Pliki PDF są szeroko wykorzystywane nie tylko w pracy biurowej ze względu na fakt, że na każdym urządzeniu wyglądają tak samo, czego nie można powiedzieć o zwykłych dokumentach tekstowych. Z cechą tą wiążą się jednak niedogodności związane z trudniejszą edycją. Służą do tego dedykowane narzędzia. Przedstawiamy najlepsze programy do edycji plików PDF.
Spis treści
- Program do edycji PDF – jakie funkcje powinien zawierać?
- Najlepsze programy do edycji PDF – ranking
- Podsumowanie
Program do edycji PDF – jakie funkcje powinien zawierać?
Podstawową funkcją programu do przerabiania dokumentów PDF jest oczywiście możliwość tworzenia i edycji plików PDF. Na tym jednak możliwości dobrego edytora PDF się nie kończą. Przed wyborem odpowiedniego narzędzia warto sprawdzić, czy oferuje on następujące funkcje.
- Tworzenie i konwersja PDF – dobry edytor plików PDF powinien umożliwiać tworzenie dokumentów od zera, ze skanów lub poprzez konwersję plików z innych formatów – np. z obrazów, HTML-ów czy dokumentów Microsoft Office. Ważne jest przy tym, aby narzędzie zachowywało oryginalne formatowanie i schemat.
- Rozpoznawanie tekstu – zaawansowany program do edycji plików PDF oferuje też funkcję OCR, czyli rozpoznawania tekstu. Dzięki temu możliwe jest wprowadzanie zmian w treści zeskanowanych stron z zachowaniem formatowania.
- Edycja PDF – ważną funkcją jest edycja plików PDF, dzięki czemu użytkownik może modyfikować treść, podmieniać grafiki czy zmieniać ich układ. Idealnie, jeśli odbywa się to w podobny sposób, jak w przypadku klasycznego edytora tekstowego.
- Komentarze i recenzje – wśród funkcji edytora PDF są też narzędzia do recenzowania i komentowania dokumentów. Dzięki temu użytkownicy mogą nanieść własne uwagi do dokumentu czy zaproponować zmiany. Dobrze, jeśli program umożliwia zaznaczanie tekstu kolorami czy prostymi figurami geometrycznymi.
- Podpisywanie dokumentów – to jedna z częściej wykorzystywanych funkcji programów do edycji PDF. Dobry edytor powinien mieć możliwość naniesienia cyfrowego podpisu czy parafki, znacznie usprawniając pracę z dokumentami.
- Szyfrowanie i zabezpieczenia – przydatne, szczególnie jeśli pracujemy na wrażliwych danych firmowych. Edytor PDF powinien umożliwiać zabezpieczanie dokumentów hasłem czy blokowanie przed nieautoryzowaną edycją.
„
Program do edycji plików PDF powinien oferować funkcję OCR, czyli rozpoznawania tekstu. Dzięki temu możliwe jest wprowadzanie zmian w treści zeskanowanych stron z zachowaniem formatowania.
Najlepsze programy do edycji PDF – ranking
Poniżej przedstawiamy najlepsze według nas narzędzia do edycji plików PDF. Pod uwagę braliśmy między innymi stopień zaawansowania funkcji, intuicyjność interfejsu i łatwość obsługi. W rankingu znalazły się zarówno rozbudowane i płatne programy, jak i darmowe aplikacje do prostej edycji.
1. Adobe Acrobat Reader Pro
Adobe Acrobat Reader to jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych programów do edycji PDF. Narzędzie oferuje bardzo rozbudowane funkcje, przez co przeznaczone jest dla zaawansowanych użytkowników. Program umożliwia m.in. konwertowanie, edytowanie, zabezpieczanie dokumentów, dodawanie podpisów elektronicznych, rozpoznawanie tekstu czy tworzenie formularzy. Można z niego korzystać na komputerach, a także na urządzeniach mobilnych dzięki dedykowanej aplikacji. Program dostępny jest w ramach miesięcznej subskrypcji.
Strona internetowa: adobe.com/pl
Cena: od 15,98 euro miesięcznie
Zalety
- Ma wszystko, co potrzeba.
- Prosty w obsłudze interfejsu.
Wady
- Dostępny w ramach miesięcznej subskrypcji.
2. Nitro PDF Pro
Ciekawą alternatywą może być Nitro PDF Pro. To narzędzie o funkcjach zbliżonych do programu od Adobe. Mamy więc rozbudowaną sekcję edycji, konwersji, podpisów elektronicznych czy zabezpieczania dokumentów, a wszystko to okraszone funkcją rozpoznawania tekstu OCR. Wyróżnikiem jest m.in. interfejs oparty na wstążkach. Użytkownicy pakietu Microsoft Office od razu się w nim odnajdą. Niestety aplikacja mobilna jest dostępna wyłącznie na iOS i iPadOS, przez co użytkownicy Androida nie skorzystają z możliwości edycji na urządzeniu przenośnym.
Strona internetowa: gonitro.com
Cena: 179,99 euro za wieczystą licencję
Zalety
- Ciekawa alternatywa dla Adobe.
- Wiele funkcji edycji PDF.
Wady
- Brak aplikacji na Androida.
- Brak języka polskiego.
3. Foxit PDF Editor
Kolejnym kompleksowym narzędziem do tworzenia i edycji plików PDF jest Foxit PDF Editor, który świetnie sprawdzi się w małych i dużych przedsiębiorstwach. Podobnie jak Nitro PDF, może stanowić alternatywę dla pakietu Adobe. Aplikacja oferuje m.in. możliwość udostępniania i grupowej współpracy w czasie rzeczywistym na tworzonych dokumentach dzięki integracji z CMS-ami. Posiada też mechanizm OCR, umożliwia zabezpieczanie dokumentów czy eksport na popularne formaty. Użytkownicy mogą ponadto korzystać z wygodnych aplikacji, ale tylko po wykupieniu najwyższego pakietu.
Strona internetowa: foxit-software.pl
Cena: od 49,67 euro rocznie za subskrypcję lub ok. 850 zł za wieczystą licencję
Zalety
- Kompleksowe narzędzie do edycji PDF.
- Możliwość grupowej pracy z dokumentami.
Wady
- Aplikacje mobilne tylko w najwyższym pakiecie.
4. PDF-XChange Editor
PDF-XChange Editor to narzędzie przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników. Oferuje bardzo dużo funkcji związanych z edycją plików PDF. To między innymi dodawanie komentarzy, zabezpieczanie dokumentów, zarządzanie interaktywnymi formularzami, dzielenie i łączenie stron, szybka konwersja, dodawanie podpisów czy rozpoznawanie tekstu. Interfejs programu nie jest jednak zbyt atrakcyjny, a jego obsługi trzeba się nauczyć. Dodatkowym plusem jest brak subskrypcji. Raz zakupioną licencję można używać dożywotnio .
Strona internetowa: tracker-software.com
Cena: od 56 dolarów
Zalety
- Rozbudowane funkcje edycji PDF.
- Dostępny w ramach dożywotniej licencji.
- Atrakcyjna cena.
Wady
- Nieco skomplikowany interfejs.
5. PDFsam Enhanced
Interfejs PDFsam Enhanced łudząco przypomina ten znany z pakietu Microsoft Office, dzięki czemu użytkownicy popularnych aplikacji biurowych powinni szybko się w nim odnaleźć. Program umożliwia między innymi odczyt, tworzenie i konwersję plików PDF. Użytkownicy mogą modyfikować dokumenty, dodając w nich nagłówki, stopki, całe strony czy znaki wodne. Dostępne są też funkcje związane z komentowaniem, zabezpieczaniem i tworzeniem formularzy w dokumentach. Niestety funkcja OCR jest zawarta tylko w najdroższym pakiecie.
Strona internetowa: pdfsam.org
Cena: od 59 dolarów za roczną licencję
Zalety
- Przyjemny dla oka interfejs.
- Rozbudowane możliwości edycji.
Wady
- OCR tylko w najdroższej wersji.
6. PDF24
PDF24 to darmowy program do edycji plików PDF online. Przeznaczony raczej do prostych zastosowań. Umożliwia między innymi łączenie i podział plików PDF, ich kompresję, podstawową edycję, podpisywanie czy konwertowanie z różnych formatów plików. Dużym atutem jest możliwość wykonywania tych operacji bezpośrednio w przeglądarce, choć dostępna jest też prosta aplikacja dla systemu Windows.
Strona internetowa: pdf24.org/pl
Cena: za darmo
Zalety
- Dostępny za darmo.
- Działa w przeglądarce.
Wady
- Mocno ograniczone funkcje.
7. Sejda
Sejda to edytor PDF dostępny z poziomu przeglądarki. Można z niego korzystać za darmo, ale użytkownik jest wtedy ograniczony liczbą możliwych do wykonania operacji (3 na godzinę) i rozmiarem dokumentu (max. 10 stron lub 50 MB). Narzędzie oferuje podstawowe funkcje edycji PDF. Pozwala dodawać zdjęcia i formularze czy nanosić komentarze. Ma funkcję OCR, więc praca ze skanami jest również możliwa. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość wykupienia tygodniowego dostępu – to idealna opcja, gdy mamy do zrealizowania tylko jeden projekt.
Strona internetowa: sejda.com/pl
Cena: za darmo
Zalety
- Dostępny w przeglądarce.
- Darmowa wersja z ograniczeniami.
- Możliwość wykupienia tygodniowego dostępu.
Wady
- Ograniczone możliwości.
8. I Love PDF
I Love PDF to kolejny darmowy serwis działający bezpośrednio w przeglądarce, choć możliwe jest również skorzystanie z aplikacji desktopowej lub na urządzenia mobilne. Także w tym przypadku funkcje edytora nie są aż tak rozbudowane, jak pełnoprawnego narzędzia. Użytkownik może jednak konwertować PDF-y, edytować je, dodając tekst, obrazy czy kształty, nanosić znaki wodne, podpisywać dokumenty czy skanować za pomocą urządzenia mobilnego. Co ciekawe, I Love PDF jest również wyposażony w funkcję OCR, choć jest ona dostępna wyłącznie w płatnym planie.
Strona internetowa: ilovepdf.com/pl
Cena: za darmo
Zalety
- Dostępny w przeglądarce.
- Darmowa wersja z ograniczeniami.
- Niska cena miesięcznego abonamentu (4 euro).
Wady
- Ograniczone możliwości.
- Aplikacje dostępne tylko w płatnym planie.
9. Canva
Canva służy co prawda do projektów graficznych, ale zawiera w sobie również darmowy moduł do edycji PDF. Atutem tego rozwiązania jest obsługa OCR, dzięki czemu wgrany dokument można od razu przystosować do swojego projektu. Użytkownik może dodawać tekst, zmieniać obrazy, modyfikować style czcionek, wstawiać animacje, nanosić komentarze czy rysować figury geometryczne. Edytowalne dokumenty można udostępniać innym osobom i wspólnie nad nimi pracować. Narzędzie obsługuje też dodawanie podpisów. Ograniczeniem jest niestety rozmiar dokumentu – wgrać można pliki do 15 MB lub 15 stron.
Strona internetowa: canva.com
Cena: za darmo
Zalety
- Za darmo.
- Ma funkcję OCR.
- Udostępnianie i wspólna praca nad plikami.
Wady
- Ograniczenia w wielkości importowanych dokumentów.
- Ograniczone możliwości edycji PDF.
10. PDF Markup
PDF Markup to narzędzie przeznaczone dla użytkowników subskrypcji Microsoft 365. Edytor integruje się bezpośrednio ze wspomnianym pakietem i nie wymaga instalacji dodatkowych aplikacji. Użytkownik może z pomocą PDF Markup edytować tekst, dodawać formularze, obrazy i nowe strony. Dostępna jest funkcja podpisywania dokumentów, nanoszenia komentarzy i notatek, a także dodawania pieczątek. Edytor współpracuje też z Microsoft SharePoint i Teams. Niestety jest dostępny wyłącznie po angielsku.
Strona internetowa: sohodragon.nyc/pdf-markup-tool
Cena: 12 dolarów miesięcznie
Zalety
- Bezpośrednia integracja z Microsoft 365.
- Brak konieczności instalacji aplikacji.
Wady
- Dość ograniczone możliwości.
- Brak polskiej wersji.
Podsumowanie
W internecie znaleźć można sporo programów do tworzenia i edycji plików PDF. Część z nich to rozwiązania kompleksowe, oferujące zaawansowane funkcje przydatne w pracy biurowej. Niektóre są natomiast dostępne za darmo w formie edytorów online i nadają się do okazjonalnej i prostej edycji PDF. Wybór odpowiedniego narzędzia powinien więc być podyktowany aktualnymi potrzebami użytkownika.
A to nie lepiej budować plik w jakimś programie edytorze tekstu i potem eksportować go do PDF. Jeśli natomiast ma się plik z zewnątrz no to nie ma edycji jasna sprawa. Ale chodzi o budowanie pdf to lepiej edytorami.