Jak wybrać najtańszy i dobry antywirus?

1

Często mówi się, że dobry program antywirusowy musi kosztować. Dla użytkowników domowych zakup licencji bywa jednak dużym wydatkiem. Ceny antywirusów w wersji na jedno stanowisko wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Wiele komercyjnych programów ma jednak funkcje, których nigdy nie wykorzysta się w domu. Po co więc przepłacać?

Najlepszy i najtańszy antywirus – jak wybrać odpowiadamy w artykule

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Dla wielu może zabrzmieć to jak sprzeczność, ale tani program antywirusowy też może być dobry. Kryterium oceny powinna być jego skuteczność i zaspokojenie wszystkich potrzeb użytkownika.

Firmy i korporacje, które potrzebują udoskonalonej ochrony, muszą mieć potężne antywirusy z licencjami na wiele stanowisk i możliwością monitorowania bezpieczeństwa sieci. Użytkownicy domowi zazwyczaj mają mniejsze wymagania. Im wystarczy najtańszy antywirus, który zapewni bezpieczeństwo portali społecznościowych, Internetu i regularnie będzie skanował pliki w przestrzeni dysku twardego.

Najtańszy antywirus też może dobrze chronić!

Solidny i tani antywirus renomowanej firmy zapewni bezpieczeństwo podstawowych funkcji komputera.

Ponieważ programy darmowe często mają poważnie ograniczone te funkcje, rozwiązaniem dla użytkowników domowych jest lekki, dobry antywirus (płatny), który ochroni ich komputer.

Najtańszy antywirus – jakie funkcje powinien mieć?

To pytanie często pojawia się na forach i portalach poświęconych bezpieczeństwu online. Niestety, nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Jak więc dobrze wybrać tani i dobry antywirus?

Oceniając programy warto wziąć pod uwagę ich funkcje. Do najważniejszych z nich należy:

  • Skaner. Pozwala na kontrolowanie systemu plików i urządzeń przenośnych (np. pendrive) pod kątem infekcji. Skaner powinien być sprawny i czuły – wtedy jest najskuteczniejszy. Antywirus nie może jednak generować fałszywych alarmów (czyli traktować „dobrych” pliki jak wirusy). Musi również wykrywać każdy rodzaj złośliwego oprogramowania (konie trojańskie, wirusy, keyloggery, malware i inne)
  • Monitoring stron www odwiedzanych przez użytkownika. Nawet najbardziej znane serwisy padają czasami ofiarami hakerów. Instalują oni złośliwy kod, pobierany w tle w trakcie odwiedzin www. Także tanie programy antywirusowe wyposażone są w skanery stron. Już w momencie otwierania witryny sprawdzają, czy nie uległa ona zainfekowaniu, zapewniając użytkownikowi pełne bezpieczeństwo i komfort surfowania online.
  • Ochrona sieci społecznościowych i komunikatorów. Coraz częściej złośliwe oprogramowanie trafia na komputer z Facebooka lub Twittera. Chętnie klikamy w linki znajomych, ale nie mamy pewności, że są one bezpieczne. Najleprzy program antywirusowy potrafi takie infekcje wychwycić jeszcze przed pobraniem szkodliwej zawartości. Podobnie działa ochrona komunikatorów (np. Messengera), gdzie również odnotowano więcej zagrożeń.
  • Dbanie o prywatność. Użytkownicy sieci rzadko zdają sobie sprawę z tego, jak wiele prywatnych informacji o nich można znaleźć w sieci. O ochronę tożsamości również może zadbać antywirus. Jak najlepszy? Taki, który zaszyfruje hasłem prywatne pliki i zapewni bezpieczne usunięcie osobistych danych. To absolutne minimum, które powinien mieć każdy domowy użytkownik.

Czy tani antywirus może być wydajny?

Oprócz powyższych funkcji bardzo dobry program antywirusowy musi dbać o wydajność komputera. Krótko mówiąc, nie może wpływać negatywnie na jego działanie – spowalniać go, obciążać procesora i zabierać pamięci. Musi więc mieć udoskonalony skaner, który wstrzyma pracę gdy komputer jest w użyciu.

To szczególnie istotne dla graczy i osób oglądających filmy online, ale nie tylko dla nich.

Dobry, lekki antywirus, który nie przeszkadza w pracy na komputerze, zostanie doceniony także przez innych użytkowników domowych. Co więcej, najlepszy program antywirusowy sam podpowie jak poprawić wydajność komputera, wskazując np. aplikacje które zajmują dużo pamięci, a można je wyłączyć.

Sam proces sprawdzania plików również nie powinien trwać zbyt długo. Dobrym przykładem jest tutaj rodzina antywirusa AVG – najtańszy w ofercie program antywirusowy AVG AntiVirus posiada funkcję turbo, przyspieszającą ich działanie.

Jest jeszcze jedna funkcja o której warto pomyśleć kupując tani antywirus. Najlepszy program zapewni pomoc online. Dopóki wszystko działa dobrze, z usług wsparcia technicznego się nie korzysta. Jednak czasami jest ono potrzebne, a wówczas powinno być na wysokim poziomie.

Najtańszy – najlepszy program antywirusowy? Testy

Wymienionymi powyżej funkcjami może się pochwalić wiele „najlepszych antywirusów” na PC. Jeżeli nadal nie wiecie co wybrać, spróbujcie poznać antywirusa w praktyce. Zbadają go dla was niezależne laboratoria. Wyniki ich badań są pewniejsze niż ekscytujące wielu rankingi i listy najlepszych programów antywirusowych.

AVG i AVAST należą do najchętniej wybieranych, najtańszych antywirusów na świecie!

Oprócz testów, warto sprawdzić, który antywirus jest chętnie wybierany przez użytkowników. Antywirusy AVG i AVAST wybrało ponad 300 milionów ludzi na całym świecie!

W Internecie dostępnych jest wiele rankingów. Przeglądając je warto wziąć pod uwagę kilka czynników, m.in. to, że znajdują się na nich tylko najpopularniejsze antywirusy, a więc takie, których używa najwięcej użytkowników.

Niektóre z tych zestawień mogą pomijać istotne kryteria lub być robione na zamówienie firm produkujących program antywirusowy. Opinie użytkowników, które często znajdują się w sklepach internetowych lub w komentarzach, również bywają tworzone na zamówienie. Nie zawsze warto pokładać w nich pełne zaufanie.

Pewnym wyznacznikiem wyboru są badania niezależnych laboratoriów, gdzie pod uwagę brane jest wiele kryteriów, które powinien spełniać program antywirusowy. Test prowadzony jest obiektywnie, a zasady oceny poszczególnych kategorii – jasne.

Badania przebiegają pod kontrolą naukowców, którzy monitorują ich poprawność. Ich rezultatem jest zestawienie polecanych programów antywirusowych. Opinie użytkowników (te prawdziwe) często są zbieżne z wynikami takich testów. Czołowe lokaty nie zawsze zajmują produkty z najwyższej półki cenowej.

Najlepszy antywirus do domu może być tani i skuteczny!

Wybór programu powinien być dostosowany do potrzeb użytkownika. Głównym kryterium jest jego skuteczność i wydajność.

Tani antywirus też może być dobry!

Jeżeli korzystasz z podstawowych funkcji komputera – tani antywirus w zupełności wystarczy, by Cię ochronić!

Jeżeli najtańszy antywirus spełnia je wszystkie i skutecznie chroni komputer przed infekcją oraz atakami z zewnątrz, to warto w niego zainwestować. To na pewno nie będą wyrzucone pieniądze.

Warto również sprawdzić, który tani antywirus cieszy się popularnością wśród innych użytkowników – tutaj zdecydowanie wiodą prym programy z rodziny AVG i AVAST, z których razem korzysta ponad 300 milionów ludzi na całym świecie! 

Chcesz kupić najtańszy antywirus?

Sprawdź koniecznie tę ofertę – super program AVG AntiVirus, w rewelacyjnie niskiej cenie! Zapewnia kompleksową ochronę przestrzeni dysku twardego, monitoring zasobów WWW w jednej z najlepszych cen na rynku!

Kliknij w baner poniżej i sprawdź!

Zamów najtańszy antywirus AVG AntiVirus

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG Ultimate to najlepszy program antywirusowy. Jeden program zabezpiecza, chroni i przyśpiesza prace komputera.

antywirus avg logo

 

 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Chiss
Chiss
4 lat temu

Hmm, czy 2 gb ramu wystarczą przy windowsie 7 aby program działał skutecznie, a i komputer nie spowalniał?

Chiss
Chiss
3 lat temu

Hmm, czy 2 gb ramu wystarczą przy windowsie 7 aby program działał skutecznie, a i komputer nie spowalniał?

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku