Jaka przeglądarka jest najbezpieczniejsza? 

0

Przeglądarka internetowa jest niezbędnym narzędziem do przeglądania zasobów sieci. Poza szybkim i funkcjonalnym działaniem, powinna także zapewniać bezpieczeństwo i prywatność.  Musi chronić przed cyberprzestępczością, wyciekiem danych i nieustannym śledzeniem.

Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Raport zagrożeń AVG

  INFORMACJE O ZAGROŻENIACH

  Darmowa, krótka, zwięzła i rzeczowa forma dotycząca najnowszych zagrożeń pojawiających się w internecie. Wirusy, wycieki haseł, wyłudzenia danych. Informacje prosto na Twój e-mail.

  Zapisz się

 • AVG Ultimate

  NAJLEPSZY ANTYWIRUS

  Najlepszy antywirus od AVG. Ponad 80 unikalnych aplikacji. Ochrona komputera i urządzeń Android. Połączenie zaawansowanej ochrony dla komputera i smartfona. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Currently, the best program on the market to optimize, manage, free up space and speed up the work of a computer and Android smartphone . [emergency mode] UNLIMITED POSITIONS

  Sprawdź

Choć większość przeglądarek posiada narzędzia zwiększające poziom bezpieczeństwa w Internecie, warto korzystać z najskuteczniejszej. W poniższym artykule przedstawiamy pięć przeglądarek, które wykorzystują techniki skutecznego zabezpieczania i ochrony prywatności w Internecie.

Co to jest bezpieczna przeglądarka? 

Praktycznie każda przeglądarka internetowa posiada narzędzia zwiększające poziom bezpieczeństwa w sieci, warto jednak skupić się na szczegółach. Najbezpieczniejsza przeglądarka jest nieustannie aktualizowana i posiada szereg dodatkowych mechanizmów zabezpieczających, chroniących przed włamaniem hakerów, wyłudzaniem danych (phishingiem) czy działaniem  szkodliwych programów (malware).

I to właśnie na nich należy skupić się przy wyborze programu. Warto też wziąć pod uwagę kwestię prywatności, czyli blokowania reklam i skryptów śledzących.

Bezpieczna przeglądarka internetowa

Do najbezpieczniejszych przeglądarek internetowych należą: 

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Najbezpieczniejsza przeglądarka Firefox.

Według Niemieckich analityków Firefox to najbezpieczniejsza przeglądarka.

1. Mozilla Firefox

Według Niemieckiej Agencji Bezpieczeństwa jest najbezpieczniejszą przeglądarką, gdyż jako jedyna spełniła wszystkie wymagania specjalnego audytu, którego testy bazowały na wytycznych opisanych jako nowoczesne zasady bezpieczeństwa przeglądarek internetowych. Firefox automatycznie chroni Twoją prywatność podczas przeglądania witryn internetowych i blokuje mechanizmy śledzące, jak np. ciasteczka czy skrypty z serwisów społecznościowych.

Posiada też zabezpieczenia przed szkodliwymi oprogramowaniami. Najnowsze wersje przeglądarki posiadają Firefox Monitor, który monitoruje sieć w poszukiwaniu wycieków danych z kont użytkowników. Jeśli przeglądarka wykryje, że znalazły się one w bazie witryny Have I Been Pwned (mającej dostęp do zbiorów informacji które wyciekły do internetu), wysyła monit z zaleceniem zmiany loginu i hasła.

Umożliwiają również zainstalowanie menedżera haseł Lockwise, który generuje trudne do złamania hasła, znajduje konta internetowe w niebezpieczeństwie oraz podpowiada użytkownikowi o szybkiej zmianie hasła, ponieważ mogło zostać przejęte przez osoby nieupoważnione. 

Najważniejsze funkcje: 

 1. Wersja mobilna: TAK
 2. Tryb prywatny: TAK
 3. Blokowanie reklam: TAK
 4. Szyfrowanie połączeń: TAK
 5. Ochrona przed phishingiem: TAK
 6. Ochrona przed malware: TAK
 7. Funkcja piaskownicy: NIE
 8. Menadżer haseł: TAK
 9. Wbudowany VPN: NIE
Bezpieczna przeglądarka internetowa TOR.

Tor zapewnia prywatność w internecie na wysokim poziome.

2. Tor Browser

Przeglądarka oparta na Mozilli Firefox pozwala na anonimowe przeglądanie sieci, dzięki czemu nie musisz martwić się o prywatność. Tożsamość użytkownika i aktywność w Internecie są maskowane przez sieć, która z składa się z ponad czterech tysięcy rozproszonych przekaźników ukrywających prawdziwą lokalizację. Dzięki wielopoziomowemu szyfrowaniu nie pozostawiasz śladów na serwerach odwiedzanych stron, Twój komputer bardzo trudno namierzyć, a żadna  informacja nie dostanie się w niepowołane ręce.

Ponieważ Tor izoluje każdą odwiedzaną stronę, śledzące skrypty i reklamy nie mogą Cię namierzyć. Wszystkie algorytmy śledzące nie widzą Twojego adresu IP, przez co pozostajesz anonimowy. Dodatkowo pliki cookie i historia przeglądania są automatycznie czyszczone po zakończeniu przeglądania. Darmowa przeglądarka chroni prywatność oraz daje możliwość prowadzenia anonimowych transakcji biznesowych, uniemożliwiając monitorowanie działań nadawcy i odbiorcy. 

Najważniejsze funkcje: 

 1. Wersja mobilna: TAK
 2. Tryb prywatny: TAK
 3. Blokowanie reklam: TAK
 4. Szyfrowanie połączeń: TAK
 5. Ochrona przed phishingiem: TAK
 6. Ochrona przed malware: NIE
 7. Funkcja piaskownicy: NIE
 8. Menadżer haseł: NIE
 9. Wbudowany VPN: NIE
Najbezpieczniejsza przeglądarka BRAVE.

Dzięki Brave nie uświadczymy reklam w internecie.

3. Brave

Przeglądarka stworzona została z myślą o prywatności użytkowników sieci i stanowi tarczę ochronną przed szpiegowaniem. Nie bez powodu jej hasło przewodnie brzmi: “nie jesteś produktem“. Domyślnie blokuje reklamy i mechanizmy śledzące, bez instalowania dodatkowych rozszerzeń.

Chroni Twoją prywatność od pierwszego uruchomienia. Próbuje szyfrować połączenia i przejść na bezpieczniejszy protokół, ma wbudowaną ochronę przed phishingiem oraz złośliwym sam doinstalować.

Umożliwia używanie Tora bezpośrednio na karcie, przez co ukrywa historię Twoich aktywności. Maskuje lokalizację przed odwiedzanymi witrynami, kierując przeglądanie przez kilka serwerów, zanim dotrze do miejsca docelowego. Przeglądarka jest prosta w obsłudze, a blokowanie skryptów śledzących automatycznie umożliwia szybsze korzystanie z Internetu. 

Najważniejsze funkcje: 

 1. Wersja mobilna: TAK
 2. Tryb prywatny: TAK
 3. Blokowanie reklam: TAK
 4. Szyfrowanie połączeń: TAK
 5. Ochrona przed phishingiem: TAK
 6. Ochrona przed malware: TAK
 7. Funkcja piaskownicy: NIE
 8. Menadżer haseł: NIE
 9. Wbudowany VPN: NIE
Bezpieczna przeglądarka Chrome.

Chrome to najprawdopodobniej najczęściej aktualizowana przeglądarka.

