Jak wybrać ochronę antywirusową dla małej firmy?

0


Każdego roku w sieci pojawia się kilkadziesiąt milionów złośliwych programów i aplikacji. Można by rzec, że dzisiejszy Internet wręcz pęka od zagrożeń i wirusów! Jak więc ochronić swoją firmę przed tak ogromną lawiną niebezpieczeństw?

Odpowiedzią na to pytanie jest jedno, często słyszane słowo – antywirus. Musisz jednak pamiętać, że nie każdy program zabezpieczający uchroni Cie lub Twoją firmę, jeśli nie spełnia kilku podstawowych warunków. Przedstawiam Wam listę funkcji, które dobry antywirus musi posiadać.

Firewall (zapora sieciowa)

Jest to praktycznie standardowe wyposażenie wszystkich programów antywirusowych. Zapora jest pośrednikiem sieciowym rejestrującym aktywność ruchu sieciowego do i z komputera oraz wprowadzającym zasady dozwolonych i blokowanych aplikacji i usług. Zapora określa jakim programom wolno łączyć się z siecią, a jakim nie. Posiada również systemem wykrywania nieznanych aplikacji, które chcą nawiązać połączenie sieciowe, czyli wykrywanie i blokowanie infekcji.

Ochrona serwera

Jeśli Twoja firma posiada własny serwer plików, a na nim ważne informacje np. projekty, dane klientów itp., to funkcja ta umożliwi Ci zabezpieczenie ich przed utratą bądź kradzieżą. Ochrona serwera dostępna jest zazwyczaj tylko w komercyjnych wersjach programów antywirusowych, ale utrata firmowych danych może nas kosztować znacznie więcej niż subskrypcja programu antywirusowego.

Ochrona danych osobowych

Zazwyczaj na komputerach firmowych często trzymamy jakieś dane osobowe. Cyber-przestępcy bardzo chętnie gromadzą wszelkie informacje osobiste, by później wykorzystać je do kradzieży naszej tożsamości. Problem ochrony naszej prywatności dotyczy również popularnych sieci społecznościowych, z których korzystają Twoi pracownicy. Funkcja ochrony danych osobowych powstrzymuje wszelkie zagrożenia występujące w Internecie, które mogą zagrażać naszej prywatności.

Funkcja zdalnego zarządzania

Dosyć nowa funkcja, coraz częściej pojawiająca się w dobrych programach antywirusowych. Wielu użytkowników już dawno zaczęło doceniać jej zalety. Umożliwia nam ona kontrolowanie bezpieczeństwa wszystkich komputerów i serwerów objętych ochroną za pomocą jednego urządzenia. Jesteś na wakacjach, ale nie możesz spać spokojnie, bo martwisz się stanem bezpieczeństwa Twojej firmy? Wystarczy zerknąć na telefon lub tablet, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku lub w razie niebezpieczeństwa zareagować na dany problem.

Moduł ochrony sieci

Moduł ochrony sieci to usługa, która na bieżąco monitoruje aktywność przeglądanych stron internetowych, przetwarzane skrypty oraz pobierane przez przeglądarkę pliki tymczasowe, a także wykrywa przekierowania. Nawet jeśli Twoje firmowe hasła do komputerów, kont i sieci VPN są naprawdę skuteczne, to mogą one okazać się niewystarczającą ochroną przed niechcianymi użytkownikami. Moduł ochrony sieci pozwala zarządzać kontami pracowników, dodawać nowe hasła i usuwać stare, w przypadku, gdy ktoś odchodzi z firmy. Dzięki tej funkcji zostaniesz powiadomiony o próbie ponownego użycia starego hasła, a także każdej innej próby włamania do Twojej sieci.

Skaner poczty email

Skaner nie tylko blokuje wiadomości zawierające zainfekowane pliki, ale również neutralizuje wirusy. Wiadomości email mogą być przechowywane przez określony czas, a ich kopie często przetrzymywane są na zewnętrznych serwerach.

Moduł Anti-rootkit

Rootkity w przeciwieństwie do zwyczajnych wirusów, zostały zaprojektowane tak, aby uniknąć wykrycia przez zwykłe skanery plików. Działają one w oparciu o ukrywanie plików i uruchamiają procesy systemu operacyjnego. Na szczęście moduły anti-rootkit szybko i sprawnie wykrywają wszelkie nieprawidłowości w systemie i usuwają niepożądane pliki.

 

Oprogramowanie zabezpieczające posiadające wszystkie z wymienionych wyżej funkcji powinno zapewnić wystarczającą ochronę. Nie znaczy to oczywiście, że musisz koniecznie zaopatrzyć się w najdroższy dostępny na rynku program antywirusowy. Z Internetu można pobrać różne bezpłatne programy antywirusowe, które nierzadko okazują się lepszym rozwiązaniem od ich komercyjnych kolegów. Z drugiej strony płatne wersje tych samych programów dają nam jeszcze więcej możliwości. Dzięki poniższej liście łatwiej będzie Ci zdecydować jakie rozwiązanie jest dla Ciebie najbardziej korzystne.

  • CENA – pojedyncza licencja na roczną subskrypcję płatnego oprogramowania antywirusowego waha się przeważnie w granicach 60– 120 zł. Za pakiet rozszerzony zapłacisz od 100 do 250 zł. Cena ta jest uzależniona od ilości komputerów, które chcesz zabezpieczyć. Pamiętaj jednak, że standardowa licencja jest ważna przez rok, po czym należy wykupić jej aktualizację. Odnowienie licencji jest na ogół tańsze o jakieś 30-40% od oryginalnej ceny.
  • OCHRONA –płatne programy antywirusowe, oprócz funkcji antywirusowych zawierają wiele dodatkowych przydatnych modułów: zapora sieciowa, anty-spam, moduł kontroli dostępu do urządzeń oraz narzędzia ochrony prywatności. W przypadku darmowej wersji aplikacji antywirusowej musisz samodzielnie stworzyć pakiet zabezpieczeń. W Internecie z łatwością znajdziesz bezpłatne programy do ochrony przed niebezpiecznymi stronami, zaporę firewall i narzędzia do wykrywania i usuwania złośliwych programów. Minusem takiego rozwiązania jest konieczność działania wielu oddzielnych aplikacji, które nie zawsze są chętne do współpracy.
  • OGRANICZENIA LICENCYJNE – Darmowe programy antywirusowe są zazwyczaj przeznaczone tylko do użytku prywatnego i niekomercyjnego. Dodatkowo, bezpłatne wersje nie są objęte wsparciem technicznym, więc w przypadku problemów z instalacją lub działaniem programu, pomocy trzeba szukać na własną rękę – zazwyczaj wszystko da znaleźć się w dziale FAQ lub na stronie producenta.
  • SKUTECZNOŚĆ – Bezpłatne wersje programów antywirusowych często wykorzystują te same technologie, które znajdują się w ich komercyjnych wersjach. Zapewniają pełną ochronę w czasie rzeczywistym (pliki są skanowane przy próbie ich skopiowania lub uruchomienia), skanują komputer podczas rozruchu, wykrywają i blokują nieznane zagrożenia. Różnica polega na tym, że użytkownicy płatnej wersji mają szybszy dostęp do aktualizacji programu, co owocuje jego zwiększoną skutecznością.
  • REKLAMY I FAŁSZYWE ALARMY– W tym wypadku użytkownicy wersji darmowej i płatnej narzekają tak samo często. Jedni na ilość reklam, drudzy na nieprzerwane przypomnienia o konieczności odnowienia licencji lub powiadomienia o zaletach i funkcjach wersji premium. Częstotliwość i „nachalność” występowania reklam jest raczej uzależniona od wyboru programu, jednak decydując się na płatną wersję zazwyczaj mamy możliwość ich wyłączenia. Za „fałszywy alarm” wielu użytkowników uznaje próbę usunięcia plików nieoryginalnego systemu operacyjnego lub nielegalnego oprogramowania. Tymczasem program działa zupełnie poprawnie, a jedynie nielegalne oprogramowanie jest wykrywane jako wirus.
  • WSPARCIE TECHNICZNE – Niewątpliwie, największą zaletą posiadania komercyjnej wersji oprogramowania antywirusowego jest pomoc specjalistów podczas instalacji oraz użytkowania programu. Z pewnością ułatwi to walkę z ewentualnymi wirusami oraz zapewni dodatkową ochronę dzięki dostępowi do aktualnej bazy wirusów producenta oprogramowania.

Pamiętajmy, że dobre oprogramowanie to nie wszystko. Jeśli w Twojej firmie pracuje więcej niż kilkanaście osób, warto było by zainwestować też w specjalistę od zabezpieczeń. Oprócz tego, wiele firm organizuje dla swoich pracowników szkolenia o tematyce bezpieczeństwa internetowego. Nawet najbardziej zielony użytkownik Internetu z czasem nauczy się rozpoznawać podejrzane strony, zachowywać szczególną ostrożność podczas korzystania z bankowości internetowej, omijać niezabezpieczone sieci WiFi, czy bezpiecznie korzystać z sieci społecznościowych!

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG PC TuneUP to rewelacyjny program do naprawy wydajności komputera. Zestaw narzędzi do oczyszczenia, naprawienia i przyspieszenia komputera w jednym miejscu.
antywirus avast logo

 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku