Zdrowe odżywianie i osiągnięcie wymarzonej sylwetki zazwyczaj wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, a efekty ostatecznie nie zawsze są zadowalające. W uzyskaniu dobrej sylwetki bardzo pomocne są aplikacje do liczenia kalorii. Systematyczne korzystanie z liczników kalorii przybliży nas do założonego efektu i przede wszystkim zwiększy naszą świadomość na temat odżywiania. Oto najlepsze aplikacje do liczenia kalorii na smartfony, dzięki którym proces budowania idealnej sylwetki będzie przyjemniejszy.
Spis treści
- Dlaczego warto korzystać z liczników kalorii?
- Aplikacje do liczenia kalorii – najważniejsze funkcje
- Najlepsze aplikacje do liczenia kalorii
- Podsumowanie
Dlaczego warto korzystać z liczników kalorii?
Aplikacje do liczenia kalorii na Androida i iOS nie sprawią, że od razu zaczniemy – w zależności od założonego celu – chudnąć lub też zyskiwać na wadze. Pomogą jednak utrzymać w ryzach założony poziom kaloryczny, wyszczególniając przy okazji liczbę przyswojonych węglowodanów, białek i tłuszczów. W szerszej perspektywie doprowadzi to do upragnionych efektów.
Korzystając z liczników kalorii, zwiększa się nasza wiedza na temat spożywanych produktów. Dzięki temu możemy bardziej świadomie wprowadzać je do diety, usuwając przy okazji te, które poza wysoką kalorycznością, nie oferują nic więcej.
Warto jednak pamiętać, że aplikacje do liczenia kalorii są jedynie pomocnikiem w codziennym odżywianiu i utrzymaniu założonej diety. Dobrana liczba spożywanych kalorii i makroskładników powinna być skonsultowana ze specjalistą od żywienia.
Aplikacje do liczenia kalorii – najważniejsze funkcje
Aplikacje do liczenia kalorii są ciągle rozbudowywane i daleko wykraczają poza standardowy licznik kalorii. Niemal wszystkie zaraz po utworzeniu konta przeprowadzają wywiad z użytkownikiem, pytając o jego wagę, aktywność w ciągu dnia i cel. Na tej podstawie szacują liczbę kalorii, którą należy spożyć w ciągu dnia, wraz z podziałem na makroskładniki.
Przydatną funkcją liczników kalorii jest baza produktów. Dzięki temu wprowadzanie posiłków i tworzenie dziennika dietetycznego jest znacznie łatwiejsze. W wielu przypadkach sprowadza się do zeskanowania kodu kreskowego i podania spożytej gramatury.
Aplikacje mogą też oferować gotowe przepisy na dania wraz z wyliczeniem kalorii i makroskładników dla jednej porcji. Mogą więc być inspiracją dla osób, które chcą się zacząć lepiej odżywiać, ale z trudem przychodzi im opracowywanie smacznych i zbilansowanych posiłków.
Wśród dodatkowych funkcji warto też wymienić kontrolę ilości wypitej w ciągu dnia wody czy monitorowanie aktywności fizycznej, która również powinna być brana pod uwagę w dziennej puli kalorii. Niektóre aplikacje udostępniają też gotowe plany dietetyczne wraz z rozpisanymi posiłkami, ale zazwyczaj funkcje te są dodatkowo płatne.
„
Wśród dodatkowych funkcji aplikacji do liczenia kalorii warto wymienić kontrolę ilości wypitej w ciągu dnia wody czy monitorowanie aktywności fizycznej.
Najlepsze aplikacje do liczenia kalorii
Poniżej prezentujemy najlepsze i jednocześnie najpopularniejsze aplikacje do liczenia kalorii na systemy Android i iOS. Dobierając pozycje, skupiliśmy się m.in. na prostocie obsługi i intuicyjnym interfejsie, wielkości bazy dostępnych posiłków i funkcjach dodatkowych, które wspierają odchudzanie lub przybieranie na wadze.
1. Fitatu
Fitatu nie bez powodu jest jedną z najpopularniejszych aplikacji do liczenia kalorii. Fitatu oferuje m.in. bardzo obszerną bazę produktów, także tych dostępnych w polskich sklepach. Dodawanie posiłków jest tu wygodne – niekiedy sprowadza się do jednego kliknięcia. Użytkownik ma dostęp do przepisów na gotowe posiłki, możliwość skanowania kodów kreskowych produktów czy wprowadzania własnych. Większość funkcji jest dostępna za darmo. W ramach programu premium dostępny jest licznik wypitej wody, integracja z popularnymi aplikacjami sportowymi czy dedykowane plany dietetyczne.
Strona internetowa: fitatu.com/pl_PL
Cena: za darmo
Zalety
- Obszerna baza produktów.
- Prosty i intuicyjny interfejs.
- Dużo funkcji dodatkowych.
Wady
- Część funkcji dostępna w ramach płatnego pakietu.
- Reklamy w darmowej wersji.
2. FatSecret
FatSecret na tle innych mobilnych liczników kalorii wyróżnia się prostotą obsługi i wsparciem aktywnej społeczności, dzięki której osiągnięcie założonego celu będzie przyjemniejsze. Aplikacja oferuje oczywiście dostęp do szerokiej bazy produktów. Składowe posiłków można wprowadzać ręcznie lub skorzystać ze skanera kodów kreskowych. Dostępna jest też obszerna baza przepisów wraz ze zdjęciami. Do tego dochodzi integracja z aplikacjami sportowymi, dzięki czemu nasza aktywność jest odejmowana z puli kalorii. Możliwe jest również wykupienie wersji premium, która pozwala mierzyć ilość spożytej wody czy planować posiłki na cały tydzień do przodu.
Strona internetowa: fatsecret.pl
Cena: za darmo
Zalety
- Intuicyjny i prosty w obsłudze interfejs.
- Aktywna i pomocna społeczność.
Wady
- Niektóre funkcje dostępne w płatnym planie.
3. Kalkulator Kalorii
Kalkulator Kalorii charakteryzuje się przejrzystym interfejsem. Pozwala szybko sprawdzić kaloryczność i makroskładniki wybranych produktów, a nawet skomponować z nich cały posiłek. Dużą zaletą jest dostępność kalkulatora BMI, kalkulatora przemiany materii i kalkulatora ćwiczeń, dzięki czemu można znacząco zwiększyć swoją wiedzę na temat zdrowego trybu życia. Niestety prowadzenie dziennika kalorycznego dostępne jest w wersji premium. Płatny plan oferuje jednak dostęp m.in. do obszernej bazy przepisów kulinarnych, a nawet możliwość stworzenia wygodnej listy zakupów. Za dodatkową opłatą można też skorzystać z przygotowanych przez dietetyków planów dietetycznych.
Strona internetowa: kalkulatorkalorii.net
Cena: za darmo
Zalety
- Przejrzysty interfejs.
- Przydatne kalkulatory.
Wady
- Płatny dziennik żywieniowy (w innych aplikacjach jest darmowy).
4. My Fitness Pal
W porównaniu z innymi kalkulatorami kalorii My Fitness Pal charakteryzuje się nieco bardziej skomplikowanym interfejsem. Nadrabia to jednak obszerną bazą dostępnych produktów i skanowaniem kodów kreskowych. Do tego dochodzi możliwość komponowania własnych posiłków czy dodawania wykonanych ćwiczeń. Część funkcji aplikacji jest dodatkowo płatna: to m.in. brak reklam, integracja z aplikacjami sportowymi czy możliwość dostosowania własnych celów dla poszczególnych makroskładników.
Strona internetowa: myfitnesspal.com/pl
Cena: za darmo
Zalety
- Bardzo obszerna baza produktów.
- Komponowanie posiłków i dodawanie ćwiczeń.
Wady
- Reklamy w wersji darmowej.
- Część funkcji wyłącznie w płatnym planie.
5. VitaScale
VitaScale na tle innych liczników kalorii wyróżnia się sekcją przeznaczoną dla diabetyków. Aplikacja oferuje m.in. możliwość obliczania jednostek insuliny, dzienniczek cukrzyka czy listę wymienników węglowodanowych i białkowo-tłuszczowych. Narzędzie posiada też wiele przydatnych funkcji wspomagających dietę. To m.in. możliwość planowania posiłków i przypominania o nich, konfigurowanie własnej diety, dostosowywanie własnego zapotrzebowania na makroskładniki czy dodawanie własnych produktów. Wszystkie funkcje aplikacji dostępne są za darmo, a wersja premium usuwa tylko reklamy.
Strona internetowa: vitascale.pl
Cena: zależy od wybranego kursu
Zalety
- Funkcje dla diabetyków.
- Wszystkie funkcje dostępne za darmo.
Wady
- Reklamy w wersji darmowej.
- Brak wersji na iOS.
6. Lifesum
Lifesum to nie tylko wygodny licznik kalorii, ale także dostęp do szerokiej listy planów dietetycznych wraz z gotowymi pomysłami na posiłki. Narzędzie wylicza nasze zapotrzebowanie kaloryczne i pozwala w wygodny sposób dodawać spożyte produkty, w tym także płyny. Możliwość skonfigurowania własnego zapotrzebowania na makroskładniki dostępna jest jednak w wersji premium, podobnie jak dostęp do planów dietetycznych, przepisów czy zapisywania własnych potraw. Sporą niedogodnością może być brak polskiego interfejsu.
Strona internetowa: lifesum.com
Cena: za darmo
Zalety
- Atrakcyjny wizualnie interfejs.
- Liczenie wypitych płynów w darmowej wersji.
Wady
- Wiele funkcji tylko w płatnej wersji.
- Brak języka polskiego w aplikacji.
Podsumowanie
Aplikacje do liczenia kalorii to przydatne narzędzia, które warto traktować jako pomocnika w utrzymaniu diety i realizacji codziennych celów żywieniowych. Wiele z nich pozwala lepiej poznać spożywane produkty i wymienić je na zdrowsze. Liczniki kalorii oferują też sporo dodatkowych funkcji, które motywują do działania i ułatwiają zarządzanie dietą. Dodatkowym plusem większości z nich jest fakt, że najważniejsze funkcje dostępne są za darmo, a plany premium dotyczą bardziej zaawansowanych rozwiązań.
Korzystałem z 2 z nich i może i dobre, ale reklam w nich tak dużo że odechciało mi się. Ostatecznie nauczyłem się tego co jem ile co ma miej więcej kalorii i można to sobie łatwo obliczyć w głowie bez aplikacji. Można korzystać na początku ze stron co podają kalorie na dane pożywienie. Apki okazują się wtedy dodatkową i zbędą stratą czasu.