Jak prawidłowo wyczyścić komputer?

0

Fizyczne wyczyszczenie komputera to jedna z najbardziej niedocenianych czynności. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że zwykłe regularne odkurzenie jednostki centralnej może uchronić nas przed spadkiem wydajności czy nawet uszkodzeniem podzespołów.

Instrukcja jak wyczyścić komputer – wszystkie punkty w artykule

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Raport zagrożeń AVG

  INFORMACJE O ZAGROŻENIACH

  Darmowa, krótka, zwięzła i rzeczowa forma dotycząca najnowszych zagrożeń pojawiających się w internecie. Wirusy, wycieki haseł, wyłudzenia danych. Informacje prosto na Twój e-mail.

  Zapisz się

 • AVG Ultimate

  NAJLEPSZY ANTYWIRUS

  Najlepszy antywirus od AVG. Ponad 80 unikalnych aplikacji. Ochrona komputera i urządzeń Android. Połączenie zaawansowanej ochrony dla komputera i smartfona. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Obecnie najlepszy na rynku program do optymalizacji, zarządzania, zwolnienia miejsca i przyspieszania pracy komputera oraz smartfona Android. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

Dlaczego kurz jest wrogiem sprzętu?

Osadzający się kurz na podzespołach powoduje, że grzeją się one bardziej. Spada wydajność chłodzenia, a przez to elementy niszczą się szybciej. Niestety temperatura to bezlitosny wróg dla komputera. Jeśli posiadamy obudowę z filtrami to pół biedy, ale nawet w takim przypadku warto zajrzeć do środka raz na jakiś czas. Pewnym rozwiązaniem jest też instalacja oczyszczacza powietrza w pokoju z komputerem. W tym przypadku jeszcze mniej kurzu przedostanie się do środka obudowy.

Przede wszystkim profilaktyka

Jak to w życiu, profilaktyka jest lepsza od leczenia. Jeśli regularnie zadbamy o sprzęt on odpłaci nam się dłuższą żywotnością. Dotyczy to w równym stopniu klawiatury i myszki, co procesora i karty graficznej. Zachęcamy do tego by raz na 2 miesiące chociaż zajrzeć do środka i postarać się odkurzyć wnętrze komputera.

Obudowa z zewnątrz

Tę czynność możecie wykonywać najczęściej. Wystarczy zwykła szmatka do kurzu by pozbyć się jego nadmiaru. Wiele obudów posiada zdejmowalne filtry, które można łatwo odczepić i wyczyścić w innym miejscu. Pamiętajcie, że choć filtry blokują dostęp kurzu do środka to trzeba je czyścić. Inaczej będą blokowały przepływ powietrza i wnętrze dalej będzie się grzało. Jeśli zasilacz znajduje się na dole obudowy, sprawdźcie, czy nie ma też filtra na jej spodzie.

Radiatory

Tutaj najlepiej skorzystać z pędzli o dużej ilości długiego włosia. Za ich pomocą można pozbyć się kurzu z wierzchu radiatorów, a wszystko co opadnie na dół obudowy później zebrać odkurzaczem. Często do czyszczenia wnętrz używa się sprężonego powietrza. Należy być jednak z tym ostrożnym. Po pierwsze, jeśli długo i nieprzerwanie używa się powietrza to ono zamarza i szybko się skrapla. Po drugie niejednokrotnie można kurz wepchnąć głębiej zamiast się go pozbyć.

Karta graficzna / zasilacz / wieża chłodząca procesora

Tutaj trzeba być bardzo ostrożnym. Chociażby dlatego, że czyszczenie wymaga rozebrania obudowy, a to powoduje utratę gwarancji. Jeśli się jednak zdecydujemy to postępujemy jak z radiatorami. Najlepiej pozbyć się kurzu za pomocą pędzelka i to co spadnie wciągnąć odkurzaczem. To samo dotyczy zasilacza. Bez zdjęcia obudowy się nie obędzie, a to powoduje utratę gwarancji. Najlepiej ma się wieża na procesorze. Nie mniej jednak jest to też bardziej zaawansowana czynność.

Klawiatura / myszka

Kiedyś wyjmowało się kulkę z myszki i ją myło. Można też było przeczyścić rolki. Niestety teraz nie jest tak wesoło. Nie mniej jednak warto przetrzeć spód myszki. Jeśli nie używamy podkładki przynajmniej raz w tygodniu ścierajmy kurz z powierzchni, po której się ona porusza. Klawiaturę zaś można albo rozebrać, klawisz po klawiszu i odkurzyć, albo przedmuchać sprężonym powietrzem, albo skorzystać z pędzelka z długim włosiem. Ostatnio w sieci można też spotkać reklamy nakładki na odkurzacz, która wygląda jak pędzel z małymi rurkami, które zasysają brud.

Monitor

Do ekranu warto korzystać ze specjalnych ściereczek na sucho, które pozbędą się samego kurzu. Jest to najlepszy i najbezpieczniejszy sposób. Są oczywiście preparaty na mokro, które wraz ze ściereczką lub papierem można stosować, ale ich jakość jest różna. Czasami po użyciu takiego płynu możemy tylko pogorszyć sytuację. Na pewno jednak nie pryskajmy płynem na ekran, tylko na szmatkę. Jeśli mamy większe zabrudzenia na ekranie polecamy lekko zmoczyć w wodzie destylowanej taką specjalną szmatkę do ekranu do ścierania na sucho i z jej pomocą pozbyć się trudniejszej plamy.

Czy coś pominęliśmy?

Jeśli nie napisaliśmy o czymś, co chcielibyście wyczyścić lub macie pytania co do czyszczenia powyższych podzespołów to napiszcie je w komentarzu!

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG PC TuneUP najlepszy program do oczyszczania komputera. Masz już dość wolno działającego komputera? Dzięki temu programowi przywrócisz mu dawną formę.

antywirus avg logo

 

 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Avatar

Na co dzień zajmuję się bezpieczeństwem IT w Centrum Nauki, sprzedaję narzędzie do dokumentowania baz danych i pomagam wielu małym studiom wypromować ich gry. Po godzinach zaś ratuję niewiasty i światy w niezliczonych właśnie grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na stronie gamesguru.org.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku