MacBook jest bardzo zaawansowanym technologicznie urządzeniem i niewłaściwe jego użytkowanie może prowadzić do przegrzania się komputera. Zbyt wysoka temperatura jest szkodliwa zarówno dla oprogramowania, jak i dla podzespołów. Dlaczego MacBook się przegrzewa? Jak zlikwidować ten problem?
Co zrobić, gdy MacBook się przegrzewa?
Nagrzewanie się komputera jest normalne i wynika z intensywnej eksploatacji sprzętu. Jednakże, gdy temperatura jest zbyt wysoka, czujniki włączają wentylatory, których zadaniem jest schłodzenie MacBooka. Gdy wentylatory są włączane zbyt często, jest to znak, że z komputerem dzieje się coś złego. Aby zlokalizować problem, należy zwrócić uwagę na:
- Aktualne oprogramowanie. Stara wersja systemu może wymagać więcej energii, czego objawem jest wzmożona praca wentylatorów.
- Stan wentylatorów. Głośny dźwięk chłodzenia komputera może wynikać z zatkanych bądź uszkodzonych wentylatorów. Należy regularnie dbać o ich stan i nie zakrywać ich.
- Temperatura otoczenia. Komputer powinien być odpowiednio zabezpieczony przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Dlatego nigdy nie należy pozostawiać go na pełnym słońcu bez zadaszenia. Laptop powinien mieć cień i być osłonięty przed promieniami słonecznymi.
- Nieoryginalny zasilacz. MacBook powinien być ładowany wyłącznie za pomocą dedykowanego zasilacza, tańsze zamienniki mogą poważnie uszkodzić komputer.
- Nieodpowiednie podłoże. Nie zaleca się korzystania z komputera postawionego na poduszce bądź podkładce blokującej odpływ powietrza. Prowadzi to bezpośrednio do blokowania odpływu powietrza, co hamuje prawidłowe funkcjonowanie wiatraków.
Kiedy oddać komputer do serwisu?
Nie należy bagatelizować częstego przegrzewania się komputera, ponieważ może ono prowadzić do nieodwracalnych zmian w systemie. Jeżeli w komputerze co chwilę włączają się wiatraki, może się okazać, że wymagana będzie regeneracja układu chłodzenia. Wówczas należy oddać komputer do profesjonalnego serwisu, który wymieni podzespoły w komputerze. Jeśli wentylatory pracują bez powodu, np. zaczynają intensywnie działać już po włączeniu komputera, to znak, że trzeba zrestartować kontroler zarządzania systemem (SMC) w danym komputerze.
Przed udaniem się do punktu naprawy komputerów Apple warto wcześniej sprawdzić cennik. Trzeba pamiętać, że naprawa MacBooka wymaga dedykowanych, oryginalnych części. Nie należy godzić się na zastosowanie tańszych zamienników, ponieważ mogą prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia komputera. Zawsze warto sprawdzać jakich podzespołów używa się w danym serwisie.
Artykuł partnera
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!
U mnie pomogło czyszczenie sprężonym powietrzem.