Od wyznaczania trasy, poprzez ostrzeganie o zagrożeniach na drodze, a na analizie zużycia paliwa i wyszukiwaniu parkingu kończąc – aplikacje mobilne dla kierowców to w dzisiejszych czasach nieoceniona pomoc dla zmotoryzowanych. Którymi z nich warto się zainteresować i jakie dokładnie funkcje posiadają? Oto ranking najlepszych aplikacji dla kierowców, które każdy powinien znać.
Spis treści
Aplikacje wsparciem kierowcy w podróży
W dzisiejszych czasach kierowcy mają do dyspozycji szeroki wachlarz technologicznych narzędzi, które mogą znacznie ułatwić im prowadzenie pojazdu. Od nawigacji i monitorowania ruchu drogowego po utrzymanie samochodu w doskonałym stanie technicznym – aplikacje mobilne stają się nieodzownym wsparciem dla wszystkich, którzy spędzają wiele czasu w podróży.
Warto jednak pamiętać, aby korzystać z nich z rozwagą. Podczas prowadzenia pojazdu uwaga kierowcy powinna być skierowana przede wszystkim na drogę i na to, co dzieje się wokół. Aplikacje samochodowe powinny być używane w taki sposób, aby nie rozpraszały prowadzącego pojazd i nie przeszkadzały mu w jeździe. Pamiętajmy, że według polskiego prawa korzystanie z telefonu podczas jazdy jest karane mandatem pieniężnym i punktami karnymi.
„
Aplikacje samochodowe powinny być używane w taki sposób, aby nie rozpraszały prowadzącego pojazd i nie przeszkadzały mu w jeździe.
Najlepsze aplikacje dla kierowców – TOP 10
W naszym artykule przyglądamy się najważniejszym i najbardziej przydatnym aplikacjom dla kierowców. Do zestawienia wybraliśmy te pozycje, które wyróżniają się funkcjonalnością i skutecznością. Niezależnie od tego, czy jesteś zawodowym kierowcą, czy po prostu od czasu do czasu siadasz za kierownicę, nasza lista pomoże ci znaleźć aplikacje, które uczynią twoje podróże bardziej komfortowymi i bezpiecznymi.
1. Yanosik
Yanosik to ulubiona aplikacja samochodowa wielu kierowców w Polsce. Dzięki niej możemy wyznaczyć trasę z punktu A do punktu B i korzystać z nawigacji głosowej, ale potencjał tej aplikacji tkwi w czym innym. Ostrzega ona w czasie rzeczywistym przed zdarzeniami na drodze. Poinformuje więc o zagrożeniu na jezdni, wypadku, fotoradarze, kontroli policyjnej czy patrolu nieoznakowanego radiowozu. Oprócz tego oferuje też dostęp do historii pojazdu, przypomina o kończącym się ubezpieczeniu, pozwala prowadzić ewidencję wydatków, wykupić e-winietę czy nawet sprawdzić stacje paliw w pobliżu wraz z obowiązującymi cenami. Aplikacja jest dostępna za darmo, jednak w menu pojawiają się reklamy.
Strona internetowa: yanosik.pl
Cena: za darmo
Zalety
- Służy jako antyradar.
- Oferuje nawigację.
- Sporo funkcji dodatkowych.
- Za darmo.
Wady
- Reklamy w aplikacji.
2. Mapy Google
W rankingu aplikacji samochodowych nie mogło zabraknąć Map Google. To przede wszystkim darmowa nawigacja samochodowa połączona z możliwością szybkiego wyszukiwania punktów w okolicy, takich jak stacje paliw, bankomaty, parkingi czy restauracje. Świetnie sprawdza się do nawigowania po mieście. Niestety algorytmy wytyczające trasę potrafią się niekiedy zgubić i w mniej uczęszczanym terenie poprowadzić kierowcę przez trudny teren lub drogę o złym stanie nawierzchni. Dużym atutem aplikacji jest wytyczanie drogi na podstawie aktualnego ruchu, dzięki czemu możliwe jest ominięcie korków. Mapy Google umożliwiają też wybranie trasy ekonomicznej, która gwarantuje mniejsze zużycie paliwa. Ostrzegają również przed zdarzeniami na drodze i radarami, choć nie działa to tak dobrze, jak w Yanosiku.
Strona internetowa: google.com/maps
Cena: za darmo
Zalety
- Świetna nawigacja do miasta.
- Pozwala omijać korki.
- Sporo funkcji dodatkowych.
