Jaki zasilacz UPS do firmy wybrać?

18

Zasilacz awaryjny, inaczej nazywany bezprzerwowym, czyli UPS, jest urządzeniem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania sieci w każdym, nawet najmniejszym, przedsiębiorstwie. Jego zadaniem jest zapewnienie stałego, szybkiego i niezawodnego działania zasilania.

Każdy z nas ma świadomość tego, jakie mogą być skutki nagłej przerwy w dostarczaniu energii do najróżniejszych urządzeń elektrycznych – w przypadku przedsiębiorstwa, straty spowodowane awarią mogą być naprawdę problematyczne i skomplikować dalszą pracę firmy na dłuższy czas. Warto więc zainwestować w produkt, który uchroni nas przed kłopotami i zagwarantuje spokój. Wykorzystanie UPSa pozwala na zniwelowanie skutków nagłych zakłóceń w dostarczaniu energii. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć Państwu najistotniejsze cechy zasilaczy awaryjnych, podamy kilka przykładowych urządzeń oraz pomożemy w dokonaniu wyboru.

Z czego składa się zasilacz UPS?

Zasilacze awaryjne to urządzenia elektryczne, które łączą sieć elektryczną ze sprzętem elektronicznym i doprowadzają do niego zasilanie. UPS może zawierać akumulator (bądź wiele akumulatorów) lub być podłączony do stałego źródła zasilania – jest to konieczne w celu zapewnienia energii, gdy główne źródło zasilania ulegnie awarii. Baterie znajdujące się w urządzeniu są ładowane podczas normalnej pracy zasilacza, a rozpoczynają działanie w sytuacji niestandardowej, kiedy następują zakłócenia w normalnym dopływie energii do urządzenia.

Zasilacze UPS dzielimy na trzy podstawowe rodzaje. Są to zasilacze typu off-line, line-interactive i on-line. Czym się między sobą różnią? Przede wszystkim, zasilacze typu off-line są najprostsze i najtańsze, ale zapewniają też najbardziej podstawowy poziom ochrony rozwiązań sieciowych. Chronią jedynie przed sytuacją zaniku prądu w gnieździe zasilania. Dzięki swojej ekonomiczności, z pewnością znajdą zastosowanie w mniejszych firmach oraz u klientów indywidualnych. Zasilacze line-interactive są nieco bardziej rozbudowane, mogą chronić nie tylko przed zanikami napięcia, ale również przed najróżniejszymi zakłóceniami w dostarczaniu energii. Są średnio kosztowne, dlatego doceni je wielu przedsiębiorców, którzy poszukują ekonomicznego, a zarazem wydajnego rozwiązania. Najdroższe, ale również najwyższej jakości rozwiązanie z dziedziny zasilaczy awaryjnych to zasilacz on-line. Jest on idealnym produktem do połączenia z urządzeniami o największej wrażliwości – zapewnia najwyższą jakość ochrony oraz niezawodność. Jego wadą jest niestety generowanie sporych strat energii, jednak jest to nieuniknione w ogromnych centrach danych, a bezpieczeństwo powinno być dla nas priorytetem.

Gdzie warto wykorzystać zasilacz UPS?

Wbrew pozorom, z zasilaczy bezprzerwowych nie muszą korzystać tylko ogromne korporacje. Każda firma powinna zadbać o bezpieczeństwo posiadanych rozwiązań sieciowych i zapewnić stały dopływ energii do najistotniejszych urządzeń. Najczęściej jednak zasilacze awaryjne wykorzystywane są do wspomagania pracy serwerów. Zazwyczaj są to zasilacze UPS rack, które mogą być montowane we wnętrzu stojaka serwerowego (pozwala na to efektywne wykorzystanie przestrzeni w centrum danych). Zastosowanie zasilaczy awaryjnych pozwala na maksymalne zminimalizowanie ryzyka utraty istotnych danych znajdujących się w pamięci operacyjnej komputerów, a także na uniemożliwienie wystąpienia uszkodzenia urządzeń pamięci masowej. Przykładem urządzenia, które musi pracować stale, jest każde urządzenie medyczne. W przypadku takich produktów nagła przerwa w dopływie zasilania może okazać się tragiczna w skutkach.

Jaki zasilacz awaryjny warto kupić?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnorodnych rozwiązań z dziedziny zasilaczy bezprzerwowych. Klient może poczuć się zagubiony wśród tak wielu możliwości, jednak z pomocą przychodzą profesjonaliści – konsultanci firm takich jak thomas it, którzy od lat zajmują się sprzedażą rozwiązań sieciowych dla przedsiębiorstw. Przed zakupem warto porozmawiać o naszych potrzebach z ekspertem, aby dowiedzieć się, jakie urządzenie najlepiej sprawdzi się w naszej firmie i czym powinniśmy się kierować podczas dokonywania wyboru.

Zasilacz UPS dla firmy powinien cechować się kilkoma podstawowymi właściwościami:

  • sygnalizowanie pojawiających się problemów z zasilaniem,
  • możliwość kontrolowania parametrów zasilania,
  • duża ilość gniazd wyjściowych,
  • zarządzalność,
  • odpowiednia wartość mocy i kształt napięcia wyjściowego,
  • możliwość samodzielnej wymiany akumulatorów.

Oczywiście każda z firm jest inna i ma inne potrzeby, dlatego przed zakupem powinno się zastanowić nad najistotniejszymi poszukiwanymi cechami urządzeń i wybrać produkt, który będzie stanowić ekonomiczne, a zarazem wydajne i niezawodne rozwiązanie.

