Prezentacje mogą niektórym kojarzyć się ze żmudnym i niepotrzebnym tworzeniem kolejnych slajdów. W rzeczywistości są jednak jedną z najlepszych i najciekawszych form przekazywania informacji i prezentowania tematu. Dzięki możliwości zaimplementowania w nich interaktywnych elementów łatwiej zapadają w pamięć słuchaczom i szybciej interesują tematem. Zaprojektowanie dobrze skomponowanej prezentacji nie należy jednak do najłatwiejszych zadań. Na szczęście z pomocą przychodzą programy do tworzenia prezentacji. Przedstawiamy najlepsze z nich i wyjaśniamy, czym się wyróżniają na tle konkurencji.
Spis treści
- Wykorzystanie prezentacji – w jakich sytuacjach pokaz slajdów będzie pomocny?
- Co powinien zawierać najlepszy program do tworzenia prezentacji?
- Najlepsze programy do tworzenia prezentacji – TOP 10
- Podsumowanie
Wykorzystanie prezentacji – w jakich sytuacjach pokaz slajdów będzie pomocny?
Prezentacje stanowią nieodzowny element komunikacji zarówno w środowiskach biznesowych, edukacyjnych, jak i innych dziedzinach życia. Dzięki nim możemy przekazywać informacje w sposób zwięzły, atrakcyjny wizualnie i przystępny dla odbiorców.
Prezentacje często są najlepszym sposobem przekazania informacji większej grupie, umożliwiając nam skuteczną komunikację i zaprezentowanie własnych pomysłów. Mogą służyć do przedstawienia wniosków z analizy danych, wyników badań czy rozwoju projektów.
Są idealnym narzędziem podczas wystąpień publicznych, spotkań biznesowych, szkoleń, wykładów akademickich, a nawet w nieformalnych sytuacjach, w których po prostu chcemy podzielić się ciekawymi treściami ze znajomymi i rodziną. Korzyści płynące z odpowiednio skonstruowanej prezentacji są nie do przecenienia, dlatego warto zwrócić uwagę na najlepsze dostępne programy, które ułatwią nam tworzenie i prezentowanie tych treści.
Co powinien zawierać najlepszy program do tworzenia prezentacji?
Najlepszy program do tworzenia prezentacji powinien być intuicyjny i oferować szereg rozwiązań, dzięki którym projektowanie pokazu slajdów będzie proste i przyjemne. Oto najważniejsze funkcje, które powinny się znaleźć w każdym dobrym programie do pokazu slajdów.
- Intuicyjne narzędzia do edycji – zaawansowane narzędzia edycyjne pozwolą użytkownikowi na swobodne projektowanie slajdów zgodnie z jego wizją. Powinny to być funkcje takie jak dodawanie tekstu, obrazów, grafik, animacji, efektów przejścia i innych elementów multimedialnych, które uatrakcyjniają formę. Bardziej zaawansowane programy umożliwiają nawet dodawanie efektów dźwiękowych czy wręcz dyktowanie treści slajdów.
- Mnogość szablonów i motywów – dobry program do prezentacji powinien oferować szeroki wybór gotowych szablonów i motywów, które umożliwią użytkownikowi szybkie stworzenie estetycznie wyglądającej prezentacji. Odpowiednio zaprojektowane szablony ułatwią także zachowanie spójności wizualnej między slajdami.
- Wspólna praca nad prezentacją – w przypadku pracy zespołowej istotne jest, aby program umożliwiał łatwą współpracę między użytkownikami, czyli udostępnianie projektu, komentowanie i dokonywanie zmian w kilka osób w czasie rzeczywistym.
- Funkcje związane z prezentowaniem treści – oprócz tworzenia, program powinien oferować także narzędzia do prezentacji, takie jak tryb prezentera, notatki dla prowadzącego, wskaźnik czasu czy zdalne sterowanie prezentacją.
- Kompatybilność międzyplatformowa – dobrze, jeśli program do tworzenia prezentacji dostępny jest nie tylko na komputerach osobistych z systemem Windows, macOS czy Linux, ale także na urządzeniach mobilnych. Pozwoli to na pracę nad prezentacją niemal z dowolnego miejsca, pod warunkiem że narzędzie umożliwia wygodną synchronizację danych z chmurą.
- Wsparcie sztucznej inteligencji – możliwości sztucznej inteligencji to najnowszy trend, który jest już także wykorzystywany w programach do prezentacji. Z pomocą takich funkcji możemy stworzyć konspekt prezentacji, a nawet wypełnić ją tekstem i grafikami w zaledwie kilku kliknięciach.
„
Możliwości sztucznej inteligencji to najnowszy trend, który jest już także wykorzystywany w programach do tworzenia prezentacji.
Najlepsze programy do tworzenia prezentacji – TOP 10
Przyjrzeliśmy się dostępnym na rynku programom do tworzenia prezentacji i wybraliśmy te, które naszym zdaniem oferują najwięcej możliwości, a przy tym są stosunkowo łatwe w obsłudze. Skupiliśmy się zarówno na narzędziach, które umożliwią stworzenie prostej prezentacji w 5 minut, jak i tych oferujących rozbudowane możliwości, przydatne przy projektowaniu wielostronicowych pokazów slajdów.
1. Microsoft PowerPoint
Ranking najlepszych programów do tworzenia prezentacji nie mógł się rozpocząć od niczego innego, jak Microsoft PowerPoint. To narzędzie rozwijane od wielu lat, które oferuje ogromne możliwości związane z projektowaniem efektownych i dobrze przemyślanych prezentacji. Umożliwia m.in. dyktowanie treści, korzystanie z pisma odręcznego czy obsługę za pomocą dotyku.
Microsoft PowerPoint pozwala skorzystać z ogromnej bazy schematów i inspiracji. Wystarczy wprowadzić temat i wybrać odpowiednią szatę graficzną. Użytkownik może oczywiście dodawać zdjęcia, pliki audio, materiały wideo, a nawet pliki 3D, które wyświetlą się bezpośrednio w prezentacji.
Do tego dochodzą zaawansowane nowości związane ze sztuczną inteligencją. Microsoft PowerPoint może np. automatycznie stworzyć prezentację z pliku tekstowego czy na bazie wprowadzonego konspektu. Zaproponuje też, w których miejscach warto umieścić grafikę.
PowerPoint dostępny jest w ramach subskrypcji pakietu biurowego Microsoft 365, który do użytku domowego kosztuje 299,99 zł rocznie dla jednego użytkownika.
Strona internetowa: microsoft.com
Cena: od 299,99 zł/rok za plan indywidualny
Zalety
- Funkcje związane ze sztuczną inteligencją.
- Ogromna baza szablonów.
- Kompatybilność z wieloma rodzajami plików.
Wady
- Dostępny w ramach pełnego pakietu Microsoft 365.
2. Visme
Visme można określić mianem kombajnu do tworzenia prezentacji. Znajdziemy tu wiele zaawansowanych funkcji, które umożliwiają kreację rozbudowanych pokazów slajdów. Wszystko zawarte jest w intuicyjnej formie graficznego menu z mocnym wykorzystaniem metody przeciągnij i upuść.
Użytkownicy mają do dyspozycji setki gotowych szablonów, które można dowolnie modyfikować. Do prezentacji można dodać grafiki, materiały wideo, a także symbole graficzne, które uatrakcyjnią przekaz. Każdy element prezentacji można ponadto animować.
Do tego dochodzi możliwość zaciągania danych z arkuszy kalkulacyjnych i tworzenie z nich wykresów, importowanie slajdów z Microsoft PowerPoint czy nawet nagrywanie prezentacji do późniejszego odtworzenia przez zainteresowanych. Visme oferuje wszystko, co tylko potrzeba, by stworzyć profesjonalną prezentację.