- Za darmo.
Wady
- Algorytmy wytyczające trasę poza miastem czasami się mylą.
3. Waze
Ostatnią polecaną przez nas nawigacją samochodową jest Waze. To miks Yanosika i Map Google – pozwala wytyczać trasę i nawigować do celu, ale algorytmy biorą pod uwagę obecną sytuację na drodze, proponując szybsze trasy alternatywne. Aplikacja służy również do ostrzegania przed zdarzeniami na drogach, radarami czy kontrolami policji. Umożliwia też łatwe wyszukiwanie punktów (np. parkingów) i udostępnianie szczegółów przemierzanej trasy innym osobom. Niestety cieszy się mniejszą popularnością niż Yanosik, przez co jest mniej skuteczna w ostrzeganiu, ale liczba użytkowników stale rośnie.
Strona internetowa: waze.com/pl
Cena: za darmo
Zalety
- Służy jako antyradar.
- Pozwala omijać korki.
- Funkcja nawigacji samochodowej.
- Za darmo.
Wady
- Mniej skuteczna w ostrzeganiu niż Yanosik (w Polsce).
4. Fuelio
Fuelio to aplikacja do zarządzania kosztami związanymi głównie ze zużyciem paliwa. Pozwala na bieżąco notować wydatki związane z pojazdem, takie jak paliwo, serwis i inne. Użytkownicy mogą podejrzeć najbliższe stacje paliw i sprawdzić dostępne na nich ceny. Narzędzie przypomina też o zbliżających się serwisach i przeglądach, podsumowuje poniesione wydatki i oblicza koszty planowanych podróży. W wersji premium możliwe jest również planowanie tras z uwzględnieniem stacji paliw i obowiązujących na nich cen, co pozwala zaoszczędzić dodatkowe pieniądze.
Strona internetowa: fuel.io
Cena: za darmo, premium 9,99 zł/mc lub 39,99 zł/rok
Zalety
- Wyświetla aktualne ceny paliw w okolicy.
- Pozwala zapisywać wydatki związane z samochodem.
- Obsługa wielu pojazdów.
Wady
- Część funkcji tylko w wersji premium.
5. ParkMe
ParkMe pomaga w znalezieniu miejsca parkingowego w okolicy. Aplikacja wyświetla listę dostępnych opcji, a także informuje o liczbie dostępnych miejsc. Użytkownik może też sprawdzić obowiązujące stawki i inne informacje związane z parkowaniem pojazdu. Dzięki temu możliwe jest szybkie porównanie kosztów parkowania w okolicy i wybranie najlepszego miejsca. W niektórych przypadkach opłatę za parking można nawet uiścić bezpośrednio w aplikacji. W ParkMe można też oznaczyć miejsce, w którym zostawiliśmy samochód, by później łatwo go odnaleźć na dużym parkingu.
Strona internetowa: parkme.com/pl/
Cena: za darmo
Zalety
- Wyświetla dostępne w pobliżu parkingi.
- Informacje o cenach parkingu.
- Możliwość zarezerwowania parkingu w aplikacji.
- Za darmo.
Wady
- Brak.
6. Simply Auto
Simply Auto to kolejna aplikacja samochodowa służąca do notowania wydatków związanych z pojazdem. Użytkownicy mogą w niej zapisywać koszty paliwa, napraw oraz serwisów, a także wprowadzać przypomnienia o zbliżających się przeglądach i wymianach. Narzędzie generuje przydatne raporty i podsumowania, dzięki którym można podejrzeć, ile kosztuje eksploatacja auta i ewentualnie na którym elemencie można zaoszczędzić. W wersji darmowej automatyczne zapisywanie tras jest ograniczone do 15, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzać przebyte jazdy manualnie.
Strona internetowa: simplyauto.app
Cena: za darmo, wersja Gold 9,99 USD/dożywotnio, wersja Platinum 9,99 USD/rok
Zalety
- Pozwala rejestrować koszty utrzymania pojazdów.
- Przypomnienia o serwisach.
- Raporty i podsumowania kosztów.
Wady
- Reklamy w aplikacji.
- Część funkcji dostępna w wersjach płatnych.
7. SkyCash
SkyCash to aplikacja umożliwiająca płatności za różnego rodzaju bilety w wielu miastach Polski. Kierowców najbardziej zainteresuje jednak funkcja opłacania parkingów w miejskich strefach bezpośrednio w aplikacji. W podobny sposób można uiszczać opłaty za płatne odcinki autostrad, by nie stać w kolejkach. Z poziomu SkyCash można też wykupić ubezpieczenie OC/AC, a także Assistance. Aplikacja oferuje też sporo funkcji niezwiązanych bezpośrednio z kierowaniem pojazdem – można w niej kupować bilety komunikacji miejskiej, autokarowe, na pociągi i wiele więcej.
Strona internetowa: skycash.com
Cena: za darmo
Zalety
- Możliwość opłacenia parkingu w aplikacji.
- Płatności za autostrady.
- Sporo funkcji niezwiązanych z kierowaniem pojazdem.
Wady
- Brak.
8. AutoPay
Na podobnej zasadzie działa też AutoPay. W aplikacji możemy w wygodny sposób uiścić opłatę za parkowanie czy chociażby korzystanie z wybranych myjni samochodowych. Do tego dochodzi możliwość płacenia za wybrane odcinki płatnych autostrad w Polsce, a także szybkie wykupienie winiety do Czech, Słowacji, Słowenii i na Węgry. Osoby często podróżujące po Niemczech ucieszą się natomiast z możliwości płacenia za paliwo na wybranych stacjach. Aplikacja pozwala także wykupić ubezpieczenie turystyczne i komunikacyjne.
Strona internetowa: autopay.pl
Cena: za darmo
Zalety
- Możliwość opłacenia parkingu i myjni w aplikacji.
- Płatności za autostrady.
- Możliwość wykupienia winiety do Czech, Słowacji, Słowenii i na Węgry.
Wady
- Brak.
9. AlcoDroid Alcohol Tracker
AlcoDroid Alcohol Tracker przyda się osobom, które lubią czasami wypić coś procentowego i chcą mieć pewność, że mogą już zasiąść za kółkiem. W aplikacji można prowadzić historię spożycia alkoholu i analizować związane z tym statystyki – w tym również koszt wypitego alkoholu. Taki zestaw informacji może być przydatny w zmianie swoich nawyków. Kierowcy z pewnością skorzystają też z funkcji oszacowania aktualnej zawartości alkoholu we krwi na podstawie wprowadzonych trunków. Warto jednak pamiętać, że szacunki nie mogą zastąpić realnego badania alkomatem.
Strona internetowa: Android
Cena: za darmo
Zalety
- Możliwość oszacowania zawartości alkoholu we krwi.
- Śledzenie spożytych trunków i szacowanie kosztu wypitego alkoholu.
- Pomocna w zmianie nawyków.
Wady
- Brak języka polskiego w aplikacji.
- Archaiczna oprawa graficzna.
- Brak wersji na iOS.
10. Droid Dashcam DVR
Droid Dashcam DVR to aplikacja, która zamienia telefon w pełnoprawny wideorejestrator. Możliwe jest nagrywanie obrazu w pętli z dowolnego aparatu urządzenia, nadpisywanie wideo, a także zapisywanie nagrania w momencie zdarzenia. Aplikacja oferuje sporo funkcji dostosowania – może np. wtapiać najważniejsze dane w postaci tekstu (np. prędkość, pozycja GPS, numer rejestracyjny pojazdu) bezpośrednio w wideo. Droid Dashcam DVR można też skonfigurować w taki sposób, aby automatycznie uruchamiał nagrywanie po podłączeniu zasilania telefonu lub wybranego urządzenia Bluetooth. Dużym atutem jest możliwość działania aplikacji w tle, dzięki czemu nie koliduje ona np. z nawigacją samochodową.
Strona internetowa: Android
Cena: za darmo
Zalety
- Służy jako wideorejestrator.
- Możliwość nagrywania wideo w pętli.
- Automatyczne uruchamianie nagrywania.
- Za darmo.
Wady
- Reklamy w aplikacji (można wykupić wersję bez reklam).
- Brak wersji na iOS.
Podsumowanie
Aplikacje samochodowe to nieoceniona pomoc dla współczesnych kierowców. Dzięki nim można nawigować z punktu A do punktu B bez konieczności posiadania dedykowanego urządzenia, prowadzić skrupulatne zapiski wszystkich wydatków samochodowych, a nawet nagrywać wideo podczas jazdy, by w razie jakiegokolwiek zdarzenia mieć materiał dowodowy. Wszystkie polecane przez nas aplikacje są dostępne za darmo – warto więc je przetestować.
Nie wyobrażam sobie jazdy gdziekolwiek bez Yanosika – wiele razy uratował mnie przed radarem 😉