W Stanach Zjednoczonych od października 2015 roku wyrażenie „proszę tutaj podpisać” będzie używane coraz rzadziej. Dzieje się tak ponieważ firmy coraz częściej nalegają na korzystanie z kodu PIN przy transakcjach.
Takie zmiany miały już miejsce w wielu innych krajach i zaowocowały spadkiem kradzieży z użyciem kart kredytowych. W szczególności mowa tutaj o „klonowaniu” karty, gdzie ktoś bez naszej wiedzy cyfrowo powiela Naszą kartę.
Obecnie większość kart wyposażonych jest w “specjalny chip”, który jest znacznie bezpieczniejszy, niż dawniej stosowany „pasek magnetyczny”. Mikroprocesor zainstalowany w karcie pozwala na bezpośrednią wymianę informacji z terminalem płatniczym lub bankomatem. Jednocześnie, został zaprojektowany tak, aby nigdy nie zdradzać poufnych danych.
Wszystkie firmy w Stanach Zjednoczonych, które do października nie będą posiadały terminali płatniczych zdolnych do obsługi nowych kart, czekają przykre konsekwencje. Firmy będą ponosić odpowiedzialność w przypadku nadużyć karty lub fałszywych transakcji . Niektóre stacje paliwowe są zwolnione z tego obowiązku do 2017 roku.
Konieczność wprowadzania PINu przy transakcji oznacza, że skradziona karta jest bezużyteczna. Korzystać z niej może tylko osoba znająca PIN – za wyjątkiem transakcji zbliżeniowych, na które można nałożyć jednak różne ograniczenia. Pomimo nowoczesnych rozwiązań technologicznych, karta kredytowa nadal wymaga Twojej uwagi.

Poniżej przedstawiam pięć szybkich wskazówek dotyczących użytkowania kodu PIN:
- Czy wiesz, że możesz zmienić PIN w dowolnym momencie? Możesz bez problemu zmienić kod PIN przypisany do Twojej nowej karty w bankomacie (należącym do Twojego banku) – poszukaj opcji „Zmień kod PIN” lub zakładki „Inne”.
- Ile znaków ma Twój PIN? PIN może mieć od 4 do 6 cyfr, osobiście lubię stosować 5, bez szczególnego powodu.
- Nie używaj swojej daty urodzenia! Możliwość posiadania 4 lub 6 cyfrowego kodu PIN może być pokusą do użycia swojej daty urodzenia, ale to oczywiście fatalny pomysł.
- Nie używaj schematycznych kombinacji! Unikaj kodów PIN, które oparte są na jakimś wzorze – na przykład, 2580, 1234, 1379.
- Nigdy nie zapisuj kodu PIN! Wiesz już jak zmienić kod PIN, wybierz więc taki, którego nigdy nie zapomnisz. Zapisanie PINu to prawie pewne naruszenie polityki użytkowania karty kredytowe.
Pamiętaj, że bezpieczeństwo Twoich środków zależy głównie od Ciebie. Żadna technologia nie zabezpieczy Twojej karty tak jak Twoja ostrożność.
Masz własne metody zabezpieczenia telefonu? Podziel się nimi koniecznie w komentarzach! Wiedzy nigdy dość a z takich dyskusji zawsze wynikają bardzo ciekawe wnioski 😉
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Sprawdź antywirus AVAST i dołącz do ludzi Cieszących się bezpieczeństwem swojego komputera.