W dobie smartfonów i powszechnego dostępu do internetu praktycznie każdy korzysta z komunikatorów internetowych. Używamy ich zamiennie do tradycyjnych SMS-ów, wysyłając sobie nie tylko krótkie wiadomości, ale również zdjęcia, filmy czy dokumenty. Większość aplikacji tego typu umożliwia też wykonywanie połączeń głosowych i wideo. Z którego komunikatora warto korzystać i jakie funkcje powinien oferować? Sprawdź ranking najlepszych komunikatorów internetowych.
Spis treści
- Komunikatory internetowe – najważniejsze funkcje
- Ranking najlepszych komunikatorów internetowych
- Podsumowanie
Komunikatory internetowe – najważniejsze funkcje
Współczesne komunikatory internetowe otrzymują coraz to więcej funkcji, aby zachęcić do siebie użytkowników. Co prawda w większości przypadków głównym kryterium wyboru komunikatora jest dostępność jak największej liczby znajomych, ale oferowane przez aplikację rozwiązania też są ważne. Oto najpopularniejsze z nich.
- konwersacje grupowe – konwersacje grupowe zyskują na coraz większym znaczeniu. Dzięki nim możliwe jest jednoczesne wysyłanie wiadomości do grupy znajomych, a nawet małych społeczności, takich jak sąsiedzi z tego samego osiedla czy np. entuzjaści fotografii.
- rozmowy audio i wideo – możliwość wykonywania rozmów głosowych i wideo to kolejny atut większości komunikatorów internetowych. Odbywają się one z wykorzystaniem połączenia internetowego, co oznacza lepszą jakość dźwięku i brak dodatkowych opłat w porównaniu ze zwykłą rozmową telefoniczną. Zyskują na znaczeniu, gdy chcemy zadzwonić do kogoś przebywającego np. za granicą.
- przesyłanie multimediów – komunikatory pozwalają na wygodne przesyłanie multimediów – zdjęć, materiałów wideo, notatek audio czy chociażby dokumentów. Niektóre z nich mogą jednak wykorzystywać algorytmy kompresujące. Warto to mieć na uwadze, gdy np. zależy nam na przesłaniu zdjęć w wysokiej jakości.
- znikające wiadomości – część komunikatorów internetowych umożliwia przesłanie znikających wiadomości. Ich treść zostanie więc permanentnie zniszczona np. po upływie 24 godzin i nikt nie będzie już ich mógł odczytać.
- interakcje w konwersacjach – język internetowy ewoluuje i coraz częściej zmienia się w język obrazkowy. Komunikatory internetowe wykorzystują ten trend, umożliwiając np. dodanie reakcji do wiadomości znajomego czy przesłanie jednej z popularnych emotikonek.
- personalizacja – współczesne komunikatory oferują szerokie możliwości personalizacji czatów. Dzięki temu użytkownicy mogą modyfikować kolory tła, dymków czatu czy chociażby czcionkę. W niektórych przypadkach można nawet ustawić przewodnią emotkę konwersacji.
- udostępnianie ekranu – do realizacji zadań służbowych czy prowadzenia szkoleń przydaje się też opcja udostępniania widoku pulpitu. Dzięki temu reszta uczestników spotkania może zobaczyć to samo, co prowadzący.
- integracja z innymi aplikacjami – ważne w przypadku komunikatorów wykorzystywanych do pracy. Dzięki integracji z innymi usługami można w płynniejszy sposób wykonywać codzienne obowiązki.
„
W większości przypadków głównym kryterium wyboru komunikatora jest dostępność jak największej liczby znajomych, ale oferowane funkcje też są ważne.
Ranking najlepszych komunikatorów internetowych
Wybraliśmy kilkanaście najlepszych naszym zdaniem komunikatorów internetowych. Pod uwagę braliśmy nie tylko ich popularność, ale także funkcje, które oferują. W rankingu uwzględniliśmy również czaty internetowe, dzięki którym możliwe jest poznawanie nowych osób i rozmowy z nieznajomymi.
