Prędkość hostingu jest jednym z kluczowych parametrów tego typu usługi. Szybciej działająca strona oznacza płynną pracę i lepsze wrażenia z obsługi. Podejmując decyzję, warto więc wiedzieć, od czego zależy prędkość hostingu.
Spis treści
- Jak dysk wpływa na szybkość hostingu?
- Jak na szybkość hostingu wpływa procesor i RAM?
- Jak limit i wersja PHP wpływają na prędkość hostingu?
Jak dysk wpływa na szybkość hostingu?
Biorąc pod uwagę, że to na dysku przechowywane będą wszystkie dane, jego rodzaj i osiągi są jednym z najważniejszych kryteriów, jeśli chodzi o szybkość hostingu. Dwa główne parametry tych urządzeń to pojemność i typ. Im większy dysk, tym więcej danych pomieści, ale to szybkość ich wymiany ma faktyczny wpływ na prędkość hostingu.
Wyróżnić można dyski HDD, SSD oraz SSD NVMe. Pierwszy z nich skonstruowany jest w oparciu o fizyczny dysk, na którym przechowywane są informacje. Zaletą dysków HDD jest ich niższy koszt oraz wysoka pojemność. Nie są one jednak najszybsze, jeśli chodzi o wymianę danych. Szybki hosting plików zapewniają dyski flashowe SSD.
Warto również zwrócić uwagę na to, z jakim dyskiem SSD mamy do czynienia podczas wyboru hostingu. Chcąc osiągać najlepsze wyniki, warto zdecydować się na szybki hosting dzięki technologii NVMe Express (seohost.pl), który wykorzystuje dyski najnowszej generacji. Dyski NVMe Express, są zauważalnie szybsze od modeli SATA, więc wykorzystanie ich do obsługi, na przykład strony internetowej, może dać najlepsze wyniki.
Jak na szybkość hostingu wpływa procesor i RAM?
Prędkość hostingu, oprócz przesyłu danych, zależy również od szybkości wykonywanych jednocześnie procesów na stronie internetowej. Właśnie za to w głównej mierze odpowiedzialny jest procesor. Im wyższe będzie taktowanie procesora, tym więcej procesów jednocześnie będzie on mógł wykonać. Poza tym warto wspomnieć, że im więcej rdzeni będzie miał dany procesor, tym więcej jednoczesnych zadań będzie mógł wykonać.
Istotną kwestią jest również to, że każde podjęte działanie na stronie, wymaga pewnego zaangażowania pamięci operacyjnej. W związku z tym im większą pamięcią RAM będziemy dysponowali, tym szybciej będzie mogła działać nasza strona. Jest to szczególnie istotne, jeśli przewidywana ilość jednoczesnych odwiedzeń i podejmowanych akcji na stronie będzie wysoka.
Jak limit i wersja PHP wpływają na prędkość hostingu?
Na szybkość hostingu ma również wpływ ustalony limit i wersja PHP. Oprócz pamięci RAM, liczbę możliwych do podjęcia akcji na stronie reguluje limit procesów PHP. Im limit ten będzie większy, tym więcej użytkowników jednocześnie będzie mogło skorzystać z określonych skryptów na stronie.
Dobrze również pamiętać, że samo PHP jest ciągle aktualizowane. Poprawki często pomagają usprawnić i przyspieszyć działanie stron. Dbając o to, aby hosting działał w oparciu o najnowszą wersję PHP można mieć większą pewność, że sama strona będzie działała możliwie szybko.
Zastanawiając się więc, od czego zależy prędkość hostingu, najlepiej skupić się na głównych aspektach technicznych tej usługi. Szybki hosting powinien działać, w oparciu o dyski flashowe, a najlepsze wyniki mogą przynieść modele SSD NVMe. Wybierając hosting, warto również wziąć pod uwagę specyfikacje CPU i RAM. Szybki hosting SSD w połączeniu z dużą ilością pamięci RAM i wydajnym procesorem mogą dać całkiem satysfakcjonujące efekty. Prędkość hostingu zależna jest również w dużej mierze od wystarczającego limitu oraz odpowiedniej wersji PHP na serwerze.
Artykuł sponsorowany.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!
Noszę się z założeniem sklepu internetowego i szczerze mówiąc, szukałam tych informacji. Artykuł zdecydowanie mi pomógł. Już wiem, dokąd się udać w poszukiwaniu szybkiego hostingu. Pozdrawiam 🙂
Cześć,
Cieszę się, że nasz wpis się przydał 🙂
@Lidia, na Twoim miejscu brałbym z Seohost hosting 200 albo 500GB. Zawsze można przetestować.