Migracja oprogramowania antywirusowego do AVG

0

Logo AVG Business Internet Security 2012W krótkim poradniku przedstawiam jak szybko i bezproblemowo dokonać migracji i instalacji AVG z innych produktów. Proces ten znany jest też pod nazwą Rip and Replace. „Rip” czyli usunięcie dotychczas używanego rozwiązania i „Replace” – zainstalowanie nowego.

RIP

Pierwszym krokiem jest usunięcie dotychczas stosowanego systemu. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z AppRemovera. //www.appremover.com/

Appremover w zasadzie działa bez zarzutu, ale niestety jest narzędziem do operacji per stanowisko, a więc trzeba go uruchomić na każdym z komputerów ręcznie i ręcznie „przeklikać”. O ile jest to akceptowalne przy małym wdrożeniu kilkunastu, kilkudziesięciu komputerów to przy liczbach idących w setki zbyt drastycznie wydłuża czas wdrożenia.

W związku z tym, zwłaszcza przy większej ilości stacji roboczych, zdecydowanie lepiej będzie skorzystać z drugiej, wygodniejszej metody, tj.  wykorzystania systemu zdalnego zarządzania danego rozwiązania antywirusowego.

Kaspersky

Za wsparciem technicznym Kaspersky`ego:

Usuwanie programu z komputerów klienckich z użyciem Administration Kit 8: //support.kaspersky.com/pl/2846

Usuwanie programu z komputerów klienckich z użyciem Security Center 9: //support.kaspersky.com/pl/7456

ESET

Usunięcie oprogramowania ze stacji roboczych z wykorzystaniem Eset Remote Administration opisuje dokumentacja
Dla wersji Remote Administration 4
//download.eset.com/manuals/eset_era_4_userguide_plk.pdf
strona 37 pkt 4.2.

Dla wersji Remote Administration 5
//download.eset.com/manuals/eset_era_5_userguide_plk.pdf
Strona 51 pkt 4.2

F-Secure

Wykorzystamy system F-Secure Policy Manager. Dokumentacja, niestety tylko po angielsku, znajduje się pod adresem: //www.f-secure.com/en/c/document_library/get_file?uuid=f41d48ca-cb76-443c-96f8-c0b39399a7d7&groupId=30743
strona 35-36

GDATA

Usługa dostępna w wersjach GDATA Business i Enterprise z zainstalowanym systemem administracji zdalnej. Dokumentacja w języku angielskim //www.gdatasoftware.com/fileadmin/dam_files/Ab_Mai_2010/Produkte/Handbuecher/Business/11/INT/G_Data_Enterprise_US-English.pdf

Opis instalacji i deinstalacji zdalnej na stronach 70 i 74.

Panda Business & Enterprise

Odwiedź: //www.pandasecurity.com/usa/enterprise/downloads/docs/product/corporate/?sitepanda=empresas

W pkt 3 Quick Installation Guide Panda Endpoint Protection wybierz English I pobierz dokumentację w pliku chm. Otwórz pobraną dokumentację i z indeksu zapoznaj się z artykułami o:

  • Uninstalling the protection
  • Uninstalling the communications agent
  • Uninstalling Panda AdminSecure

REPLACE

Zaczniemy oczywiście od instalacji serwera AVG Remote Administration 2013.

Przy wdrażaniu AVG Admina ważny jest wybór silnika bazy danych. Oczywiście najwygodniejszym wyborem jest domyślny Firebird, który świetnie się sprawdzi w każdej instalacji do 150 stanowisk.

Można wykorzystać zewnętrzny silnik bazodanowy z darmowych MSSQL Express i MySQL 5 oraz płatne MSSQL oraz Oracle 10/11.

Po instalacji serwera AVG Admin z domyślnymi rolami Data Center oraz Update Proxy uruchom Konsolę Administracji Zdalnej, podłącz się do serwera AVG Admin (podaj nazwę serwera i port np. serwer:4158) i jeśli zdefiniowałeś to podaj również swoje hasło.

W konsoli wybierz Narzędzia -> Kreator zdalnej instalacji sieciowej AVG

Skorzystamy ze Zdalnej instalacji sieciowej oraz zaznaczymy tryb zaawansowany:

1

Pozostaw standardowe informacje o nazwie i firmie bez zmian – zostaną one załadowane z ustawień komputera docelowego. Pamiętaj, że oba te pola są opcjonalne i nie są niezbędne do poprawnej instalacji.

Ustaw folder tymczasowy do jakiego kreator może pobrać pliki instalacyjne:

2

Kliknij Pobierz aby kreator mógł pobrać najnowsze wersje 32 i 64 bitowego instalatora AVG Business.

Po pobraniu pakietów kliknij Dalej, zostaną zweryfikowane ich podpisy cyfrowe i pojawi się drzewko wyboru składników. Wedle potrzeb wybierz zainstaluj program z ustawieniami domyślnymi lub ręcznie określ składniki do instalacji.
Zwróć też uwagę, że pod drzewkiem składników jest opcja Deinstalacji – z jej pomocą można usuwać oprogramowanie z komputerów.

3

W kolejnym etapie określ kilka opcji – czy używać zapory windows jeśli nie jest instalowana zapora AVG, czy wymuszać restart komputera po instalacji, określ czy instalacja ma być jawna czy ukryta dla użytkownika. Zalecane jest pozostawić bez zmian ścieżkę instalacji, język (domyślnie taki sam jak język konsoli jest ustawiony) i katalog do przechowywania logów.

4

W kolejnym etapie określić możesz do jakiego serwera administracji zdalnej komputery mają się podłączyć po zakończeniu instalacji i wedle uznania – czy mają od razu zostać przypisane do jakiejś grupy komputerów w AVG Admin (grupa ta musi już istnieć).

Automatycznie zostanie dodany komputerom instalowanym przez kreator serwer lokalny aktualizacji.

5

Dalej określ opcje skanowania sieci w poszukiwaniu niezabezpieczonych komputerów. Do wyboru jest skanowanie zakresu adresów IP, stacje z domeny, stacje z drzewa Active Directory lub pojedynczy komputer wskazany nazwą lub adresem IP. Dodaj dane konta administratora – lokalnego dla danego komputera lub domenowego, który ma wystarczające prawa do wykonywania instalacji oprogramowania.

Po wpisaniu danych konta koniecznie kliknij Dodaj.

W ostatnim etapie określisz zakres adresów IP do skanowania jeśli taką opcję wybrałeś i po chwili skanowania i sprawdzania stanu stacji roboczych uzyskasz listę stacji, na których można wykonać instalację.

Pozostaje zatwierdzić listę stacji i rozpocząć instalację zdalną, która potrwa ok 5-15min dla każdej stacji. Czas trwania instalacji per stacja zależy od wydajności sieci i wydajności samego komputera docelowego.

Szczegółowe informacje o Konsoli AVG Admin oraz samej instalacji zdalnej znajdziesz również w dokumentacji.

Instrukcja dla AVG Admina jest częścią instrukcji dla produktu biznesowego np. AntiVirus Business:
//www.avg.pl/pobierz/plik?id=filedir/doc/AVG_Anti-Virus_Business/avg_avb_uma_pl_2013_06.pdf

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Wykorzystaj wielofunkcyjny antywirus AVG do pełnej ochrony Twojego komputera.
antywirus avg logo

 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Avatar

Specjalista pomocy technicznej AVG, IT Wizard, zapalony gracz, fan komiksu, literatury fantasy i muzyki metalowej.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku