Macierze RAID i serwery nas, które są o nie głównie oparte, to jedne z najbezpieczniejszych urządzeń do przechowywania danych. W przypadku awarii odzyskanie danych może być jednak kłopotliwe, a ilość różnych konfiguracji i coraz większe pojemności dysków zwiększają ilość pracy przy takich zleceniach.
Awarie macierzy RAID lub serwerów nas, wbrew pozorom zdarzają się dość często. Są to urządzenia, które pracują 24h/7d co wpływa na żywotność dysków. Z upływem czasu dyski zużywają się i często dochodzi do sytuacji, że większość z nich lub nawet wszystkie nie nadają się do użytku.
Inne sytuacje które mogą powodować utratę danych z macierzy RAID to przeważnie: błędy administratorów podczas ich rekonstrukcji wynikające z niedoszacowania ilości uszkodzonych dysków, co prowadzi często do poważnych problemów.
Jak można przeczytać na wielu stronach poświęconych odzyskiwaniu danych z serwerów NAS i macierzy RAID do awarii dochodzi zarówno w domowych jak i firmowych urządzeniach, a najskuteczniejszym sposobem gdy dojdzie do awarii jest odzysk plików z kopii zapasowych.
Jeśli nie ma kopii należy poważnie zastanowić się nad dalszymi działaniami bo mogą one mieć bardzo przykre konsekwencje o czym można poczytać na tym blogu: https://www.rrl.com.pl/blog
Poniżej postaramy się również przybliżyć jakie są rodzaje macierzy oraz ich właciwości.
Macierz RAID 0 – jest wykorzystywana do zwiększenia pojemności i wydajności zapisu i odczytu danych. Kontroler dzieli dyski na bloki a zapis i odczyt jest prowadzony równolegle ze wszystkich dysków. Im więcej dysków w macierzy tym jest ona wydajniejsza. Specyfika tej macierzy sprawia, że uszkodzenie nawet jednego dysku skutkuje utratą wszystkich danych.
Macierz RAID 1 – charakteryzuje się tym, że dane są zapisywane na wszystkich dyskach jednocześnie jako kopia. Dzięki takiej konstrukcji wystarczy, że jeden dysk z macierzy będzie sprawny aby mieć dostęp do danych. Jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie okupione zmniejszeniem pojemności.
Macierz RAID 5 – jest chyba najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w wielu serwerach oraz komputerach. Składa się minimum z 3 dysków, przy czym pojemność jednego z nich jest tracona na bloki kontrolne. Dzięki takiej konstrukcji przy awarii jednego dysku możemy odbudować macierz i mieć dostęp do danych.
W bardziej zaawansowanych rozwiązaniach możemy spotkać jeszcze macierze RAID 6, RAID 10, RAID 50 lub RAID Z. Są one drogie w eksploatacji ale poprawiają wydajność i bezpieczeństwo.
Należy jednak zawsze pamiętać, że dyski zawsze mogą się zużyć a kopia zapasowa jest najskuteczniejszym narzędziem.
Jak odzyskuje się dane z macierzy w profesjonalnych firmach?
Odzyskanie danych z uszkodzonej macierzy lub serwera NAS rozpoczyna się od analizy sytuacji. Zawsze zbierany jest wywiad od klienta, na temat czynności podejmowanych przez administratorów po awarii. Najbardziej komfortowa sytuacja jest wtedy, gdy zaraz po awarii macierz trafi do firmy zajmującej się odzyskiwaniem ale takie rzeczy się praktycznie nie zgadzają.
Jak można poczytać na stronach https://datarecoverylab.pl , https://od24h.pl czy https://xdr.pl większość macierzy jest po przejściach co wpływa zarówno na czas jak i koszty usług.
Po przeanalizowaniu informacji od klientów następną czynnością jest wykonanie kopii po sektorowej wszystkich sprawnych dysków oraz naprawa, w razie konieczności uszkodzonych. Tą czynność często pomijają administratorzy oraz użytkownicy domowi, próbując za wszelką cenę naprawić uszkodzoną macierz.
Po wykonaniu kopii pozostaje odtworzenie parametrów macierzy, jak kolejność dysków, wielkości bloków ich synchronizacja i sprawdzenie spójności danych. Biorąc pod uwagę różnorodność systemów w jakich występują macierze RAID jest to zadanie wymagające dużego doświadczenia.
Podsumowując. Macierze RAID i serwery NAS to bardzo bezpieczne urządzenia. Należy jednak zawsze brać pod uwagę możliwość wystąpienia awarii.
Artykuł partnera
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!