Kamera w laptopie? Najwyższy czas ją zakleić!

8

Założyciel Facebooka zakleił swoją kamerę taśmą, tak samo szef FBI, który dodatkowo uważa, że powinien tak zrobić każdy. Biorąc pod uwagę, że pierwszy z nich zarządza najpopularniejszym na świecie serwisem społecznościowym, a praca drugiego polega na sprawdzaniu czym zajmują się inni ludzie – to obydwoje zdecydowanie wiedzą, co mówią.

Pewne jest to, że kamery laptopów i tabletów mogą zostać łatwo zhakowane, a ich użytkownik zazwyczaj nawet o tym nie wie, że padł właśnie ofiarą hakerów. Zazwyczaj przy użyciu aplikacji typu RAT (remote administration tool), które odpowiadają za prawie 70% trojanów.

Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Raport zagrożeń AVG

  INFORMACJE O ZAGROŻENIACH

  Darmowa, krótka, zwięzła i rzeczowa forma dotycząca najnowszych zagrożeń pojawiających się w internecie. Wirusy, wycieki haseł, wyłudzenia danych. Informacje prosto na Twój e-mail.

  Zapisz się

 • AVG Ultimate

  NAJLEPSZY ANTYWIRUS

  Najlepszy antywirus od AVG. Ponad 80 unikalnych aplikacji. Ochrona komputera i urządzeń Android. Połączenie zaawansowanej ochrony dla komputera i smartfona. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Obecnie najlepszy na rynku program do optymalizacji, zarządzania, zwolnienia miejsca i przyspieszania pracy komputera oraz smartfona Android. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

Złośliwe oprogramowanie instaluje się na komputerze niczego nieświadomego użytkownika i w ten sposób hakerzy mogą np. pozyskać interesujące ich dane, przejąć kontrolę nad poszczególnymi procesami komputera lub kamerą internetową, nagrywając obraz i dźwięk. Aplikacje typu RAT łatwo zaprogramować i zainfekować nimi komputer, więc hakerzy chętnie ich używają.

Niezabezpieczona kamera – czym to grozi?

Najgłośniejsza tego typu sprawa wydarzyła się kilka lat temu w Kalifornii. Nastoletni haker Jared James wpuścił trojana do komputera Miss Nastolatek USA i zrobił kilka zdjęć, gdy się przebierała. Zagroził nastolatce publikacją nagich zdjęć, jeśli nie prześle mu ich więcej. Okazało się, że był to zaledwie czubek góry lodowej.

Po oddaniu się w ręce FBI, James przyznał się do zhakowania kamer internetowych prawie 150 kobiet. Inni cyberprzestępcy często na żywo transmitują to, co się dzieje w mieszkaniu swojej ofiary lub czasami aktywnie przeszkadzają im w użytkowaniu komputera np. zamrażając ekran, przesyłając obraźliwe wiadomości i wyświetlając szokujące fotografie.

Większość ofiar stanowią kobiety, ale na celowniku hakerów znaleźli się również mężczyźni. Niektórzy hakerzy to po prostu zwykli podglądacze lub szukający rozrywki nastolatkowie, ale część z nich to prawdziwi zawodowcy szukający łatwego zarobku.

Jeden z Australijczyków, złapany w kamerce bez spodni, miał zapłacić 10 tysięcy dolarów lub jego zdjęcia zostaną opublikowane w sieci. Odmówił, ale jak sam przyznaje, kobiecie pewnie trudniej byłoby podjąć taką decyzję i czułaby się zmuszona zapłacić.

Jak rozpowszechnione jest to zjawisko?

Pomimo wielu głośnych spraw, szeroko komentowanych w mediach, trudno o oficjalne statystki. Tak jak w przypadku okupów wymuszonych przez cyberprzestępców, tak i w przypadku zhakowanych kamerek, wiele ofiar nie zgłasza się na policję.

Zhakowanie kamerki internetowej nie jest zbyt trudne, głównie z powodu tego, że mają one słabe zabezpieczenia (jak zresztą większość urządzeń połączonych z siecią). Istnieje nawet wyszukiwarka niezabezpieczonych kamer internetowych na całym świecie – Shodan – która wyświetli niezabezpieczone kamerki prywatne, miejskie, przemysłowe. Tego typu kamery nie są w ogóle zabezpieczone hasłem lub hasło jest banalnie proste, np. 1234 lub admin. Oznacza to, że praktycznie każdy może podglądać obraz z takiej kamery.

W przypadku kamer zintegrowanych z komputerem, cyberprzestępca musi również posiadać dostęp do systemu komputera. Zazwyczaj udaje mu się to za pomocą ataku phishingowego lub innej podobnej techniki, mającej na celu uśpienie czujności właściciela komputera.

Czy kawałek taśmy w takim razie wystarczy?

Do zakrycia samej kamery tak, ale ważne jest, żeby w czasie korzystanie z zasobów internetu szczególnie dbać o własne bezpieczeństwo cyfrowe i stosować się do zalecanych porad w tym zakresie.

Oznacza to systematyczną aktualizację wszystkich aplikacji, korzystanie z mocnych haseł, rozsądne korzystanie z poczty e-mail, ogólną czujność w przypadku korzystania z różnego rodzaju witryn oraz przede wszystkim zainstalowanie programów antywirusowych, np. programów AVG.

Zaklejenie kamery to łatwy i szybki sposób na zabezpieczenie kamerki internetowej, ale tak naprawdę to tylko pierwszy krok, jaki powinieneś podjąć w celu zabezpieczenia swojego komputera.

Co zamiast taśmy?

Jeżeli zamiast zaklejenia kamery taśmą, wolisz bardziej profesjonalne rozwiązania – wyłącz kamerę w ustawieniach sterownika (pamiętaj jednak, że będziesz musiał ją załączyć za każdym razem, gdy zechcesz z niej skorzystać). W tym celu wejdź do Menedżera Urządzeń, wybierz Urządzenia do obrazowania, a następnie z listy wybierz Kamera zintegrowana. W zakładce Sterownik znajdziesz opcję – wyłącz.

Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Obecnie najlepszy na rynku program do optymalizacji, zarządzania, zwolnienia miejsca i przyspieszania pracy komputera oraz smartfona Android. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

 • AVG Internet Security

  ZAAWANSOWANA OCHRONA ANTYWIRUSOWA

  Dedykowany dla ochrony domu lub małej firmy. Chroni przed wszystkimi rodzajami zagrożeń, wirusami, dodatkowo zawiera ochronę bankowości online, płatności elektronicznych. DWA PROGRAM DODATKOWO GRATIS

  Sprawdź

 • Bezpieczna firma z AVG

  E-BOOK DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

  Darmowy e-book przygotowany specjalnie dla właścicieli małych i średnich firm zawierający praktyczne porady dotyczące bezpieczeństwa w internecie Twojego businessu.

  Zapisz się

Pamiętaj jednak, że wyłączenie kamery, jest możliwe tylko jeśli masz uprawnienia administratora. Jeśli nie znalazłeś swojej kamery w Urządzeniach do obrazowania, spróbuj poszukać w: Kontrolery dźwięku, wideo i gier.

Źródło: http://www.avg.com/us-en/why-you-should-cover-the-camera-on-your-laptop-or-tablet

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Polityka prywatności
Musisz zaakceptować naszą politykę prywatności

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku