Zajęcia prowadzone w trybie zdalnym bądź hybrydowym z wykorzystaniem najnowszych zdobyczy technologicznych mają pewną cechę wspólną. Analogicznie do tradycyjnych zajęć kończą się ewaluacją postępów w nauce uczniów. Z jakich narzędzi korzystać, aby w miarę precyzyjnie oszacować stan wiedzy swoich podopiecznych? Istnieje kilka aplikacji, które pomagają w procesie sprawdzania stanu wiedzy ucznia.
Spis treści
- Ewaluacja osiągnięć ucznia – między tradycją a nowoczesnością
- Ewaluacja ucznia – narzędzia e-learningowe
- Ewaluacja postępów w nauce – jakie aplikacje wybrać?
Ewaluacja osiągnięć ucznia – między tradycją a nowoczesnością
Konwencjonalnym sposobem sprawdzania stanu wiedzy uczniów są wszelkiego rodzaju sprawdziany, testy, klasówki organizowane w czasie godzin ławkowych. Wszyscy znają tę metodę ewaluacji. Średnia ocen z danego przedmiotu przekłada się wówczas na ocenę końcową, które do niedawna była zapisywana w papierowym dzienniku ocen.
Format papierowy jednak coraz częściej jest zastępowany dziennikiem w wersji cyfrowej. Oczywiście protokół ocen jest odpowiednio zabezpieczany i nikt niepowołany nie ma dostępu do dokonywania zmian. Od ładnych kilku lat ewaluacja realizowana jest za pośrednictwem nowoczesnych technologii, a w tym roku ułatwieniem jest program oferowany przez Ministerstwo Cyfryzacji. Po wypełnieniu odpowiedniego wniosku osoba prowadząca zajęcia może liczyć na bon dla nauczyciela na zakup laptopa. Służy prowadzeniu zajęć z wykorzystaniem e-learningu synchronicznego i asynchronicznego. Poza prowadzeniem zajęć w ciekawej, nowoczesnej formie, służy również wydajnej ocenie stanu wiedzy ucznia. Tu pojawia się zasadne pytanie o aplikacje, które cechują się najwyższą skutecznością w analizowaniu postępów w nauce.
Ewaluacja ucznia – narzędzia e-learningowe
Narzędzi służących szeroko pojętej analizie postępów uczniów w nauce jest sporo. Warto zwrócić uwagę na kilka z nich.
- Platformy e-learningowe. Quizy, testy wyboru i „kontenery” na skany prac domowych, projektów i sprawdzianów można ustawić z pozycji pulpitu widocznego na panelu nauczycielskim na platformie Moodle. Ilość punktów zebranych za realizacje poszczególnych zadań jest widoczna tak dla nauczyciela, jak i dla ucznia. System podlicza ilość zebranych punktów, co przekłada się na konkretną ocenę.
- Excel. Rozwiązania systemowe są bardzo skuteczne. Tradycyjne aplikacje Microsoftu, a więc pakiet Excel jest bardzo wydajny. Pozwala stworzyć cyfrową bazę danych i niejako automatycznie podsumować ilość zebranych przez ucznia punktów.
- Cyfrowy dziennik ocen. Aplikacje służące zapisowi ocen w dzienniku elektronicznym pozwalają w sposób intuicyjny i wygodny zapisać uzyskane przez uczniów oceny. Automatycznie podlicza średnią uzyskaną przez podopiecznych i jest zabezpieczony odpowiednimi protokołami bezpieczeństwa.
Ewaluacja postępów w nauce – jakie aplikacje wybrać?
Wybór aplikacji służących zapisowi, przetwarzaniu i analizie takich danych jak postęp w nauce uczniów zależy tylko i wyłącznie od prowadzącego zajęcia. Moodle jest platformą e-learningową, która dostarcza sensownych rozwiązań w zakresie ewaluacji ocen ucznia i jego stanu wiedzy. Najlepszym rozwiązaniem, na które pozwolić może sobie nauczyciel jest połączenie możliwości stwarzanych przez popularne aplikacje e-learningowe z aplikacjami systemowymi, takimi jak wspomniany powyżej Excel. Aplikacja ta stanowi swoistą bazę danych, która zawsze jest pod ręką. Odpowiednio zaszyfrowana jest do wglądu tylko i wyłącznie nauczyciela. Szkoły korzystają również z elektronicznych dzienników ocen, również bezpiecznych przez wzgląd na zaimplementowane systemy szyfrowania danych.
Artykuł sponsorowany. CORE - polski dystrybutor antywirusów Norton, AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony/ firmy.