Hakerzy z roku na rok są coraz bardziej przebiegli! Tworzone przez nich złośliwe oprogramowanie potrafi zaszyfrować wszystkie dane na dysku (to wirusy o nazwie ransomware). Może też ukryć się w komputerze ofiary i czekać na dogodny moment by zaatakować (tzw. bomby logiczne). W obu przypadkach niebezpieczeństwo utraty dostępu do swoich danych i strat finansowych jest bardzo realne. Można mu jednak przeciwdziałać.
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Dlaczego warto się tym zainteresować?
Monitoring zachowań plików i programów pomaga szybko zareagować, gdy coś złego dzieje się na dysku. To rozwiązanie, które jest skuteczne zarówno w przypadku ataku ransomware, jak również wówczas, gdy uśpione wirusy nagle się aktywują. Dzięki tej funkcji można uniknąć sytuacji, gdy jakiś złośliwy plik zacznie robić szkody na dysku lub wręcz zablokuje dostęp do ważnych plików.
Jak działa funkcja monitorowania zachowań w antywirusach dla firm?
Antywirus na bieżąco przygląda się temu co robią programy i pliki zainstalowane na dysku i czy ich zachowania nie przekraczają ram, które wyznaczył im użytkownik.
Jeżeli którykolwiek z nich nagle zacznie działać inaczej, np. pobierać lub wysyłać dane, instalować aktualizacje lub ingerować w ustawienia komputera, wówczas takie podejrzane zachowanie zostanie profilaktycznie zablokowane. Avast zapyta, czy uważacie go za zaufane i wyrażacie zgodę na jego odblokowanie.
Jeszcze nie macie przekonania? Zobaczcie na filmie jak monitoring zachowań w antywirusach Avast może pomóc waszej firmie!
W jakich programach dla firm znaleźć można funkcję monitorowania zachowań?
Macie pytania?
Jesteście ciekawi czy monitorowanie zachowań przez antywirus jest wam naprawdę potrzebne w firmie? Chcecie dopytać o szczegóły? Służymy pomocą!
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Zobacz AVAST Business Antivirus – antywirus dla małej firmy. Zaufało nam już 700 tysięcy firm.