W dzisiejszych czasach wielu umiejętności można się nauczyć z internetowych kursów. Jest tak m.in. w przypadku programowania. Nawet osoba bez żadnej wiedzy w tym zakresie może rozpocząć swoją przygodę z kodowaniem dzięki licznym stronom z kursami programowania. Które z nich są najlepsze i na co szczególnie zwrócić uwagę podczas nauki programowania online? Sprawdź przegląd najlepszych serwisów, dzięki którym rozpoczniesz naukę programowania w wybranym języku.
Spis treści
- Nauka programowania od zera – ile zajmie?
- Nauka programowania – dlaczego warto?
- Od czego zacząć naukę programowania od zera?
- Jaki język programowania wybrać?
- Najlepsze strony do nauki programowania – Ranking
- Podsumowanie
Nauka programowania od zera – ile zajmie?
Nauka programowania we własnym zakresie początkowo może się wydawać niezwykle skomplikowana czy wręcz niemożliwa. Odrobina samozaparcia i chęć zgłębiania wiedzy sprawi jednak, że już po pierwszych kilku lub kilkunastu dniach kursant z powodzeniem napisze swój pierwszy prosty program.
Nauka kodowania online pod wieloma względami przypomina zgłębianie języków obcych. Niezależnie od tego, czy uczysz się angielskiego, niemieckiego czy też C++, bez znajomości podstawowych zasad i wyrażeń niczego nie osiągniesz.
Z tego względu pierwsze dni nauki programowania polegają na poznawaniu podstawowych komend i zrozumieniu, w jaki sposób są one interpretowane przez komputer. Programowanie to bowiem sztuka pisania przejrzystych instrukcji, które są następnie interpretowane przez maszynę i wykonywane według naszych założeń.
Ile zajmuje nauka wybranego języka programowania od podstaw? Czas potrzebny na zgłębienie jest oczywiście zależny od indywidualnych predyspozycji i możliwości. Szacuje się jednak, że solidne podstawy, dające możliwość swobodnego pisania kodu, są możliwe do przyswojenia w około 300-400 godzin. Jeśli więc na naukę poświęcisz godzinę dziennie, zajmie Ci to około roku. Jeżeli będziesz bardziej zmotywowany, umiejętność programowania opanujesz szybciej.
Raz wyuczony język to oczywiście nie koniec. Jako programista nadal musisz się rozwijać, gdyż języki programowania ewoluują i są ciągle rozbudowywane. To nieustanna pogoń za wiedzą, która owocuje coraz większymi umiejętnościami i doświadczeniem.
Nauka programowania – dlaczego warto?
Już teraz programowanie jest umiejętnością cenioną wśród pracodawców, a wraz z rozwojem technologii i coraz większym naciskiem na nowinki techniczne, dobry programista będzie coraz bardziej pożądany na rynku pracy.
Wiąże się to oczywiście z wysokimi zarobkami. W 2022 roku średnia płaca dla programisty środkowego szczebla wynosiła w Polsce ponad 8 tys. złotych. Najlepsi programiści mogli liczyć na znacznie więcej, zarabiając miesięcznie nawet pięciocyfrowe kwoty.
Trendy z ostatnich lat jednoznacznie wskazują, że sytuacja ta nie powinna w najbliższym czasie ulec zmianie. Dzięki temu nauka programowania to perspektywiczne zajęcie, które przy odrobinie samozaparcia może się przekształcić w bardzo dobrze płatną pracę i przysporzyć wiele okazji do rozwoju zawodowego.
Od czego zacząć naukę programowania od zera?
Naukę programowania od zera można zacząć na wiele sposobów. Wiedzę można czerpać z wybranych źródeł na własną rękę, co wymaga nieco więcej samozaparcia, lub zapisać się na jeden z kursów.
Pomocne będą liczne książki o programowaniu, choć w tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na datę publikacji. Im nowsza pozycja, tym większe prawdopodobieństwo zdobycia aktualnej wiedzy.
Zdecydowanie lepszym wyborem będą platformy do nauki programowania online. Wiele z nich oferuje darmowy dostęp, dzięki czemu możemy szybko sprawdzić, czy programowanie jest w ogóle zajęciem dla nas. Dużą zaletą takich serwisów jest odpowiednio dobrana metodologia nauczania. Użytkownik jest prowadzony za rękę. Na początku poznaje podstawy, by na ich bazie zgłębiać coraz bardziej zaawansowane aspekty wybranego języka programowania.
Chcąc nauczyć się programowania, można również wykupić stacjonarny kurs lub wybrać się na jeden z popularnych bootcampów. To obóz, na którym wraz z innymi uczestnikami poznajemy wybrany język programowania.
Inną możliwością jest również uczęszczanie na studia informatyczne, choć wiąże się to z dużym nakładem czasowym i wysokimi kosztami.
Jaki język programowania wybrać?
Nauka programowania już na początku wiąże się z koniecznością wybrania języka, który chcemy zgłębić. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nauczyć się kilku z nich, ale lepiej od razu dobrać go do własnych preferencji lub tego, co chcemy dzięki niemu osiągnąć. Oto najpopularniejsze języki programowania.
- Python – język programowania wykorzystywany przez wielu programistów przy projektach związanych z maszynowym uczeniem się, sztuczną inteligencją czy przetwarzaniem sporej ilości danych. Przez wielu nazywany królem języków programowania. Jest przy tym w miarę prosty w nauce i kodowaniu.
- Java – to jeden z najpotężniejszych języków programowania, wykorzystywany obecnie przez ponad 3 miliardy urządzeń. Jest używany w aplikacjach desktopowych, mobilnych, przy tworzeniu stron internetowych, sztucznej inteligencji, rozwiązań osadzonych w chmurze i wielu innych.
- JavaScript – to najpopularniejszy język programowania związany ze stronami internetowymi. Obecnie około 97% wszystkich witryn wykorzystuje JavaScript. Nieoceniony, jeśli chcesz zostać web developerem.
- Kotlin – to multiplatformowy język programowania wykorzystywany do pisania aplikacji mobilnych. Niezwykle popularny wśród osób tworzących apki na Androida i przy okazji jeden z najszybciej rozwijających się języków programowania.
- C – uniwersalny język programowania, wykorzystywany do tworzenia aplikacji desktopowych, programów graficznych czy gier.
- C# – język bazujący na frameworku .NET. Wykorzystywany przede wszystkim do budowania aplikacji desktopowych i gier, także mobilnych. Jest łatwy do zrozumienia dla początkujących i cechuje się prostymi zasadami.
„
Nauka programowania już na początku wiąże się z koniecznością wybrania języka, który chcemy zgłębić. Warto dobrać go do własnych preferencji i tego, co chcemy dzięki niemu osiągnąć.
Najlepsze strony do nauki programowania – Ranking
Sprawdziliśmy najlepsze strony z kursami programowania online i wybraliśmy te, na które warto postawić jako osoba, która chce się nauczyć kodowania od zera. Dzięki tym serwisom w szybki i prosty sposób poznasz podstawy programowania i zbudujesz fundamenty, na których będziesz mógł oprzeć swoją przyszłą karierę w IT.
1. Udemy
Udemy to jeden z najpopularniejszych serwisów z kursami online o różnorodnej tematyce. Wśród nich można m.in. znaleźć wiele wartościowych kursów programowania. Tematyka ta stanowi jedną z najbardziej rozbudowanych dziedzin na platformie. Użytkownik znajdzie tu coś o tworzeniu stron internetowych, programowaniu gier, czy nauce konkretnych języków programowania. Kursy dostępne są zarówno po polsku, jak i po angielsku. Za dostęp do każdego z nich należy zapłacić, ale serwis często organizuje promocje. W wyborze odpowiedniego kursu pomogą natomiast opinie innych kursantów.
Strona internetowa: udemy.com/pl
Cena: w zależności od kursu
Zalety
- Ogromny wybór kursów.
- Kursy programowania dla początkujących i zaawansowanych.
- Możliwość nauki przez przeglądarkę i aplikację mobilną.
Wady
- Za każdy kurs należy zapłacić z osobna.
2. Khan Academy
Khan Academy to platforma naukowa przeznaczona dla młodszych użytkowników. Uczniowie znajdą tu sporo ciekawych materiałów na temat różnych przedmiotów, a wśród nich także kursy programowania. To dobra okazja, by rozpocząć swoją przygodę z programowaniem. W serwisie dostępne są m.in. kursy wprowadzające do Java Script, HTML/CSS czy SQL. Znajdą się też zaawansowane tematycznie kursy rozszerzające wiedzę kursantów o bardziej specjalistyczną wiedzę. Platforma jest dostępna w języku polskim, a dostęp do niej darmowy.
Strona internetowa: pl.khanacademy.org
Cena: za darmo
Zalety
- Idealny dla uczniów.
- Kursy programowania od zera w języku polskim.
- Brak opłat.
Wady
- Niewiele kursów o wyższym stopniu zaawansowania.
3. Kodilla
Kodilla to według Instytutu Badań Rynku i Opinii DRB najchętniej wybierana szkoła programowania w Polsce. Platforma przeznaczona raczej dla starszych użytkowników. Pozwala od zera nauczyć się wybranego języka programowania lub technologii. Kurs online przygotowuje od razu do wystartowania w wyuczonym zawodzie, a dedykowany zespół HR wspiera kursanta w rozwoju umiejętności potrzebnych do znalezienia pracy. Platforma dostępna jest w języku polskim i oferuje 15-minutowy test predyspozycji, który pozwoli określić aktualne możliwości zainteresowanego. Dodatkowym atutem jest możliwość rozbicia płatności za kurs na kilka rat.
Strona internetowa: kodilla.com/pl
Cena: zależy od wybranego kursu
Zalety
- Profesjonalne kursy przygotowujące do pracy w zawodzie programisty.
- Darmowy test predyspozycji.
- Wsparcie HR w rozwoju umiejętności przydatnych w znalezieniu pracy.
Wady
- Ceny kursów sięgają kilku tysięcy złotych.
4. Strefa Kursów
Strefa Kursów to kolejna platforma skupiająca w sobie kursy wideo o różnorodnej tematyce, choć prym wiedzie tu oczywiście programowanie. Dostęp do każdego kursu wykupuje się z osobna, ale ceny są atrakcyjne i zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Pozwoli sobie na nie nawet osoba, która nie wie jeszcze, czy chce wiązać z programowaniem swoją przyszłość. W zasobach znajdziemy kursy o zróżnicowanej tematyce, w tym m.in.
- Podstawy tworzenia aplikacji na Androida,
- Kurs programowania dla dziewczyn,
- Tworzenie aplikacji od pomysłu do zarabiania.
Platforma jest dostępna w języku polskim.
Strona internetowa: strefakursow.pl
Cena: zależy od wybranego kursu
Zalety
- Niskie ceny kursów.
- Kursy zróżnicowane tematycznie.
- Możliwość nauki w aplikacji mobilnej.
Wady
- Brak.
5. EDX
EDX to kolejna międzynarodowa strona z kursami programowania dostępnymi w języku angielskim. Użytkownik może tu nauczyć się podstawowych umiejętności związanych z programowaniem, rozszerzyć swoją wiedzę z zakresu web developmentu, uczenia maszynowego czy chociażby tworzenia aplikacji na Androida i iOS. Kursy podzielone są tematycznie i trwają zazwyczaj przez kilka tygodni. Dostęp do nich jest płatny, a ceny zaczynają się od kilkudziesięciu dolarów.
Strona internetowa: edx.org
Cena: zależy od wybranego kursu
Zalety
- Dużo kursów dla początkujących i zaawansowanych.
- Możliwość zdobycia certyfikatu po ukończeniu kursu.
Wady
- Kursy dostępne tylko po angielsku.
- Płatność w dolarach.
6. Udacity
Udacity to kolejny serwis z kursami programowania online. Na tle innych platform wyróżnia się on jednak dostępną tematyką. Oprócz klasycznych kursów języków programowania dostępne są tu także programy dotyczące inżynierii i analityki danych, sztucznej inteligencji, autonomicznych samochodów, maszynowego uczenia się itp. Można więc zapisać się na kurs, który pozwoli zaistnieć w nietypowej dziedzinie lub po prostu zwiększy naszą wiedzę na ten temat. Kursy na tej platformie trwają nawet 6 miesięcy, a ich celem jest przygotowanie uczestnika do wybranego zawodu. Podobnie jak Codecademy, także Udacity dostępne jest tylko w języku angielskim.
Strona internetowa: udacity.com
Cena: zależy od wybranego kursu
Zalety
- Kursy przygotowujące do zawodu od zera.
- Mnogość tematyczna.
- Kursy trwają nawet przez 6 miesięcy.
Wady
- Wysokie ceny.
- Płatność za kurs w dolarach.
7. Software Development Academy
Software Development Academy to platforma, która podobnie jak Kodilla, celuje w osoby chcące rozpocząć pracę w branży IT, ale brakuje im odpowiednich umiejętności. Kursy na tej platformie zaprojektowane są w taki sposób, aby po ich zakończeniu uczestnik był w stanie podjąć swoją pierwszą pracę jako programista. Platforma oferuje oczywiście test predyspozycji, a nawet rozmowę z doradcą kariery, który nakreśli dostępne możliwości. Serwis oferuje kursy szkolące w takich dziedzinach, jak UX/UI Design, Cybersecurity, Data Science, tester oprogramowania, Python, Java, Front-End czy Full-stack Developer, a ceny zaczynają się od kilku tysięcy złotych.
Strona internetowa: sdacademy.pl
Cena: zależy od wybranego kursu
Zalety
- Profesjonalne kursy przygotowujące do pracy w zawodzie.
- Test predyspozycji i rozmowa z doradcą kariery.
Wady
- Wysokie ceny kursów.
8. Codecademy
Codecademy to międzynarodowa platforma zrzeszająca tysiące kursów wyłącznie z dziedziny programowania. Internauci mogą się uczyć zarówno podstaw, jak i poziomu zaawansowanego takich języków programowania, jak Python, JavaScript, C#, PHP, Bash, R, Swift i wiele innych. Podstawowy dostęp do platformy jest darmowy. Użytkownik może wykupić jedną z płatnych subskrypcji, która daje dostęp do wszystkich kursów i pozwala lepiej przygotować się do pracy programisty. Platforma jest dostępna wyłącznie w języku angielskim.
Strona internetowa: codecademy.com
Cena: podstawowy dostęp za darmo. Płatne pakiety od 17,49 dolarów miesięcznie
Zalety
- Mnogość kursów o zróżnicowanym stopniu zaawansowania.
- Możliwość nauki w aplikacji mobilnej.
- Podstawowy dostęp za darmo.
Wady
- Zaawansowane kursy dostępne w płatnych subskrypcjach.
- Tylko w języku angielskim.
9. Coderslab
Coderslab ogranicza się do kilku kursów tematycznych, ale dzięki nim kursant będzie w stanie rozpocząć karierę w IT, nie znając wcześniej żadnego języka programowania. Platforma oferuje kursy JavaScript Developer, Python Developer, Manual Tester oraz Automation Tester. Nauka jest prowadzona przez prawdziwych nauczycieli, a kurs zaprojektowany w taki sposób, by na początku wyjaśniał podstawy. Niestety Coderslab oferuje kursy wyłącznie w języku angielskim, a ceny np. na Python Developera zaczynają się od 2500 euro.
Strona internetowa: coderslab.com
Cena: zależy od wybranego kursu
Zalety
- Kompleksowe kursy przygotowujące do zawodu.
- Możliwość spłaty kursu dopiero po znalezieniu pracy.
Wady
- Mało kursów w ofercie.
- Wysokie ceny i płatność w euro.
10. Intellipat
Intellipat to platforma przeznaczona dla osób, które wiążą swoją przyszłość z programowaniem i chcą po prostu nabyć nowe, przydatne umiejętności. W serwisie znajdziemy zarówno kursy przygotowujące do pracy od zera, jak i certyfikujące z wiedzy o danych języku programowania. Mogą one trwać nawet do 9 miesięcy. Kursanci otrzymują dedykowanego menedżera, który na bieżąco pomaga w nauce i rozwiewa wątpliwości. Platforma oferuje także wsparcie w szukaniu pracy po skończeniu kursu. Atutem są dość atrakcyjne ceny, zaczynające się już od kilkuset dolarów za kurs.
Strona internetowa: intellipaat.com
Cena: zależy od wybranego kursu
Zalety
- Rozbudowane kursy przygotowujące do pracy w zawodzie.
- Atrakcyjne ceny w porównaniu z innymi serwisami.
Wady
- Brak kursów dla startujących od zera.
- Kursy w języku angielskim.
- Płatność w dolarach.
Podsumowanie
Obecnie rozpoczęcie nauki programowania wymaga jedynie chęci i samozaparcia. W sieci można znaleźć wiele rozbudowanych portali, które pomogą wystartować z nauką od zera. Na początku warto skorzystać z darmowych opcji, aby zobaczyć, czy programowanie w ogóle się nam podoba. W przypadku chęci kontynuowania nauki warto wybrać kompleksowy, wielomiesięczny kurs, który co prawda wiąże się z wyższą opłatą, ale często pomaga znaleźć pierwszą pracę w zawodzie.