Sharp seria KC-A, KC-D i KC-G. Którą wybrać?

0

Pod koniec ubiegłego roku firma Sharp wprowadziła do sprzedaży nową linię oczyszczaczy powietrza – KC-G – która z pewnością zainteresuje wiele osób planujących zakup oczyszczacza z funkcją nawilżania. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przyjrzeć się bliżej tym oraz starszym modelom marki Sharp, aby zrozumieć występujące między nimi różnice i znaleźć sprzęt najlepszy dla siebie.

Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Raport zagrożeń AVG

  INFORMACJE O ZAGROŻENIACH

  Darmowa, krótka, zwięzła i rzeczowa forma dotycząca najnowszych zagrożeń pojawiających się w internecie. Wirusy, wycieki haseł, wyłudzenia danych. Informacje prosto na Twój e-mail.

  Zapisz się

 • AVG Ultimate

  NAJLEPSZY ANTYWIRUS

  Najlepszy antywirus od AVG. Ponad 80 unikalnych aplikacji. Ochrona komputera i urządzeń Android. Połączenie zaawansowanej ochrony dla komputera i smartfona. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Obecnie najlepszy na rynku program do optymalizacji, zarządzania, zwolnienia miejsca i przyspieszania pracy komputera oraz smartfona Android. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

Rodzaj filtrów

Wszystkie trzy serie oczyszczaczy powietrza marki Sharp wykorzystują te same technologie filtracyjne. Za usuwanie zanieczyszczeń odpowiadają głównie filtr wstępny, filtr węglowy i filtr HEPA, których pracę wspomagają jonizator Plasmacluster oraz filtr nawilżacza, eliminujący niepożądane substancje obecne w wodzie.

Na przestrzeni lat firma Sharp udoskonalała poszczególne elementy systemu filtracyjnego, dlatego część filtrów obecnych w nowszych urządzeniach wyróżnia się wyższą jakością.

W serii KC-D zastosowano ulepszony filtr węglowy, który w przeciwieństwie do tego obecnego w KC-A nie wymaga regularnego oczyszczania. W najnowszych urządzeniach, czyli serii KC-G, wprowadzono dodatkowo trzy zmiany. Pierwsza to nowy filtr wstępny, który jest w stanie zatrzymywać jeszcze mniejsze zanieczyszczenia.

Drugą stanowi udoskonalony filtr nawilżacza, który ma wyższą wytrzymałość mechaniczną i może być myty pod bieżącą wodą. Trzecią zmianą jest obecność żelu krzemionkowego, który dodano do filtra węglowego, aby zapewnić jeszcze wyższą skuteczność w walce z tlenkami azotu i siarki.

Wydajność oczyszczania i nawilżania

Oczyszczacze Sharp KC-A mają taką samą wydajność jak ich odpowiedniki z serii KC-D. W przypadku serii KC-G CADR średniego modelu (KC-G50) jest taki sam jak w poprzednich liniach, ale pozostałe urządzenia wypadają pod tym względem trochę lepiej. Różnica pomiędzy oczyszczaczem Sharp KC-G60EUW, a jego poprzednikami wynosi 12 m³/h, a w między Sharpem KC-G40 i najmniejszymi modelami starszej serii 24 m³/h.

Z drugiej strony nowsze urządzenia wyróżniają się niższą wydajnością nawilżania. W oczyszczaczu Sharp KC-A60EUW wynosi ona 730 ml/h, a w największych modelach nowych linii odpowiednio 660 i 630 ml/h. Mimo to nadal są to bardzo dobre wyniki, czyniące urządzenia odpowiednimi nawet do dużych pomieszczeń.

Nowy oczyszczacz powietrza Sharp KC-A60EUW już dostnępny na rynku.

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-A60EUW

Czujniki jakości powietrza

W oczyszczaczach Sharp KC-A obecne są czujniki kurzu, temperatury i wilgotności. Seria KC-D, a konkretniej modele KC-D50 i KC-D60 potrafią wykrywać także nieprzyjemny zapach. Model KC-G40 kontroluje pył PM2.5, kurz, wilgotność, temperaturę i światło, natomiast oczyszczacze Sharp KC-G50 i KC-G60 również przykry zapach i ruch w pomieszczeniu.

Rodzaj i ilość czujników przekładają się na dokładność działania w trybie automatycznym, a jednocześnie na komfort użytkownika. Średni i duży model z najnowszej serii sprawdzają się pod tym względem najlepiej, gdyż bardzo dobrze oceniają jakość powietrza, a oprócz tego dostosowują się do pory dnia i obecności domowników. Ponadto dzięki połączeniu czujników ze wskaźnikami, oczyszczanie zapewniają możliwość kontrolowania stanu powietrza.

Funkcje

Wszystkie omawiane tu urządzenia mają tryb automatyczny i nocny oraz blokadę rodzicielską. Jedną z najbardziej cenionych przez użytkowników funkcji, którą wprowadzono w serii KC-D, jest timer umożliwiający zaplanowanie czasu pracy oczyszczacza.

Ponadto producent wyposażył modele KC-D w zaawansowany tryb automatyczny, określany jako Auto Advanced. W przypadku najnowszej linii ciekawym rozwiązaniem wydaje się Plasmacluster Spot, czyli nawiew kierunkowy, umożliwiający usuwanie wirusów i brzydkich zapachów z tkanin.

Wielkość i estetyka

Większość oczyszczaczy Sharpa ma białą obudowę, ale począwszy od linii KC-D najmniejsze modele, a więc KC-D40 i KC-G40 dostępne są w dwóch wersjach kolorystycznych: białej oraz czarnej. To nie wszystko, ponieważ oczyszczacze powietrza wchodzące w skład serii KC-D są trochę mniejsze i lżejsze od starszych urządzeń Sharpa.

Największy model, czyli oczyszczacz Sharp KC-D60EUW, ma wymiary 42 x 24,2 x 63,7 cm i waży 8,6 kg, a zatem o 2,4 kg mniej od swojego poprzednika. Oczyszczacze z linii KC-G są nieco większe od modeli KC-D, lecz mniejsze od urządzeń z najstarszej seriii.

Nowe oczyszczacze Sharp są dostępne różnych rozmiarach i kolorach.

Oczyszczacze powietrza Sharp, seria KC-D

Cena i koszty eksploatacji

Najstarsze oczyszczacze powietrza Sharp są jednocześnie najtańszymi, jednak różnica między modelami KC-A i KC-D jest niewielka. Oczyszczacz Sharp KC-A40 kosztuje 1399 zł, a Sharp KC-D40 tylko o 100 zł więcej. Za najmniejszy model linii KC-G trzeba już zapłacić większą sumę, ponieważ 2099 zł (wersja czarna) lub 2199 zł (wariant czarny).

Pod względem zużycia prądu serie KC-A i KG-G wypadają lepiej niż KC-D, jednak warto zaznaczyć, że oczyszczacze Sharp KC-D również nie pobierają dużo energii w porównaniu z urządzeniami innych marek. Ceny filtrów wymiennych w oczyszczaczach Sharp KC-A, KC-D i KC-G są takie same.

Według producenta ich żywotność wynosi 10 lat, ale zważywszy na polskie warunki wymiana prawdopodobnie będzie konieczna wcześniej, po około 5 latach. Mimo to roczna wartość filtrów nie jest zbyt wysoka (według naszych obliczeń wynosi około 180 zł).

Podsumowanie

Technologie filtracyjne wykorzystywane przez Sharpa gwarantują, że wszystkie oczyszczacze powietrza tej marki zapewniają wysoką efektywność. Najnowsza seria ma kilka czujników zanieczyszczeń, w tym senor PM2.5, dlatego w trybie auto najlepiej dostosowuje się do aktualnych potrzeb.

Oczyszczacze KC-G stanowią idealną propozycję dla tych, którym zależy na kontroli stanu powietrza i wysokim komforcie użytkowania. Osoby, które poszukują oczyszczacza wyróżniającego się niską ceną i niewielkimi kosztami eksploatacji, powinni skoncentrować się na najstarszej linii.

Jeśli oczyszczacz ma łączyć przystępną cenę z estetyką, to najlepszym rozwiązaniem wydaje się seria KC-D. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zatem określić, jakie parametry sprzętu są najważniejsze.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 4.5]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku