Chcesz zadbać o bezpieczeństwo swojego komputera i kupić licencję programu AVG? Świetnie! Szukasz więc promocji i trafiasz na oferty, których ceny są bardzo niskie, rzędu kilku – kilkunastu złotych. Oczywiście sprzedawcy zapewniają, że są to legalne licencje. Brzmi jak dobra okazja? Okazje się zdarzają, jednak dobrze jest sprawdzić, czy na pewno Twoja licencja jest legalna.
Dlaczego ważne jest posiadanie legalnego klucza?
Powodów jest co najmniej kilka, a wśród nich:
- AVG może nie chronić prawidłowo Twojego komputera, bo w pewnym momencie może przestać pobierać aktualizacje.
- Tylko użytkownicy legalnych licencji mają prawo do pomocy technicznej. Prawo to nie przysługuje użytkownikom licencji nielegalnych.
- Tylko legalna licencja uprawnia do korzystania z programu. Kupno nielegalnego klucza oznacza wyrzucenie Twoich pieniędzy
- Kupno nielegalnego klucza oznacza wyrzucenie Twoich pieniędzy i narażenie się na odpowiedzialność karną.
- W razie kontroli legalności oprogramowania możesz mieć duże nieprzyjemności.
Chcesz kupić AVG – jakich ofert się wystrzegać?
Nielegalne licencje AVG można znaleźć przede wszystkim na popularnych portalach aukcyjnych i stronach z nielegalnym oprogramowaniem. Jeśli zobaczysz ofertę, w której cena będzie niezwykle niska (np. kilka – kilkanaście złotych za roczną licencję), prawie na pewno będzie to klucz nielegalny.
Wystrzegaj się ofert, w których proponowane są klucze na okres krótszy niż rok lub na zdjęciach widać komunikat „licencja próbna”. Są to bezpłatne licencje TRIAL, których zgodnie z licencją nie wolno sprzedawać.
Jeśli sprzedawca oferuje klucz typu OEM i sprzedaje go bez sprzętu komputerowego, nie kupuj go – to też jest sprzeczne z licencją!
Uważaj też na informację, że sprzedawana licencja jest wielostanowiskowa, a oferowane są „dostępy” do poszczególnych stanowisk.
Pamiętaj! Jednej licencji AVG nie można dzielić pomiędzy różnymi użytkownikami!
Sygnałem, że licencja jest nielegalna może być również informacja, że klucz nie wymaga rejestracji. Każdą nową licencję AVG trzeba zarejestrować na stronie internetowej.
Domagaj się potwierdzenia transakcji – paragonu, faktury lub umowy sprzedaży. Jeśli sprzedawca nie chce go wystawić, prawdopodobnie ma coś do ukrycia.
Kupiłeś już AVG – jak rozpoznać czy Twoja licencja jest legalna?
- Spróbuj zarejestrować licencję na stronie internetowej. Jeśli otrzymasz komunikat o błędzie, będziesz wiedział, że klucz nie jest prawidłowy.
- Wyszukaj klucz licencji w wyszukiwarce Google. Jeśli Twój klucz zostanie znaleziony na stronach z nielegalnymi programami – jest piracki.
- Licencje OEM często zaczynają się od znaku „X”. Są to licencje do sprzedaży wyłącznie ze sprzętem komputerowym. Sprawdź czy na dokumencie sprzedaży widnieje zarówno sprzęt, jak i licencja.
- Po wprowadzeniu nowej licencji do programu zwróć uwagę na czas trwania licencji. Jeśli licencja jest ważna na inny okres, niż rok lub jego wielokrotność, prawdopodobnie zostałeś oszukany. Wyjątkiem jest jeden miesiąc. Oznacza to, że musisz wykonać rejestrację, a do programu wprowadzić numer uzyskany w jej wyniku.
- Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, napisz maila na adres pomoc@avg.pl. Sprawdzimy licencję i zachowamy poufność.
Więcej informacji na temat tego, co powinieneś zrobić, jeśli kupiłeś nielegalną licencję znajdziesz w artykule Kupiłem nielegalną licencję – co mi grozi?
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Wykorzystaj wielofunkcyjny antywirus AVG do pełnej ochrony Twojego komputera.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!