W dzisiejszych czasach dyspozycyjność jest kwestią kluczową. Często jesteśmy zobowiązani do zrobienia jakiegoś zadania, niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajdujesz. Również szybki dostęp do informacji jest rzeczą niezbędną do codziennego funkcjonowania. Elementem, który w znacznym stopniu te czynności ułatwia, jest laptop. To właśnie dzięki niemu możliwe jest wykonywanie obowiązków niezależnie od miejsca. Jest to urządzenie, które można uzyskać w przystępny oraz bezpieczny sposób.
Sprzedaż używanej elektroniki wiąże się z pewnym ryzykiem, ponieważ warunki gwarancji nie zawsze są jasne. W sklepie laptopypoznan.pl każdy laptop oferowany jest z gwarancją, a prowadzony serwis zapewnia solidną jakość naprawy. Gwarancja chroni przed skutkami mogącymi pojawić się po jakimś czasie od zakupu, pod warunkiem, że ich źródłem nie będą uszkodzenia wywołane mechanicznie. To z kolei powoduje, że czujemy się bardziej komfortowo.
Laptop jest urządzeniem, które składa się z takich komponentów jak:
- Procesor – serce laptopa, które wykonuje wszystkie zlecone mu zadania. Taktowanie procesora, ilość rdzeni, wątków oraz pamięci podręcznej, są wpływowymi elementami na jego moc obliczeniową.
- Karta graficzna – jak sama nazwa wskazuje, jest to element odpowiedzialny za grafikę. Możemy wyróżnić dwa rodzaje kart graficznych wykorzystywanych w laptopach, czyli: zintegrowana karta graficzna (służąca do podstawowych czynności) oraz dedykowany układ karty graficznej (dla bardziej wymagających użytkowników).
- Matryca – sama karta graficzna nie wystarczy do wyświetlenia obrazu. Matryca jest niezbędnym elementem do funkcjonowania laptopa. Istnieje wiele czynników odróżniających poszczególne matryce, z czego najważniejszym jest przekątna mieszcząca się w przedziale 11,6 do 18,4 cala. Również warto zwrócić uwagę na powłokę matrycy (błyszcząca lub matowa).
- Bateria – głównym założeniem laptopa była możliwość korzystania z funkcji komputera niezależnie od miejsca. Komponentem do zrealizowania tej idei jest bateria. To dzięki niej ten sprzęt może wyróżniać się wysoką mobilnością.
- Dysk twardy – rzecz niezbędna do przechowywania różnych aplikacji, plików, jak i samego systemu. Możemy wyróżnić 3 popularne rodzaje dysków: HDD, SSD i M2- tu istnieje podział na M2 SATA (odpowiednik najszybszych SSD) i M2 NVMe (najszybsze dyski, kilkukrotnie szybsze od SSD i kilkunastokrotnie od HDD).
- Płyta główna – jest to układ scalony, do którego podłączane są takie komponenty jak: touchpad, klawiatura, zasilacz, pamięć RAM oraz złącza do dysków twardych. Jest to swego rodzaju kręgosłup laptopa.
„Nic nie jest wieczne, ani dane raz na zawsze…”
Cytat John’a Green’a ukazuje to, że nic nie trwa wiecznie. Również tak jest z komponentami każdego laptopa. W związku z tym awarie w tych urządzeniach są rzeczą nieuniknioną. Można wyróżnić kilka sytuacji, które mogą zasugerować pewne usterki.
Takimi okolicznościami są między innymi:
- Wyłączanie się laptopa bez powodu – taka kolej rzeczy może nam zasugerować, że mogło dojść do uszkodzenia pamięci RAM lub płyty głównej. Również przyczyną może być zanieczyszczony układ chłodzenia lub problem z systemem operacyjnym. W takim wypadku należy wymienić uszkodzony komponent. Jeśli komponenty są sprawne, należy przeczyścić układ chłodzenia lub przeinstalować system operacyjny (w zależności od przyczyny wystąpienia problemu).
- Brak możliwości włączenia laptopa – w takiej sytuacji mogło dojść do uszkodzenia baterii laptopa, zasilacza lub nawet płyty głównej. W takim wypadku wymiana któregoś z wcześniej wymienionych komponentów może być niezbędna do poprawnego funkcjonowania urządzenia.
- Uruchamianie się laptopa bez przyczyny – to z kolei może sugerować nam to, że istnieją pewne czynności zaplanowane w „Harmonogramie zadań”. W takiej sytuacji należy uruchomić „Harmonogram zadań”, a następnie wyłączyć wybrane zaplanowane zadania (większość tych zadań jest zbędna, więc można je wyłączyć).
- Upadek laptopa – taka sytuacja może doprowadzić do uszkodzenia matrycy. Tego typu usterka może spowodować między innymi: pojawienie się tzw. „pajączków”, plam, linii przy dotykaniu matrycy oraz martwych pikseli. Taka usterka wymaga zazwyczaj wymiany matrycy.
Zakup laptopa używanego z gwarancją!
Artykuł partnera
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!