Stacja robocza to urządzenie, które pod wieloma względami przypomina standardowy komputer, jednak wyróżnia się znacznie mocniejszymi podzespołami. Co istotne, aktualnie można skorzystać nie tylko ze sprzętów klasy PC zgodnych z tą definicją, lecz także z laptopów o specyfikacji, która sprosta nawet najtrudniejszym zadaniom. Jaki model warto wybrać?
Spis treści
- Co to jest stacja robocza?
- Co wyróżnia stację roboczą?
- Gdzie wykorzystuje się stacje robocze?
- Mobilne stacje robocze – laptop HP ZBook
Co to jest stacja robocza?
Co ciekawe, określenie „stacja robocza” w ścisłym znaczeniu oznacza właściwie po prostu komputer służący do bezpośredniej pracy. Termin ten początkowo funkcjonował jako alternatywa dla serwera, który jedynie udostępniał zasoby w ramach danej sieci, wykorzystywane następnie przez użytkowników łączących się z urządzeń końcowych. Jest to jednak definicja, która aktualnie pokrywa się niemal całkowicie ze zwykłym komputerem osobistym. Z tego względu aktualnie „stacja robocza” ma już nieco inne znaczenie. Mowa o wyjątkowo wydajnych urządzeniach, które są wyposażone w najnowsze rozwiązania technologiczne i najmocniejsze podzespoły – mogą to być zarówno „pecety”, jak i laptopy. W efekcie są one w stanie wykonywać najbardziej złożone obliczenia i wspierać skomplikowane procesy.
Co wyróżnia stację roboczą?
Kluczowym elementem specyfikacji stacji roboczej jest solidny procesor. Aktualnie producenci tego typu sprzętów stawiają przede wszystkim na 8- lub 12-rdzeniowe układy najnowszych generacji od najpopularniejszych producentów, czyli Intela i AMD. Niekiedy można spotkać się z konfiguracjami z kilkoma jednostkami obliczeniowymi, jednak dotyczy to głównie komputerów stacjonarnych. Nie bez znaczenia jest również pokaźna ilość pamięci operacyjnej – 16 GB to absolutne minimum; coraz częściej dostępne są modele z 32 GB lub nawet 64 GB RAM-u. Warto zaznaczyć, że intensywna praca tych komponentów może generować sporą ilość ciepła. Z tego względu niezbędny jest również wydajny system chłodzenia.
Gdzie wykorzystuje się stacje robocze?
Stacje robocze znajdziemy wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba zastosowania najbardziej wydajnych urządzeń. Bardzo często spotyka się je w różnego rodzaju instytutach badawczych i placówkach naukowych, gdzie służą do wykonywania skomplikowanych analiz dużych ilości danych lub tworzenia zaawansowanych symulacji. Są one jednak także powszechnie wykorzystywane w biznesie – zwłaszcza przez firmy zajmujące się tworzeniem animacji, filmów czy gier komputerowych. Dzięki takim urządzeniom można zadbać o pełną efektywność nawet przy najbardziej wymagających zadaniach.
Mobilne stacje robocze – laptop HP ZBook
Warto zaznaczyć, że stacje robocze znajdziemy obecnie również na rynku laptopów. Energooszczędne, wydajne rozwiązania sprawiają, że wsparcie dla zaawansowanych procesów jest dostępne także w przypadku urządzeń przenośnych. Sporo ciekawych propozycji tego typu można znaleźć w ofercie HP – sprzęty tego producenta są dostępne m.in. w sklepie ale.pl.
Najlepszym przykładem są laptopy z serii HP ZBook – to niezwykle wydajne urządzenia o kompaktowych wymiarach i imponującej specyfikacji. Zależnie od wariantu można liczyć na 8- lub 12-rdzeniowy procesor z rodziny Intel Core i5 lub i7, szybką pamięć masową HP Z Turbo Drive oraz sporą ilość pamięci RAM – przeważnie 16 lub 32 GB. To świetny wybór dla osób, które potrzebują solidnego sprzętu do profesjonalnej pracy, takich jak programiści, graficy czy twórcy filmowi.


Artykuł sponsorowany.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!