W obliczu wielu wyzwań związanych z zachowaniem bezpieczeństwa w sieci nie powinno dziwić nas to, że sporo osób chce pomóc sobie i innym poprzez udzielanie wskazówek i porad, które z pozoru mogą wydawać się słuszne i racjonalne. Jednakże wraz z rozwojem technologii, nawet najlepsze porady z czasem przestają być aktualne i są zastępowane nowymi, lepszymi sposobami na ciągłą walkę z cyberprzestępczością.
Przez ostatnie kilka lat zdążyłem zauważyć, że spore grono osób pozostało przy starych i nieaktualnych już przekonaniach dotyczących swojego bezpieczeństwa w sieci – nie zdając sobie sprawy, że dzisiaj są to po prostu mity.
Demaskujemy 5 internetowych mitów
Spis treści
- MIT NR 1. Hasło powinno być bardzo skomplikowane i praktycznie niemożliwe do zapamiętania
- MIT NR 2. Wiadomość e-mail jest niebezpieczna tylko wtedy, gdy w załączniku znajduje się plik wykonywalny .exe
- MIT NR 3. Wyskakujące okienka proszące o aktualizację mogą być fałszywe
- MIT NR 4. Nigdy nie zapisuj swojego hasła
- MIT NR 5. Dane logowanie do serwisu bankowego są najważniejszymi danymi, które należy zabezpieczyć
MIT NR 1. Hasło powinno być bardzo skomplikowane i praktycznie niemożliwe do zapamiętania
Powyższa wskazówka wciąż jest aktualna (przynajmniej w teorii), jednak powinna ona być zastąpiona dwoma znacznie ważniejszymi poradami, które dobrze było by postawić na pierwszym miejscu:
- Nie stopień skomplikowania (czy też przypadkowość) hasła, lecz jego długość jest najważniejszym czynnikiem, dzięki któremu staje się ono trudne do złamania – jeśli Twoje hasło składa się z przynajmniej 15 znaków, możesz spać spokojnie.
- Wiele haseł w dzisiejszych czasach zostaje złamanych, ponieważ stosowane są one wielokrotnie – nigdy nie używaj tego samego hasła dla dwóch różnych stron lub serwisów internetowych.
MIT NR 2. Wiadomość e-mail jest niebezpieczna tylko wtedy, gdy w załączniku znajduje się plik wykonywalny .exe
Nieprawda! Wciąż słyszę ten cytat od ludzi, którzy nie rozumieją ryzyka, jakie niesie za sobą otwarcie JAKIEGOKOLWIEK typu pliku znajdującego się w załączniku wiadomości. Ostatnio bardzo popularne i niebezpieczne pliki zaczęto umieszczać w plikach programów Adobe PDF oraz Microsoft Word.
Jeśli nie oczekujesz od nikogo załącznika w wiadomości e-mail, dla pewności usuń taką wiadomość. Co więcej, upewnij się, że Twój komputer posiada aktualne oprogramowanie (w tym Adobe PDF i Microsoft Word) oraz zainstalowany program antywirusowy, np. AVG Internet Security.
MIT NR 3. Wyskakujące okienka proszące o aktualizację mogą być fałszywe
Kilka lat temu “fałszywe” okienka proszące użytkownika o zainstalowanie złośliwego oprogramowania robiły prawdziwą furorę w cyberprzestępczym świecie. Najwidoczniej, epidemia ta pozostała w pamięci użytkowników i sprawiła, że nawet dzisiaj wielu z nich obawia się i czuję pewien dyskomfort podczas instalacji pozornie przypadkowo pojawiających się aktualizacji – należy jednak pamiętać, że aktualizacje to jedne z najważniejszych czynności, jakie powinniśmy robić.
A zatem pamiętaj, aby ZAWSZE aktualizować swoje oprogramowanie, gdy zostaniesz o to poproszony – dzięki temu szanse na ujrzenie fałszywego okienka zostanie znacząco zminimalizowane!
MIT NR 4. Nigdy nie zapisuj swojego hasła
Istnieją przypadki, w których zapisanie sobie hasła na karteczce jest naprawdę dobrym pomysłem. Na przykład, aby dobrze zabezpieczyć swoją domową sieć WiFi, należy użyć do tego wystarczająco długiego (przynajmniej 20 znaków), skomplikowanego i trudnego do zapamiętania hasła – zapisanie go sobie gdzieś na karteczce i umieszczenie w bezpiecznym miejscu w domu jest całkowicie dopuszczalne.
Jeśli dobrze schowasz zapisane przez siebie hasło oraz upewnisz się, że znajduje się ono w bezpiecznym miejscu (np. w zamykanej na klucz szufladzie), ryzyko jego odgadnięcia jest dosyć ograniczone.
MIT NR 5. Dane logowanie do serwisu bankowego są najważniejszymi danymi, które należy zabezpieczyć
Jeśli zapytasz się kogoś, jakie dane internetowe są dla niego najważniejsze, często usłyszysz odpowiedź o danych logowania do serwisu bankowego. Ludzie zapominają przy tym o istotności ochrony swojego konta e-mail – zwłaszcza, jeśli jest to konto w serwisie takim jak Gmail, Yahoo lub Outlook.com.
Oszuści potrafią wykorzystywać słabo zabezpieczone konta e-mail na różne sposoby i może to dotyczyć także Twojej rodziny lub przyjaciół, którzy narażeni są na te oszustwa bezpośrednio. Chroń swoje konto e-mail, używając unikalnego hasła oraz włącz wszystkie dodatkowe funkcje, takie jak np. dwuetapowa weryfikacja (jeśli są one dostępne).
Tutaj znajdziesz 10 najpopularniejszych mitów dotyczących bezpieczeństwa w sieci.
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVAST Internet Security to dobry program antywirusowy. Zaufało nam już 300 milinów ludzi na całym świecie!