Serwis AV-Comparatives, zajmujący się wnikliwym testowaniem oprogramowania antywirusowego, opublikował najnowszą odsłonę swojego rankingu. Wynika z niego, że Microsoft Defender odnotował spadek skuteczności względem ostatniego testu.
Spis treści
Na czym polega test antywirusów?
Real-World Protection Test to regularny sprawdzian najpopularniejszego dostępnego na rynku oprogramowania antywirusowego. Na potrzeby weryfikacji skuteczności ochrony antywirusowej specjaliści z AV-Comparatives przygotowują dedykowane scenariusze testowe, składające się z realnych zagrożeń czyhających na internautów w sieci.
W najnowszym teście dotyczącym okresu lipca i sierpnia przygotowano aż 312 scenariuszy testowych, zawierających działające exploity, wykorzystujące luki w zabezpieczeniach różnych programów, a także bezpośrednie odnośniki do plików malware.
Dzięki temu możliwe było uzyskanie takich samych wektorów infekcji, z jakimi może się spotkać użytkownik podczas codziennego korzystania z Internetu. Wybrane przypadki testowe obejmują szeroki zakres złośliwych witryn, umożliwiając tym samym rzetelną ocenę skuteczności działania testowanego oprogramowania antywirusowego.
Testy przeprowadzono na komputerze z zainstalowanym i zaktualizowanym do najnowszej wersji systemem Microsoft Windows 10 Pro 64 Bit. Obecne oprogramowanie firm trzecich również zaktualizowano do najnowszej możliwej wersji.
Spadek skuteczności Microsoft Defender
W zaprezentowanych wynikach można dostrzec, że Microsoft Defender, czyli narzędzie antywirusowe domyślnie dostępne m.in. w systemach Windows 10 i Windows 11, odnotował spadek swojej skuteczności.
„
Wynik Microsoft Defender jest gorszy od poprzednich miesięcy, w których oprogramowanie wykazywało się 100-procentową skutecznością.
Oprogramowanie zablokowało co prawda 99% złośliwych ataków, ale było bezradne w stosunku do pozostałego procenta przypadków. Narzędzie zgłosiło także 2 fałszywe przypadki złośliwego oprogramowania.
Wynik ten jest gorszy od poprzednich miesięcy, w których Microsoft Defender wykazywał się 100-procentową skutecznością. W najnowszym teście oprogramowanie giganta z Redmond przegrało m.in. z aplikacjami AVG i Avast, które odnotowały 100-procentową skuteczność, zgłaszając przy tym zaledwie 1 fałszywy przypadek złośliwego oprogramowania.
Artykuł przygotowany na zlecenie partnera CORE - polskiego dystrybutora antywirusów Norton, AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony firmy.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!