Tradycyjne, fizyczne karty SIM obecne są z nami od początku telefonii komórkowej. Rozwiązanie to powoli jest wypierane przez kartę eSIM. Czym dokładnie ona jest, jak działa i co trzeba zrobić, aby móc z niej skorzystać? Oto wszystko, co warto wiedzieć o karcie eSIM.
Spis treści
Czym jest i jak działa karta eSIM?
Aby smartfon, tablet lub smartwatch mógł się połączyć z siecią GSM i umożliwiać m.in. połączenia głosowe, wysyłanie wiadomości tekstowych czy korzystanie z internetu mobilnego, musi posiadać kartę SIM. To właśnie ona odpowiada za komunikację z nadajnikami GSM.
Jeszcze do niedawna karta SIM była znana tylko w fizycznej formie. Trzeba ją więc było kupić u operatora i włożyć do urządzenia. Dziś alternatywą jest karta eSIM, która występuje wyłącznie w wirtualnej formie, oferując wszystkie możliwości standardowego rozwiązania SIM.
Karty eSIM nie trzeba wkładać do urządzenia. Aby ją aktywować, wystarczy zeskanować smartfonem otrzymany od operatora kod QR lub ręcznie wprowadzić kod aktywacyjny w ustawieniach urządzenia. Jest więc wygodniejsza w użytkowaniu. Można ją zakupić i aktywować nawet bez wychodzenia z domu.
Na jakich urządzeniach działa eSIM?
Nie każdy współczesny smartfon czy smartwatch umożliwia korzystanie z karty eSIM. Sprzęt musi być wyposażony w dedykowany moduł. Obecnie jest to cecha charakterystyczna dla topowych modeli popularnych producentów. Są to głównie flagowe smartfony od Apple i Samsunga, choć swoje telefony z eSIM oferuje już też Huawei, Motorola, Xiaomi, Oppo, Vivo, Nokia, Sony, a nawet polska marka myPhone.
W przypadku tabletów o obsłudze eSIM można mówić m.in. w wybranych urządzeniach od Apple, Samsunga i Microsoftu. Wirtualna karta SIM staje się także popularna wśród producentów inteligentnych zegarków. Smartwatche z obsługą eSIM ma w swojej ofercie m.in. Samsung, Apple, Huawei, Oppo, TicWatch czy Xiaomi.
Zalety karty eSIM
Największą zaletą karty eSIM jest wygoda użytkowania. Nie trzeba bowiem dopasowywać jej rozmiaru do posiadanego w urządzeniu slotu ani wyciągać w przypadku podmiany numeru. Można ją zamówić i aktywować bez wychodzenia z domu.
Kartę eSIM docenią podróżnicy, którzy mogą jeszcze przed wyjazdem wyrobić eSIM operatora działającego w kraju, do którego się wybierają. Dzięki temu unikną konieczności zakupu fizycznej wersji na miejscu.
Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość skorzystania np. z eSIM Plus, usługi oferującej rozwiązanie eSIM ludziom na całym świecie. Dzięki niej możliwe jest wykupienie karty eSIM dla wielu krajów w wygodnej aplikacji.
Osoby korzystające z karty eSIM zwiększają także bezpieczeństwo swojego telefonu. W przypadku kradzieży „odpięcie” takiej karty jest bowiem trudniejsze i wymaga wprowadzenia kodu PIN. Działająca karta eSIM umożliwia natomiast namierzenie skradzionego urządzenia.
Artykuł sponsorowany. CORE - polski dystrybutor antywirusów Norton, AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony/ firmy.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!