Współcześnie tworzenie muzyki, nie tylko elektronicznej, praktycznie zawsze związane jest z wykorzystaniem specjalistycznych programów. Nie musi to jednak od razu oznaczać drogich i skomplikowanych w obsłudze rozwiązań. Swoją przygodę z tworzeniem muzyki warto rozpocząć od prostszych pozycji, by z czasem przesiąść się na bardziej zaawansowane aplikacje. W naszym rankingu przedstawiamy najlepsze programy do tworzenia muzyki, które przypadną do gustu zarówno początkującym, jak i nieco bardziej zaawansowanym twórcom.
Spis treści
- Czym jest DAW?
- Jak wybrać dobry program do tworzenia muzyki?
- Ranking najlepszych programów do tworzenia muzyki – TOP 10
- Podsumowanie
Czym jest DAW?
Szukając programu do tworzenia muzyki, można spotkać się z terminem DAW. To skrót od Digital Audio Workstation, czyli cyfrowej stacji roboczej. To główny mózg w procesie projektowania utworów. Dziś jest to w większości przypadków oprogramowanie, niegdyś robił za niego sekwencer, czyli zewnętrzne urządzenie, które wysyłało sygnał MIDI do innych podłączonych sprzętów, informując, co ma zagrać, w jakim tempie i w jakiej kolejności. W ten sposób odtwarzane były sekwencje, które nagrywane np. na płytę, tworzyły utwór muzyczny.
Właśnie tak powstawała niegdyś muzyka elektroniczna. Dziś z oczywistych względów funkcję tę pełni oprogramowanie komputerowe. Także teraz jego głównym elementem jest właśnie sekwencer, za pomocą którego na linii czasu można ustawiać fragmenty utworu.
Umownie mianem DAW określa się dzisiaj zaawansowane programy do tworzenia muzyki. Oprócz sekwencera zawierają one szereg innych funkcji. Niektóre potrafią imitować wirtualne instrumenty, inne oferują możliwość korzystania z efektów dźwiękowych i syntezatorów, jeszcze inne wręcz pozwalają miksować utwory w czasie rzeczywistym.
Ważnym elementem dobrego programu DAW jest również obsługa pluginów. Z ich pomocą można wgrać do oprogramowania zewnętrzne efekty czy instrumenty, wzbogacając możliwości samej aplikacji.
„
Ważnym elementem dobrego programu DAW jest również obsługa pluginów. Z ich pomocą można wgrać do oprogramowania zewnętrzne efekty czy instrumenty, wzbogacając możliwości samej aplikacji.
Jak wybrać dobry program do tworzenia muzyki?
Dobry DAW powinien umożliwiać przejście przez cały proces tworzenia utworu – od nagrywania dźwięków, poprzez ich edycję, miksowanie, aż po mastering. Dobrze, jeśli obsługuje zewnętrzne pluginy, bowiem prędzej czy później każdy będzie chciał z nich skorzystać.
W kwestii wyboru nie warto się spieszyć. Dobrym pomysłem jest zapoznanie się z kilkoma programami i sprawdzenie ich możliwości. Służą do tego darmowe wersje próbne. Warto przejść przez cały proces tworzenia utworu i odnotować kwestie, które ewentualnie nas ograniczają. Następnie poszukać alternatywy wśród innych programów.
Istotną sprawą jest też interfejs użytkownika. Powinien on być dla nas przejrzysty i intuicyjny już od pierwszego uruchomienia. W końcu spędzimy w nim całkiem sporo czasu.
Ranking najlepszych programów do tworzenia muzyki – TOP 10
Poniżej prezentujemy najlepsze naszym zdaniem programy do tworzenia muzyki. Pozycje do rankingu dobieraliśmy w taki sposób, aby z jednej strony spełniały oczekiwania zaawansowanych użytkowników, a z drugiej były też odpowiednie dla początkujących. Z tego względu nie zabrakło zarówno darmowych pozycji, jak i kompleksowych rozwiązań, z których korzystają najbardziej uznani artyści na świecie. Jako ciekawostkę uwzględniliśmy też narzędzia, które do komponowania wykorzystują możliwości sztucznej inteligencji.
1. Ableton Live

Ableton Live to jeden z najpopularniejszych programów do tworzenia muzyki. Każdy twórca prędzej czy później ma z nim do czynienia. Świetnie nadaje się zarówno dla artystów, jak i producentów. Jest szczególnie lubiany przez autorów muzyki elektronicznej (EDM) i hip-hopu. Wynika to z faktu, że Ableton Live oferuje rozbudowane funkcje tworzenia sampli, dostosowywania ich i zapętlania, m.in. dzięki rozbudowanym filtrom i wirtualnym urządzeniom. Program jest jednocześnie instrumentem muzycznym, na którym artyści mogą grać w czasie rzeczywistym bez zauważalnych opóźnień. Trzecią możliwością wykorzystania Ableton Live jest miksowanie. Rozbudowane funkcje z tym związane sprawiają, że nadaje się dla DJ-ów lub artystów, którzy grając na scenie, chcą jednocześnie miksować utwory. Przy natłoku skomplikowanych funkcji twórcom udało się utrzymać w miarę prosty w obsłudze interfejs. Warto jednak pamiętać, że ze względu na zaawansowanie, nauka programu nie należy do najprostszych. Na szczęście w internecie znaleźć można wiele przydatnych poradników.
Strona internetowa: ableton.com
Cena: od 99 dolarów za wersję Intro
Zalety
- Ogromna liczba wbudowanych urządzeń do wykorzystania.
- Prosty interfejs o ogromnych możliwościach.
- Idealny dla producentów muzycznych, artystów i DJ-ów.
- Rozbudowane funkcje pozwalające rozpocząć prawdziwą karierę muzyczną.
Wady
- Może wydawać się skomplikowany w nauce.
2. FL Studio

FL Studio, wcześniej znane jako FruityLoops, ma wśród niektórych producentów muzycznych wręcz kultowy status. Z wykorzystaniem tego oprogramowania swoją karierę zaczynało wielu artystów EDM (np. Martin Garrix, Avicii) i hip-hop, bowiem do tych gatunków muzycznych program nadaje się najbardziej. Jest stosunkowo prosty w nauce dla początkujących, choć nie oznacza to, że nie oferuje zaawansowanych funkcji. Warto jednak pamiętać, że jego interfejs różni się od innych narzędzi tego typu, tak więc przyzwyczajenie się zajmuje nieco czasu. FL Studio cieszy się jednak dużą popularnością, więc w sieci bez problemu można znaleźć wiele przydatnych poradników, jak i rozbudowanych pluginów. Dużym atutem jest dostępność darmowej wersji, dzięki czemu można przetestować program bez zakupu. Niestety jej ograniczeniem jest brak możliwości wczytania wcześniej zapisanego postępu prac – utwór trzeba więc zrobić „na raz” i wyeksportować do pliku muzycznego. Dodatkowym plusem jest gwarancja wieczystych aktualizacji po zakupie programu. Użytkownicy otrzymują więc wszystkie nowe funkcje bez dodatkowych opłat.
Strona internetowa: image-line.com/fl-studio
Cena: ograniczona wersja za darmo, od 429 zł za podstawową edycję
Zalety
- Prosty i intuicyjny interfejs.
- Łatwiejszy w nauce niż inne programy.
- Ogromne możliwości programu.
- Darmowa wersja do przetestowania.
- Dożywotnie aktualizacje.
Wady
- Na rynku można znaleźć bardziej rozbudowane narzędzia, choć dostrzegą to zaawansowani użytkownicy.
3. Waveform Free

Waveform Free to najlepszy sposób na rozpoczęcie przygody z produkcją muzyki. Oprogramowanie jest bowiem dostępne kompletnie za darmo bez uciążliwych ograniczeń. Użytkownik ma więc dostęp do nielimitowanej liczby ścieżek audio i MIDI. Może też korzystać z różnorodnych, zewnętrznych pluginów – narzędzie jest kompatybilne z większością popularnych formatów. Do tego interfejs programu jest dobrze skalowalny, więc możliwe jest dostosowanie go do własnych upodobań. W czym więc tkwi haczyk? Waveform Free to w rzeczywistości starsza wersja płatnego programu Waveform. Względem pełnej wersji jest „cofnięta” o dwie duże aktualizacje. Użytkownicy nie mają więc dostępu do najnowszych funkcji, ale otrzymują je z opóźnieniem w ramach kolejnych uaktualnień. Lepszej darmowej wersji nie można sobie wymarzyć.
Strona internetowa: tracktion.com/products/waveform-free
Cena: za darmo
Zalety
- Pełnoprawny program dostępny za darmo.
- Nieograniczona liczba ścieżek audio i MIDI.
- Obsługa pluginów.
- Bardzo dużo opcji.
Wady
- Cofnięta o dwie duże wersje względem płatnej edycji.
4. Apple Logic Pro

W naszym zestawieniu najlepszych programów do produkcji muzyki nie mogło również zabraknąć Apple Logic Pro. Co prawda jest to narzędzie zarezerwowane wyłącznie dla użytkowników Apple, ale oferuje sporo możliwości. Z poziomu przejrzystego i kolorowego interfejsu możliwe jest tworzenie nowych utworów, miksowanie, edycja ścieżek audio czy korzystanie z obszernej biblioteki pluginów. Jest też specjalna przestrzeń do nagrywania instrumentów i testowania muzyki na żywo, zanim trafi ona w finalnej formie do programu. Użytkownicy mogą ponadto podłączyć swojego iPada lub iPhone’a, by ułatwić sobie zarządzaniem menu. Dużą zaletą jest także ogromna biblioteka sampli i instrumentów, z których można korzystać podczas projektowania utworu. Narzędzie jest przy tym stosunkowo łatwe do nauki dla nowicjuszy i oferuje 90-dniowy okres próbny bez ograniczeń w zakresie funkcji.
Strona internetowa: apple.com/logic-pro
Cena: przez 90 dni za darmo, później 199 dolarów
Zalety
- Proste w obsłudze narzędzie nawet dla laików.
- Dużo zaawansowanych funkcji i rozwiązań.
- Obszerna biblioteka sampli i instrumentów.
- Darmowy, 90-dniowy okres próbny.
- Można korzystać także na iPadzie
Wady
- Dostępny wyłącznie na urządzenia Apple.
5. Cubase

Cubase od firmy Steinberg to rozbudowane narzędzie do tworzenia różnych gatunków muzyki. Świetnie nadaje się zarówno dla amatorów, którzy stawiają pierwsze kroki w muzycznym świecie, jak i profesjonalistów, komponujących światowe hity czy ścieżkę dźwiękową do hollywoodzkich superprodukcji. Z pomocą tego narzędzia można tworzyć nowe utwory, edytować je, nagrywać sekcje instrumentalne i dopracowywać kompozycje z wykorzystaniem funkcji do masteringu. Cubase jako jeden z pierwszych programów zaprezentował wygodne menu bazujące na blokach, choć w ostatnim czasie za bardzo go nie ewoluował, więc interfejs może wydawać się nieco surowe. Nauka programu nie powinna jednak być wyjątkowo skomplikowana. Aplikacja zawiera oczywiście ogromną bibliotekę wirtualnych instrumentów, pluginów i sampli, dzięki którym od razu można przystąpić do tworzenia. Dzięki funkcji MixConsole w programie możliwe jest także miksowanie utworów, z czego ucieszą się artyści z zacięciem DJ-skim.
Strona internetowa: steinberg.net/cubase
Cena: wersja próbna przez 60 dni za darmo, licencja od 425 zł
Zalety
- Ogromna biblioteka sampli i pluginów.
- Możliwość miksowania utworów.
- Nadaje się do wszystkich gatunków muzycznych.
- Dobrze wyważone funkcje pomiędzy poszczególnymi licencjami.
- 60-dniowa wersja próbna.
Wady
- Surowy interfejs nie wszystkim przypadnie do gustu.
6. Reason

Reason od początku swojego istnienia wyróżniał się na tle innego oprogramowania muzycznego niecodziennym interfejsem. Zamiast popularnych bloków, symuluje on bowiem prawdziwe urządzenia ustawione na charakterystycznych stojakach. Użytkownicy mogą nawet podjąć się ich manualnego podłączania za pomocą wirtualnych przewodów. Daje to ogromne możliwości twórcze, ale nie ulega wątpliwości, że jest to program zarezerwowany dla bardziej zaawansowanych osób, które chciałyby zasymulować tworzenie dźwięków na prawdziwych urządzeniach. Z tego względu Reason świetnie nadaje się do produkcji sampli. Od jakiegoś czasu twórcy umożliwili zresztą korzystanie z najważniejszych modułów tego programu w formie pluginu, którego można uruchomić w innej aplikacji muzycznej. Dla zaawansowanych artystów jest to więc dodatkowe narzędzie wspomagające ich pracę.
Strona internetowa: reasonstudios.com/reason
Cena: 19,99 euro miesięcznie lub 499 euro za wieczystą licencję
Zalety
- Ogromne możliwości tworzenia własnych sampli.
- Niecodzienny, ale potężny interfejs.
- Ogromna baza wirtualnych urządzeń, efektów i narzędzi.
- Reason może też być pluginem do wykorzystania w innych aplikacjach.
Wady
- Skomplikowany w obsłudze.
7. GarageBand

GarageBand to darmowa propozycja dla osób, które dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z tworzeniem muzyki. Narzędzie od Apple jest przedsionkiem do bardziej rozbudowanego Logic Pro, ale do podstawowych zastosowań na start w zupełności wystarczy. Aplikacja świetnie nadaje się do komponowania muzyki z różnych gatunków. Posiada całkiem sporo rozbudowanych opcji, takich jak możliwość nagrywania instrumentów czy tworzenia pętli. Program oferuje obszerną bibliotekę sampli i efektów, choć pod pewnymi kwestiami jest nieco ograniczony – nie można np. sterować zewnętrznymi urządzeniami za pośrednictwem MIDI. Interfejs GarageBand jest zbliżony do Logic Pro, więc ewentualna późniejsza przesiadka na bardziej rozbudowane oprogramowanie nie powinna być szokująca. Praktycznie jedynym minusem GarageBand jest dostępność wyłącznie na komputery Mac i urządzenia z iOS. Dla użytkowników sprzętów od Apple to jednak znakomity wstęp do profesjonalnego tworzenia muzyki.
Strona internetowa: apple.com/pl/mac/garageband
Cena: za darmo
Zalety
- Świetny wstęp do tworzenia muzyki.
- Ogromne możliwości oprogramowania.
- Szeroka baza instrumentów, sampli i efektów.
- Przyjazny interfejs.
- Za darmo.
Wady
- Dostępne tylko na urządzenia Apple.
- Brak bardziej zaawansowanych funkcji z płatnych programów.
8. Mixcraft

Użytkownicy Windowsa poszukujący czegoś na wzór GarageBand powinni zwrócić uwagę na Mixcraft. To kolejna przystępna cenowo aplikacja do tworzenia muzyki, oferująca całkiem sporo możliwości. Ostatnie aktualizacje programu wprowadziły usprawnione menu, dzięki czemu obsługa narzędzia jest znacznie prostsza. Aplikacja umożliwia nagrywanie i miksowanie nielimitowanej liczby ścieżek audio. Narzędzie wspiera wszystkie uniwersalne, zewnętrzne pluginy, interfejsy audio i kontrolery sprzętowe. Użytkownicy mają też dostęp do bogatej biblioteki efektów, instrumentów, filtrów, korektorów, syntezatorów itp. Możliwa jest nawet prosta edycja klipów wideo. Ciekawym dodatkiem jest funkcja bazująca na sztucznej inteligencji, dzięki której gotowy utwór muzyczny można podzielić na poszczególne ścieżki z instrumentami.
Strona internetowa: acoustica.com/products/mixcraft
Cena: 2 tygodnie za darmo, licencja od 79 dolarów
Zalety
- Łatwy w nauce i użytkowaniu.
- Oferuje pokaźną liczbę funkcji.
- Duża biblioteka sampli i efektów.
- Przyjemny dla oka interfejs.
- Funkcje sztucznej inteligencji.
- Atrakcyjna cena.
Wady
- Może być niewystarczający dla profesjonalistów.
9. Studio One

Studio One to wybór wielu profesjonalnych twórców muzyki. Jego rozbudowane możliwości pozwalają tworzyć utwory od zera aż po mastering bez wychodzenia z programu. Narzędzie oferuje przy tym stosunkowo intuicyjny interfejs bazujący na metodzie przeciągnij i upuść. Użytkownicy mogą w ten sposób korzystać z pętli audio, instrumentów, efektów czy pluginów bez konieczności przełączania się pomiędzy różnymi oknami. Natłok informacji wyświetlanych na ekranie może jednak początkowo przytłaczać. Na szczęście w sieci znaleźć można wiele przydatnych poradników, dzięki czemu w Studio One poradzą sobie także nowicjusze. Na tle innych programów narzędzie oferuje jednak niewiele instrumentów, przez co tworząc bardziej skomplikowane utwory, należy polegać na zewnętrznych pluginach. Dużym atutem jest natomiast dostępność darmowej wersji, choć jej możliwości są znacząco ograniczone.
Strona internetowa: presonus.com/en/studio-one.html
Cena: za darmo w ograniczonej formie, licencja od 99,99 dolarów
Zalety
- Przyjemny interfejs bazujący na metodzie przeciągnij i upuść.
- Oferuje ogromne możliwości.
- Przystępny także dla nowicjuszy.
- Dostępny za darmo w okrojonej wersji.
Wady
- Niewiele instrumentów.
- Darmowa wersja jest mocno ograniczona.
10. Soundraw

Soundraw trafiło na naszą listę najlepszych programów do tworzenia muzyki jako ciekawostka wykorzystująca najnowsze możliwości sztucznej inteligencji. Program nie oferuje rozbudowanych funkcji związanych z projektowaniem własnych utworów. Zamiast tego użytkownik określa gatunek i długość piosenki, a resztą zajmuje się generatywna sztuczna inteligencja. Narzędzie pozwala co prawda na późniejszą edycję, zaznaczając np. fragmenty, których chcemy się pozbyć lub zmieniając ich charakterystykę, ale efekt prac jest zależny od sztucznej inteligencji. Wygenerowany utwór można odsłuchać, ale by go pobrać, należy wykupić wersję premium programu. Kariery muzycznej z wykorzystaniem Soundraw raczej nie zrobimy, ale narzędzie świetnie sprawdzi się, gdy chcemy np. wygenerować prostą ścieżkę dźwiękową do umieszczenia w klipie wideo.
Strona internetowa: soundraw.io
Cena: za darmo w ograniczonej formie, subskrypcja od 16,99 dolarów miesięcznie
Zalety
- Szybka możliwość wygenerowania utworu.
- Obsługuje wiele gatunków muzycznych.
- Świetny dla twórców internetowych, którzy potrzebują własnych podkładów muzycznych.
- Atrakcyjna cena.
Wady
- Ograniczony wpływ na finalny kształt utworu.
- Bardzo podstawowe funkcje względem innych programów DAW.
Podsumowanie
W sieci można znaleźć wiele profesjonalnych narzędzi do tworzenia muzyki. Dobrą wiadomością jest fakt, że spora część z nich jest dostępna za darmo lub oferuje okres próbny. Dzięki temu możliwe jest dogłębne zapoznanie się z aplikacją i zdecydowanie o ewentualnym zakupie. Interfejsy tych narzędzi są w większości przystosowane do obsługi przez początkujące osoby. Cieszy też fakt, że oferują one bardzo duże możliwości, przez co są wykorzystywane przez znanych artystów na całym świecie. Użytkownicy otrzymują więc dostęp do tych samych narzędzi, z pomocą których powstają światowe hity.


Materiał przygotowany przez CORE - Norton, Avast i AVG w Polsce
Źródło zdjęcia głównego: depositphotos.com
Bawiłem się kiedyś w FL Studio, jeszcze nazywało się wtedy Fruity Loops. Braciak natomiast wolał Reason, ale on temat ogarniał znacznie bardziej niż ja. Widzę, że obecnie wybór programów jest znacznie większy 🙂