W szufladzie biurka trzymasz starego smartfona, który tylko zbiera kurz? Nie musi tak być. Możesz go użyć do jednego z ciekawych projektów, dzięki czemu wciąż będzie Ci służyć. Oto kilka ciekawych pomysłów na wykorzystanie leciwego telefonu.
Spis treści
- Odtwarzacz MP3 i odbiornik radiowy
- Uniwersalny pilot
- Pilot do Chromecasta
- Nawigacja rowerowa
- Dodatkowy ekran komputera
- Nawigacja samochodowa
- Mobilny hotspot
- Czytnik e-booków
- Elektroniczna niania
- Kamera Wi-Fi do monitoringu
- Sterowanie inteligentnym domem
- Cyfrowa ramka na zdjęcia
Odtwarzacz MP3 i odbiornik radiowy
Kilkanaście lat temu kupowało się specjalne odtwarzacze MP3, by móc posłuchać muzyki w ruchu. Dziś można w tym celu wykorzystać stary telefon. Wystarczy zainstalować odtwarzacz multimedialny lub jedną z aplikacji do streamowania (np. Spotify). Zwolennicy radia mogą skorzystać np. z programu TuneIn, by odbierać muzykę z całego świata. Przyda się połączenie z internetem, ale własnej muzyki można też słuchać offline.
Uniwersalny pilot
Denerwuje Cię, że do każdego urządzenia w domu musisz korzystać z osobnego pilota? Twój stary telefon może stać się uniwersalnym pilotem np. do Smart TV. Wystarczy pobrać jedną z kompatybilnych aplikacji. Jeśli smartfon posiada dodatkowo port podczerwieni (dostępny głównie w starszych telefonach), możesz nim obsługiwać wiele innych urządzeń bez połączenia z Wi-Fi czy Bluetooth (np. klimatyzację czy radioodbiornik).
Pilot do Chromecasta
Chromecast to przydatny gadżet, który znajduje się w coraz większej liczbie gospodarstw domowych. Dlaczego więc nie wykorzystać starego telefonu jako dedykowanego pilota do tego urządzenia? Dzięki niemu w szybki sposób włączymy ulubione treści np. na telewizorze lub uruchomimy odtwarzanie muzyki na kinie domowym.
Nawigacja rowerowa
Co prawda nic nie zastąpi dedykowanej nawigacji rowerowej, ale na krótsze wyprawy stary telefon zda egzamin. Odpowiedni uchwyt na kierownicę, mapa offline i wgrany plik GPX z trasą w zupełności wystarczy. Korzystając z dedykowanych aplikacji (np. Komoot, Strava), możemy przy okazji mieć wgląd w aktualną prędkość, przebyty dystans i wiele innych danych. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby sparować z telefonem zewnętrzne czujniki – prędkości, kadencji czy pulsometr, by przeprowadzić bardziej zaawansowany trening. To rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza dla bardziej wymagających rowerzystów, gdzie istnieje ryzyko uszkodzenia telefonu.
„
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sparować z telefonem zewnętrzne czujniki, by przeprowadzić zaawansowany trening.
Dodatkowy ekran komputera
Stary telefon, a jeszcze lepiej tablet można przekształcić w dodatkowy ekran do komputera lub laptopa, który usprawni pracę albo np. wyświetli aktualne parametry podzespołów. Aby było to możliwe, należy oczywiście pobrać aplikację, która zamieni smartfona w kolejny monitor widoczny w systemie – np. Splashtop Wired XDisplay.
Nawigacja samochodowa
Ekran telefonu można też wykorzystać jako nawigację samochodową. W tym celu należy pobrać jedną z aplikacji nawigacyjnych – najlepiej taką, która działa offline bez dostępu do internetu. Oprócz wyznaczania drogi smartfon może też służyć jako centrum multimedialne w samochodzie, za pomocą którego można np. odtwarzać muzykę lub audiobooki.
Mobilny hotspot
Stary telefon może także służyć jako mobilny hotspot. Wystarczy wsadzić do niego kartę SIM z wykupionym pakietem internetu i skorzystać z funkcji udostępniania łącza. W ten sposób można stworzyć sieć Wi-Fi dla całej rodziny np. podczas zagranicznego wyjazdu i nie trzeba w tym celu zabierać dedykowanego mobilnego routera.
Czytnik e-booków
Choć e-booki najwygodniej czyta się na urządzeniu z wyświetlaczem e-ink, nic nie stoi na przeszkodzie, aby robić to także na starym smartfonie. Jego niewielkie wymiary sprawiają, że zawsze możemy go mieć przy sobie i czytać książki np. w komunikacji miejskiej czy w kolejce do lekarza. Wystarczy pobrać aplikację do uruchamiania e-booków (np. ReadEra), by czytać własne e-booki lub skorzystać z jednego z serwisów, który udostępnia ogromną bibliotekę tytułów w ramach subskrypcji (Legimi, EmpikGo).
Elektroniczna niania
Stary telefon świetnie sprawdzi się w roli elektronicznej niani. Wystarczy zainstalować na nim jedną z aplikacji służących do tego celu (np. BabyCam) i umieścić go w pokoju dziecka. Smartfon będzie rejestrować dźwięki, a gdy zajdzie taka potrzeba, także obraz, który można podejrzeć na drugim telefonie lub tablecie rodzica podłączonym do tego samego Wi-Fi. Wszystko bez konieczności kupowania kolejnego urządzenia.
Kamera Wi-Fi do monitoringu
Na podobnej zasadzie telefon może też posłużyć jako kamerka Wi-Fi do monitoringu. W zasadzie urządzenie musi mieć tylko sprawny aparat. Warto też dokupić wygodny uchwyt do telefonu oraz obowiązkowo ładowarkę, która na stałe będzie podłączona do smartfona. Teraz wystarczy jedna z licznych aplikacji, która przekształci telefon w kamerkę Wi-Fi (np. AtHome Video Streamer) i gotowe. Alternatywnie stary smartfon może też posłużyć jako ekran do podglądu obrazu z już posiadanej kamerki.
Sterowanie inteligentnym domem
Stary telefon to również świetny sposób na dedykowanego pilota do sterowania inteligentnym domem. Dzięki temu wszystkie podłączone do sieci urządzenia Smart Home będziemy mieli zawsze pod pełną kontrolą. Dla większej wygody telefon można na stałe umieścić w jednym miejscu (np. w przedpokoju) i podpiąć go do prądu. Równie dobrze w tej roli sprawdzi się stary tablet o większym ekranie, którego dodatkowo można oprawić w ramkę imitującą obraz. Do zarządzania inteligentnym domem należy pobrać dedykowaną danemu ekosystemowi aplikację lub skorzystać z uniwersalnej pozycji – np. HomeHabit.
Cyfrowa ramka na zdjęcia
Ekran telefonu może też służyć jako cyfrowa ramka do zdjęć, choć jeszcze lepiej w tej roli sprawdzi się zapomniany tablet. Umieszczony w widocznym miejscu będzie wyświetlać pokazy rodzinnych zdjęć lub np. obrazy ulubionych malarzy. Warto rozważyć oprawienie go w ramkę i ukrycie w niej na stałe zasilacza, by pasował do wystroju wnętrza. Przygotowany w ten sposób ekran może też wyświetlać aktualną prognozę pogody czy np. imitować klimatyczny kominek.
Źródło zdjęć: depositphotos.com
Garść przydatnych porad. Nie wiedziałem, że aż tyle rodzajów anchorów jest.