Bardzo często przygoda z dronem zaczyna się od tego, że taki sprzęt dostaje się w prezencie. Innych latanie dronem może po prostu zainteresować i sami decydują się na jego zakup. Jak się jednak okazuje, wybór wcale nie jest taki prosty. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele modeli dronów. Poza tym sam zakup sprzętu to nie wszystko. Trzeba wiedzieć, jak z niego korzystać i jak prawidłowo latać. W artykule podpowiemy, jak zabrać się za lataniem dronem.
Spis treści
- Co na początek warto wiedzieć o dronach?
- Jaki dron dla osoby początkującej?
- Jak stawiać pierwsze kroku w lataniu dronem?
Co na początek warto wiedzieć o dronach?
Na początku warto jednak w kilku słowach wyjaśnić, czym tak naprawdę jest dron. Jak wspomniano, na rynku dostępne są różne modele dronów. Są takie, które z powodzeniem sprezentować można dziecku, jak i takie, z których korzystać powinni jedynie dorośli. Dostępne są takie, które służą głównie do amatorskiej zabawy, jak i takie, które wykorzystuje się profesjonalnie. Wszystko to sprawia, że każdy może znaleźć sprzęt, który najlepiej odpowiadać będzie indywidualnym potrzebom i oczekiwaniom.
Dronami amatorskimi najczęściej sterować można za pomocą aplikacji w smartfonie. Do tych bardziej profesjonalnych dołączony jest dedykowany kontroler. Dostępne na rynku drony oczywiście różnią się od siebie ceną. Ta uzależniona jest od kilku czynników, takich jak wielkość, jakość wykonywanych zdjęć czy pojemność baterii. Mały, amatorski dron zakupić można już za kilkaset złotych. Te profesjonalne, do użytku komercyjnego kosztować mogą nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Jaki dron dla osoby początkującej?
Decydując się na zakup pierwszego drona, pamiętać trzeba, że będzie on w dużej mierze służył do nauki. Dlatego nie warto od razu kupować drogiego modelu. Ważne, aby pierwszy dron miał solidną konstrukcję. Musi być bowiem wytrzymały na ewentualne upadki. Poza tym powinien być dość łatwy w pilotażu. Dlatego warto postawić na model z funkcją automatycznego startu i lądowania, a także funkcję stabilizacji lotu. Dobrze, jeśli dodatkowo wyposażony będzie w ogranicznik prędkości. Dzięki wszystkim tym funkcjom znacznie szybciej i łatwiej nauczyć się latać dronem. Dopiero kiedy sztuka ta jest opanowana, można pozwolić sobie na zakup znacznie lepszego sprzętu. Dobrym przykładem może być tu dron DJI Air 3, posiadający wiele praktycznych funkcji i oferujący znakomitą jakość zdjęć i filmów.
Jak stawiać pierwsze kroku w lataniu dronem?
Po zakupie pierwszego drona nadszedł czas na naukę latania. W pierwszej kolejności koniecznie zapoznać należy się ze wszystkimi instrukcjami i wskazówkami producenta dołączonymi do sprzętu oraz z jego pełnym wyposażeniem. Kolejna istotna kwestia to zapoznanie się z przepisami i zasadami lotów w swojej okolicy. Przed rozpoczęciem lotów oczywiście znaleźć trzeba również bezpieczne miejsce, najlepiej z dala od zabudowań.
Na początku samo sterowanie dronem może wydawać się dość trudne. Z biegiem czasu jednak będzie coraz łatwiej. Wystarczy nabrać odpowiedniej wprawy. Wszystko jest kwestią treningu. Przez cały czas pamiętać trzeba o bezpieczeństwie. Nie tylko po to, aby nie zniszczyć drona, ale także po to, aby dron nieoczekiwanie nie spadł na jakieś zabudowania i wyrządził w ten sposób szkodę.
Latanie dronem nie jest skomplikowane. Ważny jest tu systematyczny trening. Lepiej na początku nie wybierać drogiego sprzętu. Istotne jest także przestrzeganie przepisów i zachowanie środków ostrożności.
Artykuł sponsorowany.