4. Google Chrome

Przeglądarka automatycznie aktualizuje się co sześć tygodni, dzięki czemu na bieżąco wprowadza najnowsze zabezpieczenia i poprawki. Podczas przeglądania stron internetowych zabezpiecza przed wyłudzaniem danych oraz stosuje technologię izolacji witryn, a więc oddziela poszczególne witryny od siebie, dzięki temu dane oraz hasła dostępne są tylko dla strony na której się przebywa i nie mogą być udostępniane innej.

Posiada też tryb piaskownicy (z ang. sandbox) czyli mechanizm izolacji uruchamianych programów komputerowych z niezaufanych źródeł od reszty systemu. Najnowsza wersja Chrome ma wbudowany mechanizm audytu haseł. Hasła wpisywane przez użytkowników są poufnie zestawiane ze znanymi przez Google wyciekami, a w przypadku dopasowania zostaje wysłane ostrzeżenie.

Najważniejsze funkcje: 

 1. Wersja mobilna: TAK
 2. Tryb prywatny: TAK
 3. Blokowanie reklam: TAK
 4. Szyfrowanie połączeń: NIE
 5. Ochrona przed phishingiem: TAK
 6. Ochrona przed malware: TAK
 7. Funkcja piaskownicy: TAK
 8. Menadżer haseł: TAK
 9. Wbudowany VPN: NIE

Bezpieczna przeglądarka Opera.

5. Opera

Przeglądarka oferuje darmowy dostęp do prywatnej i zabezpieczającej sieci VPN. Dzięki niej rzeczywisty adres IP zostaje zastąpiony wirtualnym, utrudniając w ten sposób śledzenie prawdziwej lokalizacji oraz tożsamości użytkownika. Ogranicza możliwości tropienia w sieci i chroni poufność przeglądania.

Jest bardzo przydatny jeżeli często korzystasz z publicznych sieci Wi-Fi. Funkcja nie wymaga instalowania dodatkowych rozszerzeń, natomiast trzeba uruchomić ją w opcjach Ustawień. Opera blokuje reklamy i skrypty śledzące oraz umożliwia konfigurację zezwoleń i ustawień dostępu dla witryn.

Wyposażona jest również w mechanizm NoCoin, zabezpieczający przed cryptojackingiem. Chroni użytkownika przed skryptami które zaszywane są na stronach internetowych i wykorzystują urządzenie w celu wydobywania kryptowalut.  

Najważniejsze funkcje: 

 1. Wersja mobilna: TAK
 2. Tryb prywatny: TAK
 3. Blokowanie reklam: TAK
 4. Szyfrowanie połączeń: TAK
 5. Ochrona przed phishingiem: TAK
 6. Ochrona przed malware: TAK
 7. Funkcja piaskownicy: TAK
 8. Menadżer haseł: NIE
 9. Wbudowany VPN: TAK

Podsumowanie

Aspekt bezpieczeństwa i prywatności powinien być kluczowy przy wyborze przeglądarki internetowej, szczególnie, że jest ona narzędziem do codziennego surfowania w pełnej zagrożeń sieci. Warto zwrócić uwagę, czy posiada tryb prywatny, zabezpiecza przed phishingiem i działaniem szkodliwych programów, a także blokuje reklamy i skrypty śledzące.

Choć od kilku dobrych lat – zarówno w Polsce i na świecie – najbardziej popularną przeglądarką jest Google Chrome, warto zwrócić uwagę na Brave i Tor Browser, które stworzone zostały aby zapewnić użytkownikom anonimowość w sieci. Pobierz, przetestuj i wybierz najlepsza opcję dla siebie.

Pobierz tabelkę z zestawieniem najbezpieczniejszych przegldarek

Zestawienie przeglądarek – kliknij tutaj

]A Ty z jakiej przeglądarki korzystasz?

Podziel się swoją opinią w komentarzu.

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Wykorzystaj najlepszy antywirus Avast Ultimate. Jeden antywirus zapewni ochronę wszystkim Twoim urządzeniom.

antywirus avg logo

 

 

Oceń artykuł
[Głosów: 3 Średnia: 3]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku