Windows 10 spotkał się z bardzo pozytywnych odbiorem (oraz niewielką dawką krytyki), ale jego najbardziej interesującą cechą jest obietnica Microsoftu, że uczyni go takim jak ‘poprzedni’ system. Oznacza to przede wszystkim, że aktualizacje będą miały charakter małych poprawek, a nie wielkich zmian, które stawiają na głowie wcześniejszą wersję systemu.
Pierwsza duża aktualizacja dla Windows 10 będzie dostępna tuż po aktualizacji Windows 10 dla konsol Xbox One. Można powiedzieć, że będzie to pierwszy Service Pack, chociaż Microsoft wstrzymuje się przed używaniem tego terminu.
Jeśli zapisaliście się do programu Insider – który w istocie jest publiczną grupą beta-testerów – nie będzie to dla was nic nowego, jeśli macie już zainstalowany najnowszy build (wersję). Dla pozostałych użytkowników, aktualizacja wprowadzi znaczące usprawnienia, które były dostępne we wcześniejszych wersjach przed premierą systemu.
Na swoim blogu Microsoft zwraca uwagę na cztery funkcje:
- Doświadczycie poprawę wydajności, widoczną poprzez wykonywanie ‘codziennych zadań’ w o wiele krótszym czasie (np.: 30% szybsze włączanie systemu w porównaniu z Windowsem 7)
- Cortana jest teraz w stanie rozpoznać odręcznie pisane notatki i przepisać je, jako przypomnienia lub numery telefonów. Podobnie jak Google Now, jest w stanie śledzić Twoje rezerwacje filmowe czy nawet zamówić usługę Uber.
- Edge jest o wiele szybszy i pozwala na podgląd zakładek po najechaniu na nie kursorem. Możliwa również jest synchronizacja haseł, ulubionych oraz listy Do Przeczytania z innymi urządzeniami, a Cortana od razu wskaże kupony, kiedy robisz zakupy online.
- Aktualizacje wielu aplikacji takich jak: Poczta, Kalendarz, Zdjęcia, Muzyka Groove, Xbox, Sklep, OneNote, Solitaire oraz wiele innych.
Jednakże oficjalny wpis nie wspomina o ulepszeniach, które zobaczyli beta-testerzy od premiery Windowsa 10 w lipcu. Wiele z nich to subtelne lub małe zmiany, które sprawiają, że poruszanie się po systemie operacyjnym jest o wiele bardziej przyjemne.
Oto kilka z nich:
- Wyświetlanie w Edge: można już wyświetlać filmy prosto z Edge na każdym urządzeniu Miracast czy DLNA (takie jak Chromecast, Xbox One czy Roku). Nie działa to na razie z zabezpieczonymi zawartościami, ale obsługuje YouTube bez problemu.
- Nowa aplikacja do Wiadomości i Skype’a: Microsoft wprowadził całkiem nową aplikację do obsługi poczty (zintegrowaną ze Skype). Jest jeszcze w powijakach, ale pozwala odpowiadać na wiadomości wprost z sekcji powiadomień. Cortana może teraz wysyłać wiadomości z telefonu, jeżeli posiadacie urządzenie Windows.
- Automatyczna zmiana rozmiaru dwóch okien: Kiedy mamy otwarte (i przypięte do ekranu) dwa okna obok siebie, możemy zmienić ich rozmiar przeciągając granicę między nimi zamiast kombinować z każdym oknem z osobna. Ta funkcjonalność była dostępna wcześniej tylko Trybie Tabletu.
- Ulepszenia Trybu Tabletu: Windows 10 jest bardzo dobry, ale jego poprzednik (Windows 8) o wiele lepiej radził sobie z niektórymi funkcjami Trybu Tabletu. Przykładowo, łatwo było podmienić przypięte okno przez przesunięcie palcem od lewej strony do środka. Ta funkcjonalność (początkowo niedostępna w Windowsie 10) jest teraz dostępna. Co więcej, swipe w dół pozwala na zamknięcie okna!
- Szybka zmiana DPI: Większość urządzeń z ekranami o wysokiej rozdzielczości skaluje zawartość okien by nie była zbyt mała. Czasem jednak potrzebujemy dodatkowej przestrzeni, która wynika właśnie z dużej rozdzielczości. Jesteśmy, zatem, w stanie zmienić skalowanie w Ustawieniach Ekranu a zmiany są aplikowane natychmiast.
- Kolorowe Okna: Mimo iż większość użytkowników uważa, ze Windows 10 wygląda o wiele lepiej od Windowsa 8, części z nich brakuje możliwości zmiany koloru nagłówka okna. Można to jednak zmienić poprzez ustawienia Personalizacji > Kolory
- Szersze Menu Start: Jeśli macie miliard aplikacji, możecie teraz dołożyć dodatkową kolumnę do grup w menu Start. Dodatkowo, limit ilości kafelek został zwiększony z 512 do 2048.
- Menu kontekstowe o zmieniającym się kształcie: Menu kontekstowe (dostępne pod prawym przyciskiem myszy) zmienią swój kształt w zależności od tego, co aktywowaliśmy
- Manager Pamięci: pozwala systemowi na kompresję nieużywanych stron zamiast zapisywania ich na dysku. W praktyce oznacza to mniejsze zużycie pamięci na procesy i ogólnie szybszą pracę systemu (szczególnie przydatne w przypadku urządzeń z małą ilością pamięci RAM).
- Speed Shift: jeśli posiadacie nowy procesor Skylake, funkcjonalność Speed Shift zostanie włączona znacząco poprawiając pracę systemu. Nie zwiększa to maksymalnej mocy przerobowej, ale pozwoli na szybką zmianę taktowania komputera, co z kolei poprawia pracę systemu oraz nie wpływa negatywnie na baterię.
- Zagnieżdżona Wirtualizacja: Można teraz włączyć wirtualną maszynę wewnątrz wirtualnej maszyny. Taka Windows-cepcja 😉
Większość z tych zmian nie ma aż tak dużego znaczenia by przeciętny użytkownik był w stanie je wychwycić.
Jedną z kolejnych nowych funkcji będzie też Dynamic Lock, o którym więcej piszemy tutaj.
Mimo to, część z tych subtelnych zmian przyda się w chwili, kiedy najmniej będziemy się tego spodziewali, a
w szczególności, kiedy będziemy używać urządzenia o zbyt małej mocy. Miejmy tylko nadzieję, że w następnej dużej aktualizacji Edge zostanie w końcu wyposażony w rozszerzenia.
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG PC TuneUp – program do optymalizacji systemu. Komplet 30 aplikacji pozwalających na wykorzystanie mocy komputera w 100%!
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!