Strona internetowa: visme.co/pl/
Cena: za darmo w bardzo ograniczonej formie. Płatne plany od 12,25 USD/miesiąc
Zalety
- Ogromna liczba szablonów.
- Prosty interfejs.
- Sporo rozbudowanych funkcji.
Wady
- Ograniczona funkcjonalność darmowej wersji.
3. Prezi
Prezi odznacza się nieco odmiennym podejściem do tworzenia prezentacji, stawiając na bardziej interaktywną formę. Zamiast slajdów, użytkownik może stworzyć całą mapę prezentacji i dowolnie się po niej przemieszczać w trakcie swojego wystąpienia.
Dzięki temu elementy, które na ekranie głównym są tylko hasłami, można w szybki sposób rozwinąć, prezentując więcej informacji. Wszystko dzieje się w efektownej graficznie formie, co pozwala zwiększyć zaangażowanie widza.
Prezi charakteryzuje się też szeregiem narzędzi, które ułatwiają prezentację online. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby część prezentacji wyświetlić bezpośrednio obok obrazu z kamerki internetowej, dzięki czemu obserwujący będą mogli widzieć zarówno mówiącego prezentera, jak i fragmenty prezentacji.
Do tego dochodzą przydatne szablony prezentacji czy wręcz gotowe do wykorzystania schematy, a także wygodny system edycji metodą przeciągnij i upuść. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby zaimportować slajdy z PowerPointa i przekształcić je w bardziej interaktywną formę.
Strona internetowa: prezi.com
Cena: bardzo ograniczona wersja za darmo, plany abonamentowe od 5 USD/miesiąc
Zalety
- Interaktywna, bardziej angażująca forma prezentacji.
- Mapa prezentacji zamiast zwykłej struktury slajdów.
- Dostępne szablony i struktury całych prezentacji.
Wady
- Niektóre funkcje dostępne tylko w wyższych planach abonamentowych.
- Brak języka polskiego.
4. Canva
Canva wyróżnia się na tle innych programów do tworzenia prezentacji nie tylko tym, że jest dostępna całkowicie za darmo, ale również dużym naciskiem na oprawę graficzną. Dzięki temu w Canvie stworzymy zadowalające wizualnie pokazy slajdów.
Program oferuje dostęp do przygotowanych układów prezentacji, które można dowolnie modyfikować. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć własny schemat, dodać do niego identyfikację wizualną firmy czy własne obrazy. Dużym atutem jest dostęp do biblioteki graficznej Canvy, skąd można wybierać dodatkowe grafiki (niektóre z nich są za darmo, reszta płatna).
Canva pozwala też współpracować przy prezentacji z innymi osobami. Wystarczy udostępnić plik swojemu zespołowi. Dużym atutem jest też dostępność aplikacji na urządzenia mobilne.
Strona internetowa: canva.com
Cena: za darmo
Zalety
- Dostępna całkowicie za darmo.
- Aplikacje webowe i mobilne.
- Możliwość tworzenia prezentacji w kilka osób.
Wady
- Ograniczone możliwości w stosunku do innych programów.
5. Prezentacje Google
Prezentacje Google to kolejny przykład programu do tworzenia prezentacji za darmo. Oferuje raczej podstawowe możliwości, ale w większości przypadków są one w zupełności wystarczające. Użytkownik może więc korzystać z gotowych schematów prezentacji, tworzyć własne czy też importować slajdy bezpośrednio z Microsoft PowerPoint.
Prezentacje Google ściśle współpracują z innymi produktami biurowymi od Google. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby importować wykresy z Arkuszów Google, czy odpowiadać na komentarze do prezentacji bezpośrednio w Gmailu.
Do tego dochodzą możliwości związane z kolaboracją z zespołem – dodawanie komentarzy, przydzielanie zadań i wspólna praca nad plikiem. Narzędzie zawiera też zaawansowany panel dla prowadzącego, włącznie z notatkami i napisami wyświetlanymi na żywo. Prezentacje można przy tym prowadzić bezpośrednio w Google Meet.
Strona internetowa: google.pl
Cena: za darmo
Zalety
- Za darmo.
- Kilka przydatnych schematów.
- Możliwość pracy w zespole.
- Integracja z innymi produktami od Google.
Wady
- Dość podstawowe możliwości tworzenia prezentacji.
6. Apple Keynote
Apple Keynote to propozycja przede wszystkim dla użytkowników ekosystemu od Apple, choć z programu można korzystać nie tylko na Macach, iPadach i iPhone’ach, ale także na komputerach z systemem Windows – bezpośrednio w przeglądarce.
Keynote oferuje możliwość łatwego tworzenia efektownych prezentacji. Użytkownicy mają do wyboru ponad 40 dostępnych szablonów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyli własny. Mogą edytować slajdy, dodawać do nich grafiki, osadzać pliki wideo, tworzyć animowane tła i korzystać z ponad 100 efektów przejść.
Keynote wykorzystuje oczywiście pełnię możliwości iPada i rysika Apple Pencil, dzięki czemu tworzenie prezentacji jest jeszcze prostsze. Użytkownik może nawet wykonać skan dokumentu za pomocą iPhone’a i dodać go bezpośrednio do slajdu.
Strona internetowa: apple.com/keynote
Cena: za darmo po spełnieniu warunków
Zalety
- Za darmo dla użytkowników urządzeń Apple.
- Integracja z ekosystemem Apple.
- Sporo szablonów i efektów przejść.
- Możliwość pracy w zespole.
Wady
- Przeznaczony głównie dla użytkowników Apple.
7. Simplified AI Presentation Maker
Simplified to kompleksowe narzędzie oparte w całości o ogromne możliwości sztucznej inteligencji, ale nas szczególnie interesuje moduł Simplified AI Presentation Maker wchodzący w skład pakietu AI Writer. To zupełnie inne podejście do tworzenia prezentacji, bazujące na wykorzystaniu sztucznej inteligencji.
Użytkownik musi jedynie określić temat prezentacji oraz język, w jakim ma ona powstać, a resztą zajmuje się sztuczna inteligencja. Zaproponowaną prezentację na zadany temat można oczywiście dowolnie modyfikować, edytując jej treść czy grafiki. Można też skorzystać z gotowych szablonów, a także zaprosić do współpracy inne osoby.
Moduł AI Writer dostępny jest za darmo, ale posiada ograniczenie generowania do 2000 słów miesięcznie. Powinno to wystarczyć do przetestowania programu lub stworzenia niedużej prezentacji.
Strona internetowa: simplified.com
Cena: za darmo do 2000 słów, od 18 USD/miesiąc za pakiet 35000 słów
Zalety
- Wykorzystanie możliwości sztucznej inteligencji.
- Gotowe do wykorzystania szablony.
- Możliwość pracy w zespole.
Wady
- Przeznaczony raczej do prostych prezentacji na ogólne tematy.
- Ograniczenia wersji darmowej.
8. VistaCreate
VistaCreate, podobnie jak Canva, służy do tworzenia graficznych projektów online, ale wśród dostępnych funkcji znajduje się także moduł do prezentacji. Znajdziemy w nim setki tysięcy darmowych szablonów, które następnie wystarczy wypełnić treścią i dostosować do własnych upodobań.
Użytkownik może korzystać z obszernej biblioteki zdjęć, edytować czcionki i dodawać elementy graficzne. Ma też do dyspozycji ponad 13 tys. animowanych obiektów i ponad 53 tys. naklejek, ilustracji czy grafik. Wszystko w ramach intuicyjnego menu z dużym naciskiem na wygodne przeciąganie zawartości do slajdów.
Gotową prezentację można pobrać w jednym z czterech formatów: JPG, PNG, PNG Transparent i PDF, a także udostępnić online innym osobom. Dużym atutem jest dostępność wielu funkcji i elementów w darmowym planie.
Strona internetowa:
Cena: podstawowy plan dostępny za darmo
Zalety
- Prosty, wizualny edytor prezentacji.
- Setki tysięcy gotowych szablonów.
- Dość obszerny darmowy plan.
Wady
- Ograniczone funkcje względem innych programów.
9. Publuu
Publuu nie jest standardowym programem do tworzenia prezentacji, ale jego miejsce w naszym rankingu jest w pełni zasłużone. Z jego pomocą można bowiem stworzyć flipbooka, czyli interaktywną publikację, która swoją formą przypomina internetowy katalog, czasopismo czy książkę. Z powodzeniem może więc posłużyć do zaprojektowania katalogu produktowego dla firmy, menu restauracji, oferty biznesowej, e-booka czy nawet albumu ze zdjęciami.
Wystarczy wgrać do Publuu plik PDF, aby przerobić go na interaktywną książkę lub katalog. Narzędzie pozwala edytować treść, dodawać własne grafiki, tworzyć klikalne spisy treści czy animowane obiekty. Dzięki animacjom każda strona może przewijać się jak prawdziwa książka.
Publuu nie jest więc narzędziem do tworzenia standardowych prezentacji, ale świetnie nadaje się do projektowania flipbooków, które następnie można osadzić na własnej stronie internetowej lub w mediach społecznościowych. Jest więc propozycją dla firm i przedsiębiorstw, które w przystępny sposób chcą np. przedstawić swoją ofertę.
Strona internetowa: publuu.com/pl
Cena: od 19 zł/miesiąc za podstawowy plan
Zalety
- Możliwość tworzenia interaktywnych katalogów i albumów.
- Prosty interfejs o sporych możliwościach.
Wady
- Nie nadaje się do klasycznych prezentacji.
10. Adobe Animate
Adobe Animate co prawda także nie jest typowym programem do tworzenia prezentacji, ale z wykorzystaniem tego narzędzia można zaprojektować efektownie wyglądające kursy cyfrowe czy grafiki informacyjne.
Animate, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia bowiem animowanie treści. Przeznaczony jest raczej dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy wykorzystując ogromne możliwości tego narzędzia, stworzą efektownie wyglądające i angażujące odbiorców prezentacje.
Do animacji można oczywiście dodawać efekty dźwiękowe, a całość zapisać w jednym z popularnych formatów, który można bezproblemowo odtworzyć na komputerach, urządzeniach mobilnych czy nawet telewizorach.
Nie ulega jednak wątpliwości, że Adobe Animate stawia wysoki próg wejścia i sugerujemy korzystanie z tego narzędzia do tworzenia prezentacji tylko w przypadku, gdy go już znamy. Uczenie się go od zera tylko po to, aby zaprojektować np. prostą infografikę, raczej mija się z celem.
Strona internetowa: adobe.com
Cena: 24,59 euro/miesiąc
Zalety
- Ogromne możliwości związane z animacją.
- Pozwala tworzyć efektowne prezentacje.
Wady
- Wymaga dużej wiedzy, aby móc się nim sprawnie posługiwać.
Podsumowanie
Narzędzia do tworzenia prezentacji występują w formie tradycyjnych programów, jak i aplikacji online, dostępnych z poziomu przeglądarki internetowej. Wiele z nich oferuje przystępny interfejs, w którym odnajdzie się nawet osoba bez większego obycia z komputerem. Gotowe szablony, elementy graficzne i animacje sprawiają natomiast, że każdy może stworzyć efektownie wyglądającą prezentację. Do podstawowych zastosowań w zupełności wystarczą darmowe programy do prezentacji, natomiast w przypadku bardziej rozbudowanych form sugerujemy zakupienie płatnego planu.
Artykuł przygotowany na zlecenie partnera CORE - polskiego dystrybutora antywirusów Norton, AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony firmy.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!