Współcześnie laptop jest bardzo ważnym elementem pracy nauczyciela. Jakie funkcje powinien mieć taki komputer, by efektywnie służyć przez długie lata? Spis najważniejszych wymaganych cech sprzętu zgromadziliśmy w poniższym artykule.
Spis treści
- Niezawodny laptop? Szybki i wydajny
- Lekkość i mobilność
- Dodatkowe funkcje, które mogą przydać się nauczycielowi
Niezawodny laptop? Szybki i wydajny
Po pierwsze warto zwrócić uwagę na procesor komputera. By obsługiwać różne programy związane z zajęciami czy ocenianiem uczniów, laptop dla nauczyciela powinien mieć wystarczającą mocą obliczeniową. Zacinający się sprzęt nie służy bowiem efektywnej pracy i znacznie utrudnia wykonywane zadania. Procesory, które powinny spełniać takie zadania, zaczynają się od Intel Core i5 lub nawet i7. Równie istotna jest pamięć – nauczyciele zazwyczaj chcą na komputerach przechowywać materiały dydaktyczne, testy czy prezentacje dla różnych klas, dlatego niezbędne jest minimum 8 GB pamięci RAM, ale w rzeczywistości im więcej, tym lepiej. Przy wyborze konkretnego modelu laptopa warto też zwrócić uwagę na żywotność baterii – powinna być ona jak najdłuższa. Pozwoli to na swobodne korzystanie ze sprzętu bez konieczności nieustannego ładowania.
Lekkość i mobilność
Nauczyciele często zabierają komputer do szkoły, biblioteki lub w inne miejsca, gdzie opracowują zagadnienia i prezentacje dla uczniów. Idealny laptop powinien być więc możliwie jak najlżejszy, tak by bez problemu można było przenieść go w dowolne miejsce. Komputery nowej generacji potrafią ważyć bardzo niewiele, co w przypadku zawodu nauczyciela umożliwia pracę z dowolnego miejsca, a także prowadzenie zajęć zdalnych. Ważną kwestią jest też rozmiar monitora. Każdy powinien dopasować go do swoich potrzeb i zadań, jakie będzie na komputerze wykonywać, ale uważa się, że przenośny komputer posiada od 13 do 15 cali i dobrą rozdzielczość. Takie parametry zapewniają komfortową pracę, także w zawodzie nauczyciela. Rozdzielczość ekranu odpowiada za kolory i ostrość wyświetlania treści, więc również jest ważną funkcją, szczególnie jeżeli pracujemy na wielu graficznych elementach.
Dodatkowe funkcje, które mogą przydać się nauczycielowi
Nauczyciele i wykładowcy, którzy prowadzą zajęcia zdalne, powinni zainteresować się laptopami z wbudowanymi kamerkami dobrej jakości, tak że dodatkowy sprzęt nie jest już potrzebny. Kamera łączy się z programem do prowadzenia lekcji automatycznie, co jest sporym uproszczeniem. Niektórzy decydują się również na dotykowy ekran, co jest funkcją dostępną już w bardzo wielu urządzeniach. Do stacjonarnego prowadzenia zajęć i podłączenia komputera np. do projektora w sali przydadzą się różnorodne porty i konektory, m.in. USB-A, USB-C czy HDMI. Dzięki nim udostępnianie materiałów klasie będzie szybkie i bardzo proste. Przy zakupie nowego laptopa warto też pomyśleć o oprogramowaniu, które zawiera m.in. programy do tworzenia prezentacji, tekstów, tabel czy dokumentów. Z pewnością będą one przydatną pomocą. Równie istotny jest program antywirusowy – to niezbędna ochrona dokumentów i danych. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy ataki hakerskie są bardzo częste, posiadanie dobrego antywirusa to już właściwie konieczność. Aby dodatkowo zabezpieczyć informacje z komputera, niektórzy producenci oferują również wbudowane w laptop funkcje, takie jak czytnik linii papilarnych. To może okazać się interesującą opcją dla przedstawicieli wielu zawodów, również nauczycieli.
Artykuł sponsorowany. CORE - polski dystrybutor antywirusów Norton, AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony/ firmy.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!