1. Facebook Messenger
Jeden z najpopularniejszych komunikatorów w naszym kraju, oferujący sporo funkcji i możliwości. Oprócz czatów tekstowych i głosowych możliwe jest też wykonywanie połączeń wideo, rozmowy grupowe czy konwersowanie z profilami firmowymi. Messenger udostępnia sporo opcji personalizacji własnego profilu i wyglądu czatów. Do tego dochodzi możliwość wysyłania wiadomości do użytkowników innych aplikacji, takich jak Instagram, Facebook czy Portal. Wśród nietypowych funkcji warto wymienić chociażby wspólne oglądanie filmów ze znajomymi, naklejki w postaci selfie czy wizualne efekty konwersacji. Messenger jest przy tym dostępny na wszystkich popularnych platformach. Można z niego korzystać bezpośrednio w przeglądarce, w ramach aplikacji desktopowej czy mobilnej.
Strona internetowa: messenger.com
Cena: za darmo
Zalety
- Korzysta z niego bardzo dużo osób.
- Sporo funkcji związanych z czatowaniem.
- Rozmowy audio i wideo.
- Funkcje dodatkowe.
Wady
- Przeładowanie funkcjami nie wszystkim musi się podobać.
2. WhatsApp
WhatsApp rozwijany jest przede wszystkim jako aplikacja mobilna, ale z tego komunikatora można też korzystać bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Służy głównie do wysyłania wiadomości tekstowych do innych użytkowników i prowadzenia konwersacji grupowych, ale umożliwia też wykonywanie połączeń audio i wideo, co jest szczególnie przydatne w przypadku rozmów międzynarodowych. Pozycjonowany jest jako bezpieczny komunikator oferujący pełne szyfrowanie i rozbudowane opcje prywatności. Należy jednak pamiętać, że jego właścicielem jest firma Meta (właściciel Facebooka), wokół której narosło wiele kontrowersji związanych właśnie z kwestiami prywatności. WhatsApp oferuje też opcje związane z dodawaniem emoji czy naklejek do konwersacji, ale jest tego znacznie mniej niż np. w Messengerze. To komunikator, który skupia się na najważniejszych funkcjach związanych z wymianą wiadomości.
Strona internetowa: whatsapp.com
Cena: za darmo
Zalety
- Korzysta z niego bardzo dużo osób.
- Skupia się na najważniejszych funkcjach.
- Rozmowy audio i wideo.
Wady
- Niektórym może brakować bardziej zaawansowanych funkcji.
3. Gadu Gadu (GG)
Gadu Gadu (GG) to jeden z pierwszych komunikatorów internetowych w Polsce, który zdobył tak dużą popularność. Kilkanaście lat temu korzystał z niego praktycznie każdy. Dziś już nieco zapomniany, ale nie oznacza to, że nie warto dać mu szansy. Oprócz tradycyjnych funkcji, takich jak czat tekstowy, zyskał kilka unikalnych możliwości. To m.in. możliwość rozmowy z firmami i właścicielami biznesów, funkcja przyjmowania płatności bezpośrednio w komunikatorze, a także czat ruletka, w ramach którego losujemy nieznajomą osobę do rozmowy (w wersji darmowej do 10 rozmów w tygodniu). Komunikator dostępny jest w formie aplikacji desktopowej, mobilnej, a także bezpośrednio w przeglądarce.
Strona internetowa: gg.pl
Cena: za darmo w podstawowej wersji, premium od 4,90 zł/mc
Zalety
- Kultowy komunikator w nowej odsłonie.
- Czat ruletka z nieznajomymi.
Wady
- Reklamy w darmowej wersji.
- Ograniczenia wersji darmowej.
- Brak rozmów audio i wideo.
4. Discord
Discord początkowo tworzony był jako komunikator dla graczy, ale z czasem zyskał na popularności także wśród innych grup docelowych. Szalenie popularny wśród młodych użytkowników, którzy tworzą w nim społeczności tematyczne i konwersują na różne tematy. Discord oferuje rozmowy tekstowe z indywidualnymi użytkownikami i w grupach, a także czaty audio i wideo. Dużym atutem tego komunikatora jest możliwość tworzenia własnych, darmowych serwerów i podziału na pokoje tematyczne, które ułatwiają wspólne spędzanie czasu ze znajomymi. Wersja płatna umożliwia ponadto udostępnianie plików o większym rozmiarze, streamowanie obrazu w jakości HD czy lepsze dostosowanie komunikatora do własnych preferencji.
Strona internetowa: discord.com
Cena: za darmo w podstawowej wersji, Nitro Basic 13,99 zł/mc, Nitro 47,99 zł/mc
Zalety
- Możliwość tworzenia serwerów tematycznych.
- Rozmowy tekstowe, głosowe i wideo.
- Streamowanie obrazu.
- Zarządzanie serwerem na zaproszenie.
Wady
- Ograniczenia w darmowej wersji.
5. Skype
Choć Skype umożliwia też wysyłanie wiadomości tekstowych, jego główną funkcją są rozmowy audio i wideo. To właśnie z tego słynie komunikator i w tym kierunku jest nadal rozwijany. Dzięki temu użytkownicy mogą prowadzić rozmowy na żywo w wysokiej jakości – zarówno indywidualnie, jak i w grupach. Do tego dochodzi możliwość personalizacji tła wyświetlanego podczas rozmów czy funkcja dzwonienia na numery komórkowe i stacjonarne na preferencyjnych warunkach. Ciekawym rozwiązaniem są też superreakcje, które możemy wysłać podczas rozmowy, a także generowanie napisów przez sztuczną inteligencję w czasie rzeczywistym, dzięki czemu możemy przeczytać transkrypcję tego, co ktoś właśnie powiedział.
Strona internetowa: skype.com/pl/
Cena: za darmo
Zalety
- Przeznaczony głównie do rozmów audio i wideo.
- Superreakcje.
- Generowanie napisów w czasie rzeczywistym.
- Możliwość dzwonienia na numery stacjonarne i komórkowe.
Wady
- Nieco mniej popularny względem innych komunikatorów.
6. Google Chat
Choć Google Chat pozwala na korzystanie za darmo przez użytkowników indywidualnych, szczególną popularnością cieszy się wśród użytkowników biznesowych. To komunikator oferujący sporo możliwości pracy w grupie – z jego pomocą można czatować tekstowo z wybranymi pracownikami, tworzyć dedykowane zespoły, a także kanały tematyczne. Siłą tego komunikatora jest duże nastawienie na kwestie bezpieczeństwa i ochrony danych, a także możliwość integracji z innymi rozwiązaniami biznesowymi, takimi jak Jira czy Asana. Do tego dochodzi naturalna współpraca z innymi rozwiązaniami Google (np. Dokumenty Google, Google Meet do rozmów wideo, Kalendarz Google), dzięki którym codzienna praca w firmie jest znacznie łatwiejsza.
Strona internetowa: workspace.google.com
Cena: za darmo, wersja premium od 27 zł/mc za użytkownika
Zalety
- Świetna propozycja dla firm i przedsiębiorstw.
- Integracja z innymi narzędziami biznesowymi.
- Czaty tekstowe i kanały tematyczne.
- Naturalna współpraca z ekosystemem Google.
Wady
- Przeznaczony raczej dla użytkowników firmowych.
- Pełny potencjał odblokowany w wersji płatnej.
7. Microsoft Teams
Microsoft Teams to kolejny komunikator, który wspiera tworzenie społeczności. Umożliwia wygodne rozmowy tekstowe, audio oraz wideo, a także przesyłanie zdjęć, filmów czy innych typów plików. Pełny potencjał odkrywa jednak w przypadku zastosowań biznesowych lub edukacyjnych. Z pomocą tego komunikatora można prowadzić szkolenia online, organizować duże spotkania wideo, tworzyć mniejsze zespoły przydzielone do konkretnych projektów, a nawet wspólnie pracować nad dokumentami czy dodawać adnotacje do prezentowanych na ekranie treści. To świetne narzędzie, które w znaczący sposób usprawni pracę w firmie.
Strona internetowa: microsoft.com/pl-pl/microsoft-teams
Cena: podstawowa wersja za darmo, premium od 3,70 EUR/mc za użytkownika
Zalety
- Świetna propozycja dla firm i przedsiębiorstw.
- Możliwość wspólnej pracy nad dokumentami.
- Kanały tematyczne.
- Ogromne możliwości związane z pracą online.
Wady
- Tylko podstawowe funkcje w wersji darmowej.
8. Slack
Slack to kolejne potężne narzędzie przeznaczone do usprawniania pracy większych zespołów. Sprawdzi się więc w pracy, gdzie konieczny jest podział na projekty (służą do tego dedykowane kanały). Komunikator umożliwia rozmowę tekstową, a także prowadzenie konwersacji audio i wideo. Ciekawą funkcją jest możliwość nagrywania notatek wideo i głosowych, które następnie są udostępniane w firmie, a także wgrywanie plików potrzebnych do pracy. Do tego dochodzi szeroka integracja z setkami zewnętrznych narzędzi (np. Dysk Google, Trello, Asana, Miro, Office 365 i wiele innych) i automatyzacja powtarzalnych czynności, dzięki czemu Slack jest jednym z najlepszych komunikatorów do pracy w zespole.
Strona internetowa: slack.com
Cena: podstawowa wersja za darmo, premium od 7,25 USD/mc za użytkownika
Zalety
- Ogromne możliwości pracy w zespole.
- Kanały tematyczne i projektowe.
- Rozmowy tekstowe, audio i wideo.
- Tworzenie i wysyłanie notatek.
Wady
- Ograniczenia w darmowej wersji (np. historia czatu tylko 90 dni wstecz).
9. Telegram
Telegram to komunikator internetowy pod wieloma względami podobny do WhatsAppa. To, co go wyróżnia, to przede wszystkim większy nacisk stawiany na bezpieczeństwo i prywatność. Wiadomości w tym komunikatorze są szyfrowane i mogą ulec samozniszczeniu, jeśli użytkownik zaznaczy tę opcję. Narzędzie umożliwia przede wszystkim czatowanie w formie tekstowej, ale dostępne są też szyfrowane połączenia audio i wideo. Do tego dochodzi możliwość tworzenia grup do 200 tys. osób, a także specjalnych kanałów nadawczych bez limitu użytkowników. Nieźle wypada też udostępnianie plików o dowolnym rozszerzeniu do 2 GB każdy. Jest również obsługa naklejek, emotikonów, GIF-ów i innych elementów, które zachęcają do korzystania z komunikatora. Twórcy chwalą się przy tym sprawną synchronizacją rozmów pomiędzy wszystkimi urządzeniami, z których korzystamy.
Strona internetowa: telegram.org
Cena: za darmo
Zalety
- Pełne szyfrowanie i kwestie bezpieczeństwa.
- Udostępnianie plików do 2 GB.
- Rozmowy tekstowe, audio i wideo.
- Naklejki, GIF-y, emotikony.
- Grupy do 200 tys. osób i nielimitowane kanały nadawcze.
Wady
- Mniej popularny niż Messenger czy WhatsApp.
10. Signal
Pod względem prywatności i bezpieczeństwa króluje jednak Signal. Komunikator ten jest w tej kwestii transparentny – korzysta z szyfrowania o otwartym kodzie źródłowym i zapewnia, że właściciele aplikacji nie mają wglądu w żadną z wysłanych wiadomości. Szyfrowanie end-to-end jest tu domyślnym ustawieniem i nie można go wyłączyć. Narzędzie oferuje przy tym wszystkie podstawowe funkcje dobrego komunikatora. Umożliwia przesyłanie wiadomości tekstowych, rozmowy audio oraz wideo, a także prowadzenie konwersacji grupowych. Użytkownicy mogą też udostępniać pliki i multimedia, a nawet tworzyć własne zestawy naklejek.
Strona internetowa: signal.org
Cena: za darmo
Zalety
- Pełne szyfrowanie i poważne podejście do prywatności danych.
