Polacy a smartfony. Poznaj statystyki!

2

Smartfon zastępuje telefon komórkowy, tablet, aparat czy odtwarzacz MP3, a to tylko jedne z wielu jego funkcji. Większość Polaków nosi to urządzenie w kieszeni czy w torebce i rzadko się z nim rozstaje. Sprawdźmy, jak bardzo nasi rodacy kochają smartfony.

Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Currently, the best program on the market to optimize, manage, free up space and speed up the work of a computer and Android smartphone . [emergency mode] UNLIMITED POSITIONS

  Sprawdź

 • AVG Internet Security

  ZAAWANSOWANA OCHRONA ANTYWIRUSOWA

  Dedykowany dla ochrony domu lub małej firmy. Chroni przed wszystkimi rodzajami zagrożeń, wirusami, dodatkowo zawiera ochronę bankowości online, płatności elektronicznych. DWA PROGRAM DODATKOWO GRATIS

  Sprawdź

 • Bezpieczna firma z AVG

  E-BOOK DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

  Darmowy e-book przygotowany specjalnie dla właścicieli małych i średnich firm zawierający praktyczne porady dotyczące bezpieczeństwa w internecie Twojego businessu.

  Zapisz się

75 proc. Polaków ma smartfony

Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadził badanie opinii publicznej dotyczące funkcjonowania rynku usług telekomunikacyjnych oraz preferencji konsumentów w tym zakresie w grudniu 2018 roku. Podczas badań 74,8 proc. wszystkich respondentów z reprezentatywnej grupy Polaków odpowiedziało, że używa na co dzień smartfonów. Nieco ponad 24 proc. ankietowanych wskazało na telefon tradycyjny, a 0,8 proc. na smartfon i tradycyjny telefon.

Z kolei w badaniu Głównego Urzędu Statystycznego z 2017 roku wykazano, że prawie 60 proc. Polaków ma smartfona. Warto przy tym podkreślić, że w 2014 roku GUS podawał, że smartfona posiada co czwarty Polak. Najwięcej wśród użytkowników smartfonów jest ludzi młodych. GUS wskazał, że taki nowoczesny telefon ma dokładnie 59,5 proc. wszystkich Polaków, w tym:

 •    91,5% osób w wieku 16-24 lata to użytkownicy smarftonów,
 •    85,6% osób w wieku 25-34 lat lata to użytkownicy smarftonów,
 •    74,1% osób w wieku 35-44 lat lata to użytkownicy smarftonów,
 •    49,4% osób w wieku 45-54 lat lata to użytkownicy smarftonów,
 •    29,1% osób w wieku 55-64 lat lata to użytkownicy smarftonów,
 •    14,9% osób w wieku 65-74 lat lata to użytkownicy smarftonów.

Oznacza to, że ponad 9 na 10 badanych młodych osób, w wieku 16-24 lat, ma smartfona.

Ulubione modele smartfonów nad Wisłą

Badania ruchu sieciowego wskazują, jakie modele smartfonów są najpopularniejsze wśród Polaków. Dotyczyły one tego, jaki telefon rzeczywiście polscy użytkownicy wykorzystywali najczęściej, a nie jakie smartfony były najchętniej kupowane. Informacje te pochodzą z IV kwartału 2018 roku. Na liście najpopularniejszych smartfonów w Polsce znalazły się modele:

 1. iPhone 7 – 4,99 proc. udziału na rynku,
 2. Samsung Galaxy S8 – 3,58 proc. udziału rynkowego,
 3. iPhone 6S – 2,39 proc. udziału rynkowego,
 4. Samsung Galaxy S7 – 2,35 proc. udziału rynkowego,
 5. Samsung Galaxy A5 – 2,09 proc. udziału rynkowego.

Preferencje użytkowników smartfonów

Firma analityczna Ipsos przeprowadziła kolejne badanie dotyczące tego, jak wykorzystujemy smartfony na co dzień. Badanie zatytułowano „Smart(fonowe) relacje”. Okazało się w toku badań, że aż 95 proc. respondentów nie wychodzi z domu bez telefonu, ale mniej niż połowa – 43 proc. – respondentów deklaruje, że byłaby gotowa wrócić po telefon, jeśli zapomniałaby go z domu.

Jak użytkujemy smartfony? Ipsos podaje dane statystyczne i wskazuje, że:

 •    88 proc. korzysta ze smartfona przy rozmowach w komunikatorach,
 •    84 proc. wykorzystuje telefon do robienia zdjęć,
 •    73 proc. osób smartfona używa do kontaktu ze znajomymi przez social media.

Do tego 51 proc. osób sięga po telefon zaraz po przebudzeniu i 74 proc. użytkowników zasypia z telefonem, kładąc go w pobliżu łóżka. Niestety, aż 11 proc. Polaków trzyma telefon pod poduszką, a jest to niebezpieczne. O przywiązaniu do smartfonów niech świadczy fakt, że 28 proc. ankietowanych rodaków zabiera je ze sobą nawet do toalety.

Internet w telefonie – najważniejsza funkcja smartfona

Wspominane już badanie UKE potwierdza statystyki opublikowane przez Ipsos. UKE wskazuje, że usługa internetu w telefonie jest bardzo pożądana przez respondentów.

Korzystają oni w ponad 70 proc. przypadków do łączenia się z siecią przez telefon. Można zapewnić sobie szybką usługę internetową w smartfonie, wykorzystując sieć Wi-Fi w domu. Do tego można wykorzystać ofertę UPC. Domowy Internet i telewizja bez limitów i bez zobowiązań są atutem tej oferty.

UKE podsumowuje swoje badanie i pokazuje, że zdecydowana większość z nas korzysta z internetu w telefonie, kiedy chce przeglądać strony WWW (78,9 proc. odpowiedzi), przeglądać social media (66,7 proc.), odbierać i wysyłać maile (61 proc.), używać komunikatorów (57,4 proc.), korzystać z aplikacji (49,5 proc.).


Oceń artykuł
[Głosów: 8 Średnia: 3]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sylwek
Sylwek
11 miesięcy temu

Fajne te dane 🙂 Np. te (niby) z GUS – wychodzi z nich, że nie licząc osób od 15 lat w dół i tych powyżej 74 lat (a w tych grupach też są tacy, którzy posiadają smartfony – i to dość liczna grupa, szczególnie wśród tych poniżej 15 lat) mamy już 344,6 % Polaków – jak doliczymy te dwie pominięte grupy będzie lepiej niż u serialowego Talara – bo 400 albo i 500 % normy – gratulacje (kategorie wiekowe nie nakładają się tu(!) więc procenty nie mogą przekroczyć 100!!!)

Tomasz Wasiewicz
Editor
Tomasz Wasiewicz(@twasiewicz)
11 miesięcy temu
Reply to  Sylwek

Dziękujemy za czujność Panie Sylwestrze! Faktycznie, wkradł się zły opis do danych. Zaraz to poprawimy. Chodziło oczywiście o procent osób w danej kategorii wiekowej, które korzystają ze smartfonów.

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku