Niezależnie od tego, z jakiego aparatu fotograficznego obecnie korzystasz, nie uzyskasz dobrych efektów bez odpowiedniego oświetlenia. Dobre światło jest tak samo istotne jak ekspozycja, kompozycja i balans bieli. Światło, niezależnie od tego, czy będzie ono naturalne czy sztuczne, to połowa sukcesu, jednak kluczem do uzyskania wspaniałych fotografii jest umiejętność pracy z nim i wykorzystania go na swoją korzyść.
Spis treści
Dlaczego oświetlenie jest tak ważne?
Każde źródło światła posiada swoją określoną barwę – np. żarówka wolframowa ma pomarańczowy kolor, dlatego podczas wykonywania zdjęć przy jej użyciu obrazy mają wyraźnie pomarańczowe nasycenie, natomiast żarówka fluorescencyjna nadaje oświetlanym obiektom niebieskawą barwę.
Na ostateczne oświetlenie zdjęcia ma wpływ także naturalne światło słoneczne – światło o poranku ma bardzo delikatny, złocistożółty odcień, natomiast słońce, które widzimy późnym popołudniem, nadaje fotografiom nieco głębszy odcień żółci zbliżony do barwy pomarańczowej.
Inne efekty uzyska się, także kiedy niebo jest zachmurzone – wówczas światło ma tendencję do nabierania odcienia niebieskawego. Powstawanie różnych odcieni kolorów powoduje potrzebę wprowadzenia korekcji barw, która polega na usunięciu przebarwień w taki sposób, aby ostateczne światło było białe.
Najlepsza pora dnia na robienie zdjęć
W fotografii bardzo często używa się sformułowania złota godzina, a niekiedy także niebieska godzina. Co to takiego i dlaczego wielu fotografów lubi robić wówczas zdjęcia? Złota godzina to pierwsza godzina od razu po wschodzie słońca oraz ostatnia godzina przed jego zachodem. Wówczas fotograf może uchwycić naturalne, ciepłe światło. To, kiedy akurat przypadnie złota godzina, zależy od położenia geograficznego oraz od pory roku – występuje ona, gdy Słońce znajduje się w pozycji pomiędzy sześcioma stopniami poniżej horyzontu a sześcioma stopniami nad nim.
Niebieska godzina to natomiast kilka minut przed wschodem słońca i zaraz po jego zachodzie – wówczas niebo przybiera delikatny, niebieski kolor. Długość zarówno złotej, jak i niebieskiej godziny zależy głównie od lokalizacji i pogody – zwykle jest to około 20-30 min, które fotograf może poświęcić na wykonanie dobrych zdjęć.
W realizacji dobrych zdjęć ważna jest nie tylko odpowiednia pora ich robienia, ale także czas naświetlania, czyli czas otwarcia migawki w aparacie. Im dłużej migawka pozostaje otwarta, tym więcej światła przedostaje się na matrycę lub film.
Jaki sprzęt wybrać?
Do nauki wykonywania odpowiednio oświetlonych zdjęć dobrze sprawdzi się aparat średnioformatowy, który z uwagi na małą pojemność wymusza na fotografie niespotykany poziom dyscypliny w przyciskaniu migawki. Nie można bowiem bezmyślnie robić tysięcy fotografii – każdy kadr musi być przemyślany, a światło musi być odpowiednio dobrane.
Fotograf wciska migawkę w odpowiednim momencie, a w przypadku korzystania z w pełni analogowych, mechanicznych aparatów konieczne jest także zmierzenie światła oraz ustawienie odpowiedniej ekspozycji.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kamer i aparatów fotograficznych, to koniecznie zajrzyj na stronę https://www.mediaexpert.pl/poradniki/foto-i-kamery, z której dowiesz się między innymi jak fotografować w podróży, czy też zapoznasz się z rodzajami kadrów w fotografii.
Artykuł sponsorowany. CORE - polski dystrybutor antywirusów Norton, AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony/ firmy.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!