Spis treści
- Komputery poleasingowe
- Ceny komputerów nowych, używanych a poleasingowych
- Na co zwrócić uwagę przy doborze komputera stacjonarnego?
- Gwarancja
- Podsumowanie
Komputery stacjonarne, mimo postępującej miniaturyzacji technologicznej, wciąż są najefektywniejszymi i najwygodniejszymi komputerami. W terenie sprawdzi się smartphone i tablet, na spotkanie z klientem weźmiesz laptop, jednak nie ma nic przyjemniejszego, niż usiąść przy porządnej stacjonarce.
Równolegle z rozwojem urządzeń elektronicznych, obserwujemy ich rosnącą z roku na rok moc obliczeniową, co daje nam większe możliwości i jakość odbioru. Duże monitory, obsługa kilku ekranów przez jedną kartę graficzną i większe pole robocze – to klucz do przyjemniejszej i wydajniejszej obsługi. W czasie wolnym od obowiązków dobrze jest zagrać w ulubioną grę z jakością Ultra HD, a w weekend zorganizować dla znajomych maraton Matrix’a w 8K. Szybszy procesor, więcej pamięci, pojemniejszy dysk. Oczekiwania i apetyt rosną a wraz z nimi… cena.
W końcu Twój czas jest bardzo ważny i potrzebujesz sprzętu o określonych parametrach. Półśrodki nie wchodzą w grę. Zaglądasz do sklepów internetowych i okazuje się, że wymarzony sprzęt jest za drogi. „Obok jest galeria – sprawdzę, może będą jakieś promocje”, jednak i tutaj się nie udało. Mimo zniżek, to wciąż za drogo. „To może używany… Ale co jeśli się zepsuje…” – zaczynasz się zastanawiać.
Kiedy masz więcej pytań niż odpowiedzi, taka sytuacja może być naprawdę frustrująca. Zwłaszcza kiedy twój komputer chodzi już jak odkurzacz, a wydajność pracy spada wraz z każdym nowym plikiem na dysku twardym. Postanowiliśmy przeanalizować ten problem i wyjść sytuacji naprzeciw. I wiesz co? Znaleźliśmy rozwiązanie!
Komputery poleasingowe
Na leasing najczęściej decydują się firmy, rzadziej osoby prywatne. Przez okres trwania leasingu komputer jest używany do pracy, natomiast po tym okresie zazwyczaj wymieniany na nowy. „Stary” trafia do sprzedaży. W takiej sytuacji mamy do czynienia z ofertą poleasingową.
„Ale moment – przecież to wciąż używany sprzęt”.
Zgadza się. Jednak jest ogromna różnica między komputerem używanym przez osobę prywatną a urządzeniem wykorzystywanym w firmie, czy organizacji. Przede wszystkim komputer poleasingowy będzie mniej wyeksploatowany, a składa się na to kilka czynników. Pierwszym z nich jest to, iż przeciętnie takie urządzenie pracuje 8 godzin dziennie. Śmiało możemy przyjąć, że jest to niewiele, zwłaszcza porównując z sytuacją, kiedy komputer pracuje 24 godziny na dobę. Kolejnym czynnikiem jest fakt, iż komputer wykorzystywany w firmie w trakcie trwania leasingu jest objęty gwarancją producenta i sklepu. Oznacza to, że najpewniej nigdy nie był on otwierany i modyfikowany, zwłaszcza że okres trwania leasingu na sprzęt komputerowy trwa zazwyczaj nie więcej niż 2-3 lata. Dzięki temu mamy niemalże 100%-ową pewność, że nikt przy komputerze nie majsterkował a jego konfiguracja jest niezmieniona od dnia zakupu. W przypadku komputerów poleasingowych mamy także sporą pewność, że będzie on w lepszym stanie wizualnym. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, by taki komputer służył w Twojej firmie, czy osobie prywatnej w domowym zaciszu – przez lata.
Ceny komputerów nowych, używanych a poleasingowych
Przeznaczenie komputera decyduje o jego finalnej konfiguracji, a to dyktuje koszt. Do pracy z dokumentami wystarczy standardowa jednostka, lecz do renderowania grafiki 3D czy też dla zawodowego gamera, będzie potrzebny naprawdę mocny sprzęt. Oczywiście za ten drugi zapłacimy więcej. Komputery w oparciu o ich jakość i moc przeważnie dzielone są na klasy lub kategorie, które określają nie tylko specyfikację urządzenia, ale i przedział cenowy.
Za komputer klasy „C” zapłacimy najmniej (nawet do 500 zł.), znowu klasa „Refurb” oferuje komputery jakości Premium. Okazuje się, że stacjonarne komputery poleasingowe mogą kosztować nawet 70% mniej, co znaczy że w cenie zwykłego komputera możesz nabyć super jednostkę do zadań specjalnych. Biorąc pod uwagę te czynniki, wychodzi na to, iż zakup komputera używanego z niewiadomego źródła i w niepewnym stanie technicznym staje się najzwyklej nieopłacalny.
„Okay. Chciałbym jednak kupić komputer o określonej specyfikacji”.
Sprawdź ofertę firmy Vedion. Oferują bardzo szeroki wybór sprzętu. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że znajdziesz coś dla siebie. Sklep oferuje komputery stacjonarne tylko sprawdzonych marek, takich jak np. Dell. W cenie otrzymasz też oryginalny, świeżo postawiony system Windows. Odnowiony komputer wystarczy podłączyć do prądu i nacisnąć „Power”. Jeżeli jednak masz życzenie kupienia komputera własnej konfiguracji, to Vedion zrealizuje dla Ciebie takie zamówienie.
Na co zwrócić uwagę przy doborze komputera stacjonarnego?
W pierwszej kolejności należy ustalić zakres wykorzystania komputera. Inną konfigurację będzie miał sprzęt do pracy z dokumentami, inną do pracy z grafiką czy kompilowania kodu. Inny też komputer będzie przeznaczony do gier wideo. Jeżeli jesteś multizadaniowy lub komputer będzie wykorzystywany przez więcej niż jednego użytkownika, niezbędny będzie tzw. „kombajn”, czyli komputer z najwyższej półki, który poradzi sobie ze wszystkim. Najistotniejsze elementy komputera stacjonarnego, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu:
- Procesor – mózg komputera. To on odpowiada za wykonywanie większości obliczeń. Do pracy z dokumentami nie jest on tak istotny, jak w przypadku komputera do trudniejszych zadań. Przykładowo, w pierwszym przypadku wystarczy Intel Core i3, ewentualnie Core i5. Do zadań specjalnych zalecany jest minimum procesor Intel Core i7
- Pamięć RAM – to w niej przechowywane są dane tymczasowe, którymi komputer operuje w danej chwili. Do prac biurowych wystarczy 8 GB pamięci RAM, natomiast jeśli potrzebujesz pracować na wielu programach jednocześnie, a pliki bywają bardzo ciężkie – koniecznie zadbaj o minimum 16-32 GB.
- Dysk twardy – to magazyn, w którym „na stałe” przechowywane są wszystkie dane. Do przeglądania Internetu nie będziesz potrzebować pojemnego dysku – wystarczy szybki dysk SSD 128-256 GB. Kiedy w grę wchodzi praca z filmem, czy projektowanie grafiki – wtedy przestrzeń dyskowa jest bardzo ważna (minimum 5 TB). Duży dysk sprawdzi się także jako magazyn prywatnych zdjęć i filmów.
- Karta graficzna – do prostych zadań wystarczy płyta główna, która ma wbudowany układ graficzny. Obsłuży on interface systemu i wszystkich programów. Mimo to zalecamy zakup komputera posiadającego chociaż przeciętną kartę graficzną. Dla projektanta, czy gamera będzie potrzebna „grafika” z najwyższej półki. Dzisiejsze karty graficzne posiadają dodatkowe układy, które pomagają obliczać pewne działania, dzięki czemu odciążają procesor i czynią cały komputer wydajniejszym.
- Pływa główna – jest to układ, który łączy ze sobą wszystkie podzespoły. Zadbaj o płytę z wyższej półki, jeżeli w przyszłości planujesz rozbudowywać komputer.
- Monitor – w przypadku komputerów stacjonarnych PC niezbędny będzie monitor. Duża rozdzielczość matrycy oraz przekątna ekranu sprawdzi się lepiej w każdym przypadku – czy to w pracy biurowej, czy podczas grania w gry komputerowe.
Gwarancja
Pewnie zastanawiasz się – „Brzmi super, ale przecież i tak może się zepsuć”. Sklepy mające w swej ofercie komputery poleasingowe zazwyczaj (choć nie zawsze) dają co najmniej gwarancję rozruchową (przeciętnie jest to okres 1-3 miesięcy). W lepszych sklepach możesz otrzymać dłuższy okres ochronny. Przykładowo, sklep Vedion daje nawet 24 miesiące gwarancji na wybrany komputer. Co więcej, za niewielką dopłatą możesz przedłużyć okres gwarancyjny w wybranych ofertach. Warto także zwrócić uwagę, że zakup przez Internet daje prawo do zwrotu sprzętu do 14 dni bez podania przyczyny.
Podsumowanie
Komputery poleasingowe gwarantują przede wszystkim dobrą cenę dla nabywcy i pewny zakup używanego sprzętu z ochroną. Oferta poleasingowa jest idealna, kiedy potrzebujesz lepszego sprzętu „za mniej” lub kiedy po prostu chcesz zaoszczędzić. Zakup sprzętu poleasingowego jest jeszcze bardziej korzystny, kiedy planujesz kupić więcej urządzeń, np. do swojej firmy. Popatrzmy na to z góry – nabywasz odczuwalnie taniej sprawny komputer z długą gwarancją, sprawdzony, skonfigurowany i przygotowany do działania. Trzeba przyznać, że sprawa ze stacjonarnymi komputerami poleasingowymi jest interesująca, prawda?
Jeśli masz pytania do naszego zespołu, zostaw komentarz poniżej.
Artykuł przygotowany we współpracy z Partnerem.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!
Jeśli trafi się na dobry model w odpowiednim miejscu, to sprzęt poleasingowy będzie najlepszym wyborem 😉