Gry wyścigowe dostarczają mocnych wrażeń i mają miliony fanów na całym świecie. Sprawiają ogromną przyjemność graczom w każdym wieku, w szczególności jeśli zamiast klasycznego pada używa się kierownicy. Wtedy wirtualna jazda przypomina rzeczywistą, a gracz może poczuć się jak prawdziwy kierowca.
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Czy kierować się przy wyborze kierownicy do gry? Jakie ma funkcje? W poniższym poradniku dowiesz, na co zwrócić uwagę przy zakupie.
Szeroka kompatybilność
Przy wyborze kierownicy w pierwszej kolejności należy uwzględnić sprzęt, na którym chcemy z niej korzystać. Mogą to być kierownice na PC lub dedykowane dla konsol. Poza komputerem może współpracować z PS3, PS4 lub Xbox. Im szersza kompatybilność, tym większa uniwersalność gadżetu. Informacja o zgodności z urządzeniami znajduje się w specyfikacji każdego modelu.
Kąt obrotu kierownicy
Jest jednym z najważniejszych parametrów, ponieważ odwzorowuje zachowanie zwykłej kierownicy. Im szerszy kąt obrotu, tym większy komfort gry. W prostych grach wyścigowych – w których nie trzeba wykonywać pełnego obrotu a ruchy są bardzo szybkie – wystarczy kąt 180-270 stopni. W przypadku symulatorów powinien być identyczny jak w prawdziwym samochodzie. Dobrej jakości kierownice dla graczy posiadają zakres aż 900 stopni, co 2,5 daje obrotu.
Kierownica w systemie modułowym
Kierownice do gier można kupić jako samodzielny gadżet lub w systemie modułowym. W drugim przypadku można rozbudować je o dodatkowe elementy, jak drążek zmiany biegów, sprzęgło i hamulec ręczny. Dzięki nim gra będzie przypominała rzeczywiste prowadzenie samochodu i dostarczy więcej emocji.
Skrzynia biegów
Większość kierownic oferuje dwie opcje: łopatki lub drążek. Pierwsza odwzorowuje sportowe samochody z automatyczną skrzynią biegów. Druga posiada prostą sekwencję zmiany biegów góra/dół lub w pełni manualną skrzynię z sześcioma pozycjami lewarka i biegiem wstecznym.
Wybór wariantu zależy od upodobań gracza, jednak zmiana klasycznego drążka dodaje grze dodatkowych wrażeń.
Pedały gazu i hamulca
Panel z pedałami można zakupić w wersji cyfrowej i analogowej. W pierwszym przypadku po wciśnięciu pedału gazu przepustnica maksymalnie się otwiera i nie można kontrolować ilości dodawanego gazu. Posiadają go najczęściej tanie modele kierownicy.
Z kolei w przypadku analogowym można dodawać dowolnie gazu, a samochód przyspiesza zgodnie z jego ilością. To dużo lepsze rozwiązanie, ponieważ oddaje wrażenia z prawdziwej jazdy samochodem.
Mocowanie kierownicy
Aby wygodnie i bezpiecznie korzystać z kierownicy warto wybrać uchwyty mocowane do blatu za pomocą pokrętła. Można silnie je przykręcić, bez obaw, że gadżet będzie się chwiał lub spadnie. Innym sposobem mocowania są przyssawki, jednak nie dają takiej gwarancji stabilności jak uchwyty. Na rynku dostępne są również regulowane stojaki na kierownicę, ale jest to dużo droższa opcja.
System Force Feedback
Kierownica z siłowym sprzężeniem zwrotnym Force Feedback odzwierciedla dokładnie to, co dzieje się w grze, dając wrażenie realnej jazdy. Dzięki tej funkcji można poczuć wpadanie w poślizg, tracenie przyczepności kół podczas nadmiernej prędkości czy wstrząsy na nierówniej powierzchni drogi. Gra będzie jeszcze bardziej emocjonująca.
Podsumowanie
Kierownica jest nie lada gratką dla wszystkich zwolenników gier wyścigowych. Producenci oferują szeroki wybór modeli więc jest w czym wybierać. Przed zakupem warto jednak dokładnie zapoznać się parametrami i funkcjami gadżetu. Odpowiedni dobór sprawi, że wyścigi będą udaną zabawą i dostarczą sporego dreszczyku emocji.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!