W tym artykule chcielibyśmy polecić Państwu urządzenia marki APC. Jest to amerykańska firma istniejąca od 1981 roku, która od początku swojego istnienia zajmuje się produkcją zasilaczy awaryjnych. Tworzone przez APC produkty bardzo często były doceniane przez znawców branży. Głównymi zaletami produktów marki są łatwość zarządzania, szybkość wdrażania oraz integracja z siecią. W ofercie APC znajdziemy urządzenia dostosowane do potrzeb zarówno małych, jak i dużych przedsiębiorstw. Użytkownicy zasilaczy UPS APC doceniają przede wszystkim łatwość ich eksploatacji, innowacyjność, najwyższą jakość rozwiązań, niski całkowity koszt posiadania oraz elastyczność rozbudowy. Wszystkie te cechy sprawiają, że UPS APC szybko staje się integralną częścią firmowej sieci, ułatwia jej prawidłowe i sprawne funkcjonowanie, a także pozwala na rozbudowę rozwiązań sieciowych w miarę rozwoju firmy. Zasilacze APC oferowane są w różnych typach, takich jak CS, ES, HS, czy Back-UPS Pro, a także Smart-UPS.

Zasilacze UPS mogą być zazwyczaj montowane w szafach serwerowych bądź być urządzeniami wolnostojącymi – wybór powinien zależeć od sposobu urządzenia serwerowni w konkretnej firmie. Przykładowym produktem, na który warto zwrócić uwagę jest UPS APC RACK SMX3000HV. Jest to urządzenie wykonane z materiałów wysokiej jakości, przeznaczone do użytku profesjonalnego. Ten produkt to zasilacz UPS rack, czyli przeznaczony do montażu w stojaku serwerowym. Ten zasilacz awaryjny osiąga wydajność na poziomie aż 98,6%! Urządzenie pracuje bez zakłóceń zapewniając wydajność oraz niezawodność. Produkt wyposażony jest w aż 11 gniazd sieciowych.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
18 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Londek
Londek
8 miesięcy temu

My tam mamy zasilacz awaryjny , polskiej marki Armac. Polski producent, solidny sprzęt zapewniający bezpieczeństwo,mają dobre parametry, no i cenowo ok

Tomasz Wasiewicz
Editor
8 miesięcy temu
Reply to  Londek

Dziękujęmy za opinię. Zawsze najlepiej usłyszeć komentarz kogoś kto używał.

Sergio
Sergio
6 miesięcy temu

Zasilacze awaryjne UPS Armac ma dobre w ofercie. Marka od lat na naszym rynku, w dodatku polska . Robią bardzo dobre zasilacze

Tomasz Wasiewicz
Editor
6 miesięcy temu
Reply to  Sergio

Dziękujemy za opinię. Osobiście nie miałem okazji korzystać z tych UPSów, ale chętnie się im przyjrzę.

Polecki
Polecki
5 miesięcy temu

jak szukasz porządnego zasilacza awaryjnego sprawdz ofertę Armac. Polska marka, mamy od nich zasilacz awaryjny, naprawdę porządny jest

Tomasz Wasiewicz
Editor
5 miesięcy temu
Reply to  Polecki

Dziękujemy za polecenie 🙂

honey
honey
4 miesięcy temu

armac zdecydowanie to bardzo dobra polska marka, maja w ofercie znakomite zasilacze awaryjne UPS, listwy antyprzepięciowe. Też polecam

Tomasz Wasiewicz
Editor
4 miesięcy temu
Reply to  honey

Dziękujemy bardzo za polecenie! 🙂

goznol
goznol
4 miesięcy temu

rzeczywiście Armac znana i popularna marka, maja w ofercie dobre zasilacze awaryjne UPS ale i listwy antyprzepięciowe

Tomasz Wasiewicz
Editor
4 miesięcy temu
Reply to  goznol

Była okazja, żeby ją samemu przetestować?

kozo
kozo
2 miesięcy temu

Armac to bardzo dobra firma , polecam także ich zasilacze awaryjne i do biura i do domu. ale i listwy antyprzpięciowe. Polska, niezawodna marka

Tomasz Wasiewicz
Editor
2 miesięcy temu
Reply to  kozo

Bardzo dziękujemy za polecenie. Długo już Pan użytkuje?

Kalafior
Kalafior
2 miesięcy temu

według mnie brakuje tu UPS armac które nie są drogie a dobre, sam korzystam z takich i nigdy mnie nie zawiodły

Tomasz Wasiewicz
Editor
2 miesięcy temu
Reply to  Kalafior

Nie jest Pan pierwszą osobą, która o nich wspomina. Na pewno przyjrzymy się im bliżej.

Hawranek
Hawranek
1 miesiąc temu

Armac ma na prawde bardzo dobrej jakości zasilacze awaryjne, listwy antyprzepięciowe, bardzo dobra no i polska marka

Tomasz Wasiewicz
Editor
1 miesiąc temu
Reply to  Hawranek

Bardzo dziękujemy za opinię 🙂

Andriej
Andriej
28 dni temu

Dobre zasilacze awaryjne ma w ofercie polska marka Armac, sprawdzają sie

Tomasz Wasiewicz
Editor
27 dni temu
Reply to  Andriej

Dziękujemy za komentarz. Jakieś konkretne model Pan miał okazję używać?

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku