W tym wpisie przedstawiamy do czego służy i jak skonfigurować firewall obecny w pakiecie AVG Internet Security 2014.
Zacznijmy od pojęcia firewall.
Dosłownie z jęz. ang. jest to ściana przeciwogniowa, jej zadaniem jest blokowanie nieautoryzowanego dostępu do systemu / sieci. Blokowanie ma na celu – wsparcie ochrony przed hakerami, wirusami, robakami. Firewall może występować jako oddzielne dedykowane urządzenie (zwykle stosowane w większy firmach), oprogramowanie zintegrowane z pakietem zabezpieczającym lub oddzielna aplikacja.
Czy firewall coś daje?
Niestety z doświadczenia wiem, że większość użytkowników ogranicza się do samego programu antywirusowego, co jest dość dużym błędem. Firewall to nie kolejny element zużywający zasoby komputera, ale mechanizm wspomagający system zabezpieczeń systemu operacyjnego. Jego główne zadanie to ochrona przed nieautoryzowanym dostępem do sieci, przez filtrowanie pakietów wychodzących i przychodzących i przepuszczanie tylko tych zgodnych z regułami, ochronę portów przed skanowaniem (przez niezabezpieczone porty haker może dostać się do naszego komputera i np: wykraść cenne dane tam przechowywane).
Zapora AVG Internet Security konfiguracja.
Wybór trybu ustawień zapory
1. Uruchamiamy główne okno aplikacji.
2. Wybieramy kafelek Zapora.
3. Przy opcji Tryb Zapory klikamy raz lewym klawiszem myszy na Zmiana.
4. W nowo otwartym oknie zaznaczamy kropką jeden z interesujących nas trybów, do wyboru mamy:
- –
Tryb automatyczny
- – tryb zalecany dla mniej doświadczonych użytkowników, zachowanie zapory jest sterowane automatycznie przez program dzięki wewnętrznej bazie zaufanych aplikacji.
- –
Tryb interaktywny
- – tryb zalecany dla bardziej zaawansowanych użytkowników, w tym przypadku zachowaniem zapory steruje użytkownik, opierając się o swoją wiedzę.
- –
Blokuj dostęp do Internetu
- – tryb w którym blokowany jest cały ruch sieciowy (próby połączenia z Internetem.)
- –
Wyłącz zaporę
- – tryb w którym wyłączone jest wsparcie ochrony sytemu przez firewall, tryb niezalecany ponieważ zwiększa możliwość potencjalnej infekcji.
5. Klikamy na Zastosuj, a następnie na OK.
*W zależności od wiedzy i doświadczenia użytkownika zalecane jest korzystanie z trybu automatycznego lub interaktywnego.
Udostępnianie plików i drukarek.
1. Uruchamiamy główne okno aplikacji.
2. Wybieramy kafelek Zapora.
3. Przy opcji Udostępnianie plików i drukarek klikamy raz lewym klawiszem myszy na Zmiana.
4. W zależności od wcześniejszego ustawienia wartość została zmieniona na Wyłączony lub Włączony.
5. Klikamy na Zastosuj, a następnie OK.
Blokowanie/ przepuszczanie Aplikacji
Aplikacje to część ustawień zapory w której możemy sami zdefiniować, nową regułę. W tym module możemy zdefiniować aplikacje które mają mieć blokowane połączenia z internetem, ale też tworzyć nowe reguły dla aplikacji, które dotychczas miały problem z połączeniem się z siecią, internetem i tworzyć nowe reguły. Dzięki czemu aplikacje mogą być przepuszczane.
Przykład:
Reguły aplikacji bardzo się przydają gdy korzystamy z pewnych programów, w przypadku których chcemy szczególnie kontrolować ich możliwość łączenia się z internetem.
Blokowanie aplikacji
1 Sprawdzamy czy nasza aplikacja nie znajduje się na liście aplikacji blokowanych.
a )Jeśli program znajduje się na tej liście i przy jej pozycji znajduje się pole z informacją Pozwól zaznaczmy ją, klikamy raz lewym przyciskiem myszy na Edytuj i zmieniamy wartość pola Akcja aplikacji na Blokuj.
B) Jeśli aplikacja nie znajduje się na liście aplikacji postępujemy wedle poniższej instrukcji.
2. Klikamy raz lewym przyciskiem na Dodaj.
3. W nowo otartym oknie wybieramy ścieżkę naszej aplikacji, klikamy raz lewym przyciskiem myszy na Utwórz ,w polu Akcja aplikacji ustawiamy wartość pola na Blokuj, w celu akceptacji klikamy raz lewym przyciskiem myszy na OK.
4. Nasza aplikacja została przypisana do aplikacji nie mających dostępu do Internetu.
5. Klikamy na Zastosuj, a następnie OK.
Przepuszczanie aplikacji
1 Sprawdzamy czy nasza aplikacja nie znajduje się na liście aplikacji przepuszczanych.
a )Jeśli znajduje się na tej liście i przy jej pozycji znajduje się pole z informacją blokuj zaznaczmy ją, klikamy raz lewym przyciskiem myszy na Edytuj i zmieniamy wartość pola Akcja aplikacji na Pozwól.
B) Jeśli aplikacja nie znajduje się na liście aplikacji postępujemy wedle poniższej instrukcji.
2. Klikamy raz lewym przyciskiem na Dodaj.
3. W nowo otartym oknie wybieramy ścieżkę naszej aplikacji, klikamy raz lewym przyciskiem myszy n a Utwórz, w polu Akcja aplikacji ustawiamy wartość pola na Pozwól, w celu akceptacji klikamy raz lewym przyciskiem myszy na OK.
4. Nasza aplikacja została przypisana do aplikacji mających dostęp do Internetu.
5. Klikamy na Zastosuj, a następnie OK.
Blokowanie/przepuszczanie połączeń dla maszyn wirtualnych.
1. Uruchamiamy główne okno aplikacji.
2. Wybieramy kafelek Zapora.
3. Klikamy raz lewym klawiszem myszy na Ustawienia.
4. Następnie w nowo otwartym oknie klikamy raz lewym klawiszem myszy na Tryb Eksperta
5. Przechodzimy do zakładki Ustawienia Zaawansowane.
6.Odnajdujemy pozycje Zezwalaj na ruch z/do maszyn wirtualnych obsługiwanych przez zaporę i stawiamy przy niej haczyk.
6. Klikamy na Zastosuj, a następnie OK.
Przykład:
Zmiana tych ustawień jest zalecana, wtedy gdy jesteśmy pewni swojej decyzji i korzystamy z maszyn wirtualnych np:. VirtualBox, Virtual PC czy VMware Server.
* Dodatkowo ustawienia zapory umożliwiają zdefiniowania sieci z którą łączy się komputer, oraz listy protokołów, portów i usług systemu Windows(Usługi Systemowe), które mają być przepuszczane lub blokowane. Nie zaleca się dokonywania zmian w tych dwóch zakładkach przez mniej doświadczonych użytkowników.
** Uwaga!! Używanie samego antywirusa lub firewalla mija się z celem. Aby zapewnić odpowiedni poziom ochrony należy używać obydwu składników.
*** Inteligenta zapora AVG dostępna jest w oprogramowaniu zabezpieczającym AVG Internet Security 2014.
Zachęcam serdecznie do komentowania i dzielenia się przemyśleniami oraz przeglądania powstającej serii „AVG krok po kroku” .
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Wykorzystaj dobry program antywirusowy AVG Internet Security. Idealny do zabezpieczenia maili, przelewów bankowych i danych w Twoim komputerze.