Komputery stacjonarne powoli odchodzą do lamusa. Ich miejsce zajęły klasyczne laptopy, jednak obecny rynek elektroniczny nieustannie pędzi do przodu. Pod nazwą „komputer przenośny” kryje się już nie tylko popularny notebook ale również takie urządzania jak netbook czy ultrabook.
Czym się charakteryzują? Jakie są między nimi różnice? Który z nich wybrać? W poniższym tekście omówimy temat i damy kilka wskazówek, które ułatwią potencjalny zakup.
Czym różni się notebook, netbook i ultrabook?
Na początku omówmy, co kryje pod poszczególnymi pojęciami. Bardzo często netbooki i ultrabooki zalicza się do podtypów laptopów, a granice między urządzeniami zacierają się. Krótka definicja każdego z nich pozwoli uchwycić istotne różnice:
Laptop/Notebook
Obie nazwy pochodzą z języka angielskiego i pierwsza oznacza urządzenie, które może być trzymane „na kolanach” (większe i cięższe), a druga „notatnik”(mniejszy i lżejszy). Obecnie nie utrzymuje się sztywnego podziału pomiędzy urządzeniami, a nazwy stosowane są zamiennie i znaczą to samo. Zatarł się też podział ze względu na wymiary, rynek oferuje notebooki o przekątnej monitora od 13 do 18 cali, a nawet większe.
Urządzenie posiada klawiaturę i touchpad, który zastępuje myszkę. W obudowie znajduje się płyta główna, na której zamontowany jest procesor, układ graficzny, karty sieci przewodowej i bezprzewodowej (Wi-Fi) i dysk twardy. Posiada też stację dysków CD/DVD oraz wewnętrzny akumulator, który zapewnia możliwość pracy bez dostępu do zasilania sieciowego.
W niewielkiej obudowie notebook łączy podobne podzespoły jak w komputer stacjonarny lecz w odróżnieniu od niego, można pracować na nim w różnych miejscach i swobodnie go przenosić
Netbook
Ma mniejszą i bardziej kompaktową budowę niż tradycyjny laptop. Zazwyczaj wyposażony jest ekran o przekątnej do 13 cali. Klawiatura jest mniejsza i pozbawiona sekcji numerycznej. Często nie posiada stacji dysków CD/DVD.
Jest lżejszy od tradycyjnego laptopa i zazwyczaj tańszy. Urządzenie ma ograniczoną wydajność, mniejszą funkcjonalność i słabsze podzespoły lecz można długo korzystać z niego na pojedynczym cyklu ładowania. Idealnie nadaje się do prac biurowych (głównie w podróży), przeglądania internetu, wideorozmów czy obsługi prostych aplikacji online.
Na dzień dzisiejszy powstaje coraz więcej netbooków, które dobrze radzą sobie z grami komputerowymi
Ultrabook
Autorem urządzenia jest amerykański producent procesorów – firma Intel. Jest najnowszą konstrukcją wśród komputerów mobilnych i stanowi połączanie zalet laptopów i netbooków. Pierwsze ultrabooki ukazały się w 2011 roku i od tego czasu ich sprzedaż ciągle rośnie.
Urządzenie jest lekkie cienkie i wydajne. Wyróżnia się się długim czasem pracy baterii, nawet 9 godzin. To bardzo istotna kwestia dla osób które dużo podróżują i nie mają możliwości naładowania sprzętu.
Zyskuje doskonałe osiągi i w standardzie wyposażony jest w super szybki i dysk SSD oparty na pamięci flash. Pracuje cicho, uruchomienie systemu trwa maksymalnie 7 sekund. Podobnie jak netbook nie posiada napędu płyt CD/DVD. Warto również zwrócić uwagę na nowoczesny i interesujący design.
Ultrabook jest solidny, a obudowa często wykonana jest aluminium, karbonu lub magnezu. Ma bardzo dobre parametry techniczne, jest wydajny oraz zapewnia ogromny komfort użytkowania. Wadą jest wysoka cena, która plasuje się na poziomie kilku tysięcy złotych
Warto wspomnieć również o dostępnym na rynku laptopie konwertowalnym 2 w 1 (hybrydowym), a więc połączeniu notebooka z tabletem. Wyposażony jest on w tradycyjną klawiaturę, a jednocześnie ma dotykowy wyświetlacz. Jego budowa pozwala odchylić ekran do tyłu w taki sposób, że można obsługiwać go jak tablet.
Dodatkowo część modeli ma opcję całkowicie odłączanego wyświetlacza, co jest dużym udogodnieniem. Posiada system Windows oraz obsługuje te same programy co PC. Jest wygodny w użytkowaniu, szczególnie przy przeglądaniu serwisów internetowych czy graniu w gry online. Łączy funkcjonalność dwóch urządzeń i stanowi ciekawą alternatywę do notebooka, netbooka i ultrabooka.
Które urządzenie wybrać?
Przy wyborze urządzenia warto uwzględnić dwie podstawowe kwestie: indywidualne zapotrzebowanie i warunki w których będzie używane. Jeśli skorzystasz z komputera głównie w domu, oglądasz dużo filmów w wysokiej jakości, używasz programy multimedialne oraz lubisz gaming, zdecydowanie bardziej przyda Ci się notebook. Ma większy wyświetlacz, dużą wydajność oraz posiada stację CD.
Szeroka oferta urządzeń z pewnością pozwoli znaleźć odpowiedni model. Z kolei jeśli dużo podróżujesz, potrzebujesz dostępu do sieci i długiej pracy baterii, warto rozważyć zakup netbooka lub zainwestować w ultrabooka. Są małe, lekkie i z pewnością zmieszczą się bagażu podręcznym. Bardzo wygodne i komfortowe w użytkowaniu.
Netbook przyda się do pracy mobilnej, związanej z obsługą podstawowych programów (ograniczenia wydajności), zaś ultrabook jest zaawansowaną wersją solidnych komputerów biznesowych.
Rynek elektroniczny obfituje w duży wybór komputerów mobilnych. No cóż, jak mówią „potrzeba matką wynalazku”. Pozostaje jeszcze kwestia ceny. Dobry laptop i netbook można znaleźć w rozsądnej cenie, zaś ultrabook to zdecydowanie większy wydatek. Określ dokładnie czego potrzebujesz i do czego będziesz wykorzystywać sprzęt, potem rozważ budżet który zamierasz na niego przeznaczyć. Zdecyduj, czy warto zainwestować, czy po prostu nie przepłacać.
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG Ultimate to najlepszy antywirus dla Ciebie i reszty domowników. Zapewnia pełną ochronę przed zagrożeniami typu ransomware, ochrona kamery i wiele innych przydatnych funkcji.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!