Nowe opcja w AVG 2014: Niszczarka [poradnik]

0

Dedykowane w 2014 roku rozwiązania AVG  w porównaniu do  swoich poprzedników z minionych lat, jest wyposażony w  nowe narzędzie: File Shredder. Zostało one zastosowane w celu zapewnienia jeszcze wyższego stopnia naszego bezpieczeństwa podczas korzystania z sieci, ale nie tylko. Poziom bezpieczeństwa ma się zwiększyć także podczas codziennej pracy z komputerem czy też w podróży. W dalszej części będziecie mogli się dowiedzieć, do czego służy i dlaczego warto go używać.

Czym one są?

File Shredder

Tłumacząc z języka angielskiego jest to niszczarka plików. Usunięcie danych tradycyjnymi metodami nie gwarantuje w żaden sposób braku możliwości ich późniejszego przywrócenia. File Shredder to nic innego niż wirtualna niszczarka, której zadaniem jest pomóc nam w usunięciu naszych cennych danych w sposób  bezpieczny i uniemożliwiający ich ponowne odzyskanie. Bardzo przydatna rzecz, jeżeli chcecie wyrzucić lub sprzedać komputer.

Screenshot z opcji dodatkowej programu AVG - Shredder

Trwałe usunięcie pliku pojawi się w opcji interfejsu.

 

Po co nam niszczarka dokumentów ?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak cenne dane potraficie przechowywać na dysku w  laptopie/PC, pendrive czy dysku przenośnym?

Myśleliście o tym, jak te dane mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępcę i jakie mogą być tego następstwa.

Nie?

Przeanalizujmy to na dość prostym scenariuszu.

Zakładając że posiadamy komputer w firmie, przechowujemy na nim przykładowe dane: wyciągi bankowe, rejestry dotyczące prowadzenia firmy, rachunki, faktury, hasła, dane pracowników, numery ubezpieczenia społecznego bądź numery PESEL w najgorszym przypadku pliki z hasłami/kodami do kart kredytowych (po co za każdym razem wklepywać te same dane?)

Komputer zostaje skradziony lub ma do niego dostęp osoba niepowołana.

I co wtedy?

Teoretycznie nasze dane są chronione. Zakładamy że mamy założone w systemie konto z hasłem.  Niestety jest to tylko mylna teoria, dla osoby bardziej wtajemniczonej dostanie się do tak zabezpieczonego komputera to pestka.

W internecie znajdziecie dziesiątki poradników jak to zrobić.

Ponadto, to nie musi być komputer w firmie – pomyślcie ile cennych, newralgicznych danych posiadacie na komputerze w domu. Chcielibyście, by niepowołana osoba oglądała Wasze zdjęcia?

Pora, aby rozważyć potencjalne zagrożenia wynikające z powyższej sytuacji.

Możemy stać się ofiarą kradzieży tożsamości/danych. Czy wiecie, że kradzież tożsamości jest jednym z najszybciej rozwijających się rodzajów oszustw w Europie, nie warto jej lekceważyć?

Jakie mogą być jej skutki?

Jeśli cyberprzestępca zacznie dysponować odpowiednią paletą naszych danych, może popełnić oszustwo podszywając się pod naszą osobę. Jego działania mogą stać się dla nas niemiłą niespodzianką, nagle może okazać się że nasze konto bankowe jest puste, zaczynają przychodzić wiadomości o dziwnych umowach których nie zawieraliśmy lub nie mam dostępu  do  poczty zawierającej ważne dane i informacje.

Jak zabezpieczyć ważne dane?

Po pierwsze musimy pamiętać, że kradzież tożsamości oraz danych to proces dwuetapowy. Przestępca najpierw musi ukraść nasze dane, a później zacząć się nimi posługiwać.

Najlepszym sposobem ochrony ważnych danych jest uniemożliwienie dostępu do nich przez niepowołane osoby. Aby pomóc nam w tej nierównej walce AVG wyposażyło swoje oprogramowanie w nowe narzędzie: File Shreddera. W dalszej części pokażę wam jak się nim posłużyć.

Czytaj dalej>>>

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

1 2

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku