieku. Znajdziemy tu przydatne filmiki tłumaczące zagadnienia z matematyki, nauk ścisłych, ekonomii czy historii. Każda lekcja jest zakończona krótkim testem sprawdzającym poziom przyswojenia wiedzy.
To świetne uzupełnienie nauki szkolnej i zbiór materiałów, które pozwolą wzbudzić w dziecku zainteresowanie wybranymi tematami.
LearningApps.org
Learning Apps to kolejny przykład zbioru ćwiczeń, zadań i zabaw edukacyjnych podzielonych na konkretne zagadnienia i przedmioty. Dostępne w nim aplikacje to w rzeczywistości interaktywne quizy polegające np. na przyporządkowaniu elementów do pasujących zbiorów czy posegregowaniu ich w sposób chronologiczny.
Ze względu na interaktywną formę, serwis może być ciekawym uzupełnieniem nauki w szkole. Dodatkowym atutem jest możliwość tworzenia własnych „aplikacji”, czyli ćwiczeń i testów.
Matzoo.pl
Matematyczne zoo to interaktywny sposób na naukę matematyki dla najmłodszych. Serwis skupia zagadnienia przeznaczone dla dzieci z podstawówki. Zadania są podzielone na klasy, więc łatwo dostosować ich poziom do wieku ucznia.
Matematyczne zoo odznacza się przyjemnym dla oka i intuicyjnym interfejsem, który zachęci najmłodszych do nauki. Zaletą serwisu jest fakt, że nie trzeba się w nim nawet rejestrować. Wszystkie materiały są dostępne za darmo.
Dla starszych uczniów polecamy serwis o podobnej tematyce – szaloneliczby.pl. Jest on nieco mniej czytelny, ale zawiera arkusze maturalne, będzie więc odpowiedni dla uczniów liceum.
Settera
Naukę geografii może natomiast wspomóc Settera. To serwis skupiający w sobie zadania z różnych dziedzin geografii. Dzięki interaktywnym mapom uczniowie szybko zgłębią i przetestują swoją wiedzę z państw i stolic na świecie, pasm górskich czy nawet dzielnic Warszawy.
Dostęp do serwisu jest darmowy i nie wymaga rejestracji. Dodatkowym atutem jest możliwość tworzenia własnych, personalizowanych quizów. Oprócz korzystania z wersji w przeglądarce Setterę można również pobrać jako aplikację na Androida, iPhone’a oraz iPada.
Lektury.gov.pl
Dzięki temu serwisowi wymówka, że zadanej lektury nie było w bibliotece, traci sens. Lektury.gov.pl to aktualizowany zbiór obowiązujących lektur. Książki można pobierać jako e-booki w formacie PDF, Mobi lub EPUB. Są więc kompatybilne z czytnikami e-booków, a nawet aplikacjami do e-booków na urządzenia mobilne.
Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby książkę czytać bezpośrednio w przeglądarce. Zbiór lektur został podzielony na klasy i obejmuje zakres od szkoły podstawowej do liceum. Książkę można też znaleźć, wpisując jej tytuł w wyszukiwarce.
Dzieciom, które oprócz lektur, są też zainteresowane czytaniem innych książek, polecamy również serwis wolnelektury.pl, który działa na podobnej zasadzie.
Code Combat
Serwis dla uczniów zainteresowanych nauką programowania. To interaktywna gra, która w przyjazny sposób wprowadza dzieci w tajniki kodowania. W Code Combat użytkownicy prowadzą swoje postacie, rozwiązując napotykane na drodze problemy za pomocą języków programowania.
Code Combat stawia na naukę przez zabawę takich języków programowania, jak Python, JavaScript i C++. Użytkownik od samego początku pisze własne skrypty i polecenia, ucząc się podstaw i wykorzystując gotowe bloki kodu.
Serwis przeznaczony jest dla dzieci potrafiących samodzielnie czytać i pisać.
Był to artykuł z cyklu Bezpieczna Szkoła. Bezpieczne dzieci.
[…] sami odkrywać możliwości współczesnego internetu. Poświęć nieco czasu, by pokazać dziecku wartościowe strony i użyteczne aplikacje. Wybierz takie, które mogą mieć pozytywny wpływ na ich rozwój. Nie […]