Okienko poczty szyfrowanej – najprostszy sposób na szyfrowanie wiadomości

0

Internetowa komunikacja pomiędzy klientem a firmą zazwyczaj odbywa się za pomocą wiadomości e-mail, komunikatorów lub dedykowanych formularzy kontaktowych. Niemal wszystkie te rozwiązania przesyłają informacje w niezabezpieczonej formie. Nie jest to więc dobry sposób na przekazywanie poufnych danych, takich jak np. ważne dokumenty czy dane osobowe. Jeśli Twoja firma operuje na wrażliwych informacjach i wymienia je ze swoimi klientami, powinna zadbać o bezpieczny kanał komunikacji. Właśnie takie rozwiązanie oferuje Specfile.pl. Sprawdzamy, jak je skonfigurować i wykorzystać do zaszyfrowanej komunikacji z klientem.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Jak bezpiecznie komunikować się z klientem?

Większość firm posiada na swoich stronach internetowych formularz kontaktowy lub inną formę komunikacji. Dzięki temu klient może wysłać zapytanie lub przekazać konkretne informacje. Niekiedy taki kanał komunikacji jest wykorzystywany do przesyłania poufnych danych, zawierających np. dane osobowe.

Jeżeli operujemy na takich danych, warto zadbać o ich odpowiednie bezpieczeństwo. Korzystanie z niezaszyfrowanych form kontaktu może doprowadzić do wycieku informacji. Praktycznie na każdym etapie przesyłania wiadomość może zostać przechwycona i odczytana. Niekiedy dochodzi do tego np. na węźle pośredniczącym w przekazywaniu korespondencji od klienta do Twojej firmy, na serwerze poczty czy nawet na komputerze odbiorcy.

Jeśli jednak będziemy korzystać z zaszyfrowanej formy komunikacji, nikt oprócz nas nie będzie w stanie odczytać wiadomości. Nawet jeśli ktoś przechwyci korespondencję, nadal nie będzie mógł jej otworzyć bez hasła, które znamy wyłącznie my.

Zachęcenie klientów do szyfrowanej korespondencji może się jednak wydawać trudne. Kryptografia kojarzy się bowiem z czymś skomplikowanym i zniechęcającym. Na szczęście serwis Specfile.pl wyszedł naprzeciw tym problemom, udostępniając okienko poczty szyfrowanej.

specfile.pl

Okienko poczty szyfrowanej – bezpieczny sposób komunikacji z klientem

Rozwiązanie od Specfile.pl to jeden z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na szyfrowaną, czyli bezpieczną komunikację na linii klient-firma. Korzystanie z okienka poczty szyfrowanej nie różni się niczym od używania zwykłego formularza kontaktowego. Jest więc intuicyjne, proste w obsłudze i dobrze znane klientowi. Ten ostatni może nawet nie zauważyć, że wiadomość jest szyfrowana.

Prostota narzędzia jest jego główną siłą. Wystarczy zalogować się do swojego firmowego konta Specfile.pl i pobrać dedykowany link, który następnie przekażemy klientowi. Po kliknięciu wyświetla się formularz z możliwością napisania wiadomości i dodania załączników (np. poufnych dokumentów).

Okienko poczty szyfrowanej można też na stałe umieścić na własnej stronie internetowej, podmieniając np. tradycyjny formularz kontaktowy. Serwis Specfile.pl udostępnia gotowy plugin, który wystarczy zaszyć w kodzie źródłowym witryny.

Każda wysłana za pomocą okienka wiadomość jest szyfrowania (zarówno treść, jak i zawartość załącznika) i przekazywana bezpośrednio na adres e-mail powiązany z naszym kontem Specfile.pl. Odszyfrować może ją wyłącznie odbiorca, po uprzednim wprowadzeniu swojego klucza prywatnego.

Specfile.pl - okienko szyfrowanej wiadomości

Nadawca może wysłać wiadomość anonimowo lub podać swój adres e-mail. Dzięki temu będzie mógł liczyć na ewentualną odpowiedź zwrotną. Co więcej, może też otrzymywać powiadomienie o każdym otworzeniu jego wiadomości. To bardzo przydatna funkcja, szczególnie jeżeli klient przesyła poufne informacje i dokumenty, np. skan dowodu osobistego. W takiej sytuacji otrzyma notyfikację za każdym razem, gdy ktoś odszyfruje plik. Może się więc szybko dowiedzieć o ewentualnych nieprawidłowościach związanych z obsługą zgłoszenia (bo po co ktoś miałby np. po kilku dniach ponownie wyświetlać skan jego dowodu osobistego?).

Odbiór wiadomości jest równie prosty i może przebiegać w dwojaki sposób. Po otrzymaniu powiadomienia odbiorca może pobrać plik i odszyfrować go w aplikacji Specfile.pl, jeśli z niej korzysta. Serwis pozwala też wyświetlić wiadomość w widoku webowym, czyli bezpośrednio w przeglądarce internetowej, co jest sporym ułatwieniem. W takim przypadku wystarczy wprowadzić swoje hasło, by odszyfrować wiadomość.

Specfile.pl - okienko szyfrowanej wiadomości

Wysoki standard szyfrowania end to end

Omawiając okienko poczty szyfrowanej od Specfile.pl nie sposób pominąć wysokich standardów bezpieczeństwa. Szyfrowanie wiadomości odbywa się bowiem lokalnie, bezpośrednio na urządzeniu klienta, nawet pomimo faktu, że sam formularz umieszczony jest na witrynie internetowej.

Jak to możliwe? Algorytmy szyfrujące opracowane przez Specfile.pl są uruchamiane bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Dzięki temu wszystkie informacje, jakie są przesyłane z urządzenia klienta, od samego początku są już zaszyfrowane.

To spora przewaga nad podobnymi rozwiązaniami innych firm, które proces szyfrowania przeprowadzają dopiero na swoich serwerach. W takim przypadku istnieje możliwość wycieku informacji lub wręcz podejrzenia wiadomości jeszcze zanim dotrze ona na serwer szyfrujący lub na tym serwerze przed zaszyfrowaniem. W przypadku Specfile.pl jesteśmy przed tym chronieni.

Okienko poczty szyfrowanej to bardzo przydatny moduł, który warto wdrożyć na stronie internetowej swojej firmy zamiast tradycyjnego formularza kontaktowego. Zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i jest prosty w obsłudze.

Moduł ten wchodzi w skład usługi szyfrowania plików Specfile.pl, którą można testować przez 14 dni za darmo. Po tym czasie dostęp do konta firmowego dla jednego użytkownika to koszt zaledwie 11,90 zł netto miesięcznie.

Okienko poczty szyfrowanej – najważniejsze funkcje

  • Szyfruje treść wiadomości i załączniki
  • Link do formularza dla klienta
  • Widget na stronę internetową
  • Może zastąpić tradycyjny formularz kontaktowy

Przetestuj Specfile.pl przez 14 dni za darmo.

specfile.pl

Masz pytania? Chciałbyś coś dodać? Zostaw komentarz poniżej!


Artykuł sponsorowany powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony firmy.

Avast | AVG


Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku