Nie wyobrażamy sobie już funkcjonowania bez stałego dostępu do Internetu i coraz więcej domowych urządzeń korzysta z WiFi lub przewodowej sieci, by wymieniać między sobą dane lub pobierać informacje, muzykę czy filmy prosto z Internetu. Z drugiej strony na tym oparta jest działalność coraz większej liczby firm. Najważniejszym kryterium przy wyborze określonej oferty będzie oczywiście prędkość Internetu, bo to od niej przede wszystkim zależy komfort naszej pracy oraz rodzaj aktywności czy też zabawy. Dlatego właśnie operatorzy kuszą nas gigantycznymi liczbami, a statystyki jasno określają, że z obietnic możemy otrzymać co najwyżej 80% prędkości zapisanej w umowie.
Czym jest prędkość Internetu?
Ten parametr określa się w Kb/s lub w KB/s, przy czym 1 kilobajt na sekundę jest równy 8 kilobitom na sekundę. Tak też operator zapisuje w umowie prędkość Internetu. Jeśli wydaje nam się, że jest ona zdecydowanie niższa, warto wykonać speed test, a tym samym mieć argument w negocjacjach z operatorem. Warto pamiętać, że prędkość, z jaką otwierają się strony internetowe na ekranie monitora, nie jest zależna tylko i wyłącznie od przepustowości łącza, ale również od takich parametrów jak szybkości i obciążenia serwera, na którym znajduje się wczytywana strona. Test prędkości łącza internetowego jest więc jednym z podstawowych elementów, który ma za zadanie usprawnić działanie sieci w naszym domu, zakładzie pracy czy też wszędzie, gdziekolwiek potrzebujemy.
Jak wykonać test łącza?
W Polsce rzeczywista prędkość Internetu stacjonarnego to jedynie około 80% tej gwarantowanej przez operatora w momencie podpisywania umowy. Te parametry różnią się oczywiście w zależności od konkretnej wybranej przez nas firmy dostarczającej sygnał. Dzięki różnego rodzaju rankingom oraz takim narzędziom jak speed test możemy znaleźć najbardziej rzetelnego ze wszystkich operatorów, a tym samym gwarantujemy sobie dostęp do sieci na najwyższym poziomie. Szybki Internet jest bowiem niezbędny przy pobieraniu i wysyłaniu plików, ale przede wszystkim jest najważniejszym parametrem dla miłośników gier online. W tym wypadku każde opóźnienie cz też zawieszenie może powodować po prostu przegraną.
Zanim przystąpimy do wykonywania testu prędkości Internetu, warto przygotować do tego system. Przede wszystkim należy wyłączyć wszystkie aplikacje. Mogą one mieć wpływ na działanie łącza, a tym samym fałszować wynik. Do tego typu narzędzi należą przede wszystkim aplikacje P2P, komunikatory internetowe oraz programy antywirusowe. Analogicznie powinniśmy postąpić z automatycznymi aktualizacjami. Na czas testu warto tę funkcję wyłączyć. Tak samo należy postąpić z dodatkowymi zakładkami. Poza tym specjaliści doradzają, aby podłączyć komputer do modemu kablem LAN, a jeśli korzystamy z sieci bezprzewodowej wyłączmy wszystkie inne urządzenia, które pracują w połączeniu z naszym WiFi. Sam router powinniśmy przed testem zresetować, aby mieć pewność, że test będzie obiektywny. Pomiar przeprowadzamy kilka razy z wykorzystaniem tej samej przeglądarki, wyciągając z serii testów średni wynik.
Czym jest prędkość maksymalna?
W umowie, którą podpisujemy z operatorem, mamy określone podstawowe parametry, którym najważniejsza jest maksymalna prędkość pobierania i wysyłania danych. Tym sposobem operator w pewien sposób ogranicza roszczenia klientów, którzy kwestionują prędkość Internetu, jaką faktycznie otrzymują. Warto pamiętać, że duża różnica pomiędzy prędkością zadeklarowaną a rzeczywistą może wynikać z winy dostawcy, ale również być efektem działań użytkownika. Zdarza się, że złośliwe kody, niewłaściwe zasoby lub też wirusy znacznie spowalniają szybkość naszego łącza. Warto sprawdzić te parametry w menadżerze zadań. Poza tym dobrze jest zainstalować najnowsze sterowniki do karty sieciowej oraz oprogramowania firmware do routera oraz sprawdzić ustawienia samego urządzenia. Jeśli wyniki testu znacznie odbiegają od wartości zadeklarowanej przez operatora, można złożyć reklamację. Jako dowód dobrze jest przedstawić wyniki pomiarów prędkości przeprowadzanych w różnym czasie.
Szybki dostęp do Internetu to w tej chwili chleb codzienny a nie luksus, który nas dużo kosztuje. W związku z tym, że większość naszych aktywności dzieje się w sieci, mamy prawo oczekiwać od operatora zadeklarowanej umową prędkości transferu. To szczególnie istotne, gdy komputer lub urządzenia mobilne działają bardzo wolno i utrudniają nam pracę lub inne zadania.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu
Polecam strony testujpredkosc.pl, speedomat.pl dobre strony precyzjne wyniki….