Telewizory coraz rzadziej służą nam do oglądania telewizji. Chociaż z badań wynika, że odbiornik posiada niemal każdy Polak, to obecnie używamy ich w inny sposób, niż jeszcze kilka, kilkanaście lat temu.
Najczęściej oglądamy na nich filmy i seriale lub spędzamy wieczory grając w gry. Potrzebne jest do tego zintegrowanie telewizora z telefonem lub laptopem. Dzisiaj podpowiadamy, jak podłączyć telefon do telewizora.
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Jak podłączyć telefon do telewizora za pomocą kabla HDMI
Tradycyjnym i prostym w wykonaniu rozwiązaniem będzie podłączenie telefonu do telewizora za pomocą kabla HDMI. Współczesne smartfony posiadają złącze Micro-USB (polecane z systemem Android zobaczysz tutaj: https://www.neo24.pl/gsminavi/smartfony/smartfonyzsystememandroid.html). Do połączenia dwóch urządzeń potrzebny będzie zakup przejściówki MHL (czyli Micro-USB – HDMI). Takie akcesorium można znaleźć na rynku już za około 30 złotych.
W ten sposób możemy skopiować obraz, który wyświetla się na ekranie smartfona. Trzeba być świadomym, że takie rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Przede wszystkim, zużycie baterii w telefonie znacznie zwiększa się w trakcie podłączenia go do telewizora.
Aby nie musieć rozłączać urządzeń w celu naładowania telefonu, można zainwestować w przejściówkę z wbudowaną możliwością podłączenia źródła zasilania do smartfona. Wyjątkiem są telefony z możliwością ładowania bezprzewodowego, takie jak Samsung G960F Galaxy S9: https://www.neo24.pl/samsung-g960f-galaxy-s9-midnight-black.html. Możesz ładować je w tym samym czasie, kiedy obraz będzie udostępniany na ekranie telewizora.
A może wygodne połączenia bezprzewodowe?
Jeśli Twój telewizor umożliwia podłączenie go do smartfona bezprzewodowo, polecamy korzystanie z tej opcji – jest zdecydowanie wygodniejsza. Jeżeli posiadasz tzw. Smart TV, prawdopodobnie ma on taką możliwość. Na wszelki wypadek przed zakupem nowego sprzętu upewnij się, czy będziesz mógł podłączyć go do internetu za pomocą fal radiowych.
Jak podłączyć telefon do telewizora przez Wi-Fi?
Do wyboru masz wiele opcji. Możesz skorzystać z jednej z przeznaczonych do tego aplikacji, np. Smart View (obecny w telewizorach marki Samsung), Google Chromcast, Screen Mirroring lub Miracast.
Ostatnia z nich powoli wypiera używane do tej pory sposoby udostępniania zawartości za pomocą sieci Wi-Fi. Oprócz dzielenia zawartości, Miracast umożliwia zduplikowanie ekranu smartfona na wyświetlaczu telewizora.
Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy telewizor obsługuje funkcję synchronizacji. Zrobimy to, wpisując takie frazy, jak „screen mirroring”, „smart view”, „szybkie połączenie”. Następnie musimy aktywować możliwość podłączania urządzeń peryferyjnych.
Wyszukujemy odpowiednią opcję (np. smart view) w telefonie i klikamy na nią, po czym wyszukujemy nazwę naszego telewizora. Jeśli nie znajdziemy jej na liście, konieczne będzie ponowne uruchomienie obu urządzeń. Po właściwym skonfigurowaniu na ekranie telewizora pojawi się zduplikowany wyświetlacz smartfona.
Co, jeśli Twój smartfon nie posiada opcji typu Smart View? Na szczęście nie jest to problem – wystarczy pobrać i zainstalować w telefonie aplikację Miracast. Możesz również zdecydować się na urządzenie Chromcast, dzięki któremu Twój telefon zamieni się w ekran telewizora.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu