Ulubiona przeglądarka internetowa, program do odtwarzania muzyki i wideo, antywirus czy narzędzie do optymalizacji – programów, które warto zainstalować na nowym komputerze, jest całkiem sporo. Podpowiadamy, o których szczególnie warto pamiętać i pokazujemy, jak uprościć sobie ten proces, instalując wszystkie aplikacje w kilku prostych krokach.
Spis treści
- Przeglądarka internetowa
- Oprogramowanie antywirusowe
- Sterowniki i optymalizacja systemu
- Odtwarzacz multimediów
- Ninite – jeden program, by wszystko zainstalować
Przeglądarka internetowa
Pierwszą rzeczą, którą warto zainstalować na nowym komputerze, jest przeglądarka. Domyślna dostępna np. w systemie Windows pozostawia wiele do życzenia, więc najlepiej od razu ją zmienić, np. na Google Chrome, Operę czy Mozillę Firefox. Gracze mogą także rozważyć skrojoną pod ich potrzeby Operę GX.
Oprogramowanie antywirusowe
Kolejnym krokiem jest instalacja odpowiedniego oprogramowania antywirusowego, które zabezpieczy system przed złośliwymi wirusami i atakami ransomware. Warto wybrać pakiet, który regularnie zdobywa najwyższe miejsca w niezależnych testach antywirusów. Duży wybór najskuteczniejszych antywirusów znajdziemy w sklepie avtrade.pl, polskiego dystrybutora rozwiązań Avast, AVG i Norton. Jeśli nie chcemy płacić za antywirusa, na początek w zupełności wystarczy Avast Free Antivirus.
„
Warto wybrać pakiet, który regularnie zdobywa najwyższe miejsca w niezależnych testach antywirusów.
Sterowniki i optymalizacja systemu
By system działał płynnie i bezawaryjnie, warto zadbać o instalację najnowszych sterowników. Zamiast wyszukiwać je manualnie na stronach producentów, warto skorzystać np. z oprogramowania CCleaner, które zrobi to za nas, wyświetlając listę dostępnych aktualizacji. Narzędzie to przyda się również do optymalizacji pracy systemu – pozwala przeprowadzić czyszczenie, by odzyskać miejsce na dysku, aktualizuje oprogramowanie czy zarządza autostartem. Warto regularnie z niego korzystać, by utrzymać komputer w dobrej kondycji.
Odtwarzacz multimediów
Komputer to m.in. źródło rozrywki, dlatego nie może na nim zabraknąć odtwarzacza multimediów. Jeśli korzystamy z usług subskrypcyjnych, oczywistym wyborem będą dedykowane aplikacje do Spotify, Netflixa czy Disney+. Jeśli natomiast odtwarzamy pliki lokalne, do muzyki przyda się świetny AIMP lub klasyczny Winamp, natomiast do wideo w zupełności wystarczy VLC. Fani multimediów mogą też rozważyć instalację pakietu Kodi, który jest multimedialnym kombajnem. Warto jednak pamiętać, że jego konfiguracja nie należy do najprostszych.
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Ninite – jeden program, by wszystko zainstalować
Nasza lista zawiera podstawowe programy. Każdy będzie chciał zainstalować ich znacznie więcej według potrzeb i upodobań – np. gracze z pewnością wybiorą Steam, a graficy pakiet Adobe Photoshop.
Indywidualna instalacja tych aplikacji może być jednak uciążliwa i zająć sporo czasu, dlatego z pomocą przychodzi pakiet Ninite. Wystarczy na stronie internetowej projektu wybrać, jakie programy chcemy zainstalować i pobrać jeden instalator, który zajmie się resztą. Co więcej, będzie on także regularnie wykonywać aktualizacje tych programów, więc to duża oszczędność czasu.
O Ninite wcześniej nie słyszałem, a wygląda na całkiem spoko opcję, żeby przyspieszyć instalację paczki programów.
A do tego porządny internet od Airmax.pl i mamy komplet 🙂 Polecam