- Udostępnianie plików.
- Rozmowy tekstowe, audio i wideo.
- Naklejki, GIF-y, emotikony.
- Rozmowy grupowe.
Wady
- Popularny głównie wśród osób, które chcą dbać o swoją prywatność.
11. Chati
Chati nie jest standardowym komunikatorem internetowym, a czatem, za pośrednictwem którego można poznawać i rozmawiać z nowymi osobami. W przeciwieństwie do klasycznych czatów internetowych, które są podzielone na pokoje tematyczne czy regionalne, Chati stosuje mechanizm ruletki. Wystarczy więc kliknąć jeden przycisk, by wylosować swojego rozmówcę. Dużym atutem jest brak konieczności zakładania konta. Użytkownicy mogą też zostawiać wiadomości na ogólnie dostępnej tablicy. Niestety serwis obsługuje wyłącznie czat tekstowy.
Strona internetowa: chati.pl
Cena: za darmo
Zalety
- Czat ruletka.
- Brak konieczności zakładania konta.
- Ogólnodostępne ogłoszenia.
Wady
- Obsługuje tylko czat tekstowy.
- Brak aplikacji mobilnych.
- Przestarzały interfejs.
12. Polczat
Polczat to klasyczny czat internetowy w nowym wydaniu. Jest więc dostępny nie tylko jako serwis internetowy, ale również aplikacja mobilna. Użytkownicy mogą rozmawiać na ogólnodostępnych czatach tematycznych, a także bezpośrednio ze sobą. Dużym atutem jest brak konieczności zakładania konta, choć ułatwia ono późniejsze utrzymywanie relacji towarzyskich. Serwis pozwala również na wygodne odtwarzanie radia podczas czatowania. Niestety także tu brakuje obsługi połączeń głosowych czy też wideo.
Strona internetowa: polczat.pl
Cena: za darmo
Zalety
- Czaty na kanałach tematycznych.
- Brak konieczności zakładania konta.
- Możliwość posłuchania radia bezpośrednio w serwisie.
Wady
- Obsługuje tylko czat tekstowy.
13. IRC
IRC nie jest konkretnym komunikatorem internetowym, a protokołem, z którego korzystają zewnętrzne aplikacje – np. mIRC. W naszym zestawieniu umieszczamy go jako ciekawostkę, gdyż czasy świetności ma już raczej za sobą. Jego korzenie sięgają bowiem 1988 roku, czyli początków globalnej sieci. Z pomocą IRC internauci mogą łączyć się z serwerami tematycznymi i konwersować tekstowo z innymi użytkownikami. Możliwości komunikatora są dziś raczej znikome, ale serwery tematyczne pozwalają nawiązać kontakt z prawdziwymi zapaleńcami.
Strona internetowa: irc.pl
Cena: za darmo
Zalety
- Serwery tematyczne.
Wady
- Skomplikowana obsługa dla przeciętnego internauty.
- Niewielka popularność.
Podsumowanie
W erze ciągłego pozostawania w kontakcie komunikatory internetowe odgrywają znaczącą rolę. Choć prym wiodą 2-3 pozycje, nasz ranking pokazuje, że dobrych komunikatorów jest znacznie więcej. Większość z nich dostępna jest za darmo i przeznaczona jest dla konkretnej grupy odbiorców, w zależności od tego, czy zależy im na prywatności, rozmowach wideo, czy chociażby czacie ruletce. Osobną kategorią są natomiast komunikatory, które wspierają pracę w większych zespołach i to właśnie one oferują najbardziej rozbudowane funkcje.
Artykuł przygotowany na zlecenie partnera CORE - polskiego dystrybutora antywirusów Norton, AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony firmy.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!
Chyba nikt nie ogranicza się do jednego komunikatora. Messenger jest najbardziej uniwersalny, ale często też korzysta się z WhatsAppa. Do kanałów nadawczych dobry jest natomiast Telegram.
Na 1 miejsci : 1. Facebook Messenger ??? brak szyfrowania, cenzurujący wypowiedzi uzalezniony politycznie….kiepski wybór