Jak wybrać najlepszy router do twojego domu?

0

Ustalenie właściwości sieci

Pierwsze pytanie, które pomoże nam w wybraniu odpowiedniego routera, to weryfikacja, jak bardzo obciążona będzie sieć. Ile sprzętów ma być do niej podłączone, jaka będzie jej przepustowość, jaka jest aktualna prędkość internetu? Istotne jest także, jak informacje będą się wymieniać pomiędzy urządzeniami wewnątrz samej wewnętrznej sieci LAN.

Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Raport zagrożeń AVG

  INFORMACJE O ZAGROŻENIACH

  Darmowa, krótka, zwięzła i rzeczowa forma dotycząca najnowszych zagrożeń pojawiających się w internecie. Wirusy, wycieki haseł, wyłudzenia danych. Informacje prosto na Twój e-mail.

  Zapisz się

 • AVG Ultimate

  NAJLEPSZY ANTYWIRUS

  Najlepszy antywirus od AVG. Ponad 80 unikalnych aplikacji. Ochrona komputera i urządzeń Android. Połączenie zaawansowanej ochrony dla komputera i smartfona. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Currently, the best program on the market to optimize, manage, free up space and speed up the work of a computer and Android smartphone . [emergency mode] UNLIMITED POSITIONS

  Sprawdź

Od tego zależy, w jaki router warto zainwestować. Prędkość internetu to będzie minimum, które router będzie musiał obsłużyć, natomiast jeżeli zamierzamy poza korzystaniem z internetu na przykład wysyłać pliki pomiędzy kilkoma komputerami, czy pomiędzy komputerem a smartfonem, router będzie musiał móc obsłużyć już znacznie więcej, niż sam ruch internetowy.

Wzmacnianie sygnału WiFi

Jeżeli sieć ma być bezprzewodowa – sygnał WiFi to podstawa, gdzie ważny jest przede wszystkim jego zasięg. Jeśli sygnał jest za słaby, można go poprawić za pomocą specjalnych wzmacniaczy sygnałów, natomiast znaczna część routerów wyposażona jest w dodatkowe silne anteny, które już same w sobie mają wzmocniony sygnał.

Sygnał WiFi osłabiony jest przede wszystkim przez stałe przeszkody, jak np. ściany, czy stropy pięter, jeżeli więc router ma obsłużyć kilka pomieszczeń, lub kilka pięter, jego sygnał będzie musiał być znacznie silniejszy, niż do obsługi kawalerki.

Usprawnianie pracy routera

W przypadku większych pomieszczeń, jeden router może być niewystarczający, jeżeli będziemy chcieli przestrzeń obsłużyć większą ilością urządzeń – sprawdzić należy, czy router obsługuje podłączenie urządzeń typu access point i/lub repeater. Jest to standardem w przypadku większości rozwiązań komercyjnych, jednak niekiedy rzadkością, w przypadku urządzeń dostarczanych przez operatorów internetowych.

Router to najczęściej jedyne urządzenie fizyczne mające kontakt z zewnętrzną siecią, więc poziom jego zabezpieczeń stanowi także istotny czynnik, w przypadku urządzeń tańszych, warto się wyposażyć w rozwiązania typu VPN online dla domu.

Kontakt z operatorem sieci internetowej

Każdy operator ma swoje dostępne opcje, od najtańszych które wystarczą do samej obsługi internetu na jednym urządzeniu, po droższe nadające się na większą sieć domową. Warto porównać kilku dostawców, zarówno pod względem prędkości łącza, jak również możliwości wynajmu routera i oferowanych modeli urządzeń.

Kolejna istotna kwestia, to założenia budżetowe. Wypożyczając router od operatora, należy doliczyć tą kwotę do comiesięcznego rachunku za internet, z drugiej strony nie ma konieczności ponoszenia jednorazowo większego wydatku. W zależności od dostawcy, jakość tych routerów może się drastycznie różnić, od siły zasięgu, przez możliwości konfiguracyjne czy maksymalna ilość obsługiwanych urządzeń.

Kupno routera

Istnieje oczywiście opcja na zakup własnego routera, z pożądanymi przez nas parametrami, takimi jak maksymalna obsługiwana prędkość, zasięg routera i inne. Najczęściej do routera dostarczanego przez operatora, można podłączyć poprzez kabel Ethernet nasze zewnętrzne urządzenie, w takiej sytuacji urządzenie operatora służy wyłącznie jako pośrednik w kontakcie z internetem, a wszelką obsługę sieci wewnętrznej i kontakt z urządzeniem operatora przejmuje nasze urządzenie.

Gdy wybierzemy już konkretny model, warto poszukać recenzji na jego temat, opinii. Czasem kilka osób natrafi na ten sam problem w związku z konkretnym modelem routera, co może dać nam wskazówki do tego, czy warto inwestować w ten konkretny model, czy nie.

Standardy routerów

Najnowszy standard routerów, ustanowiony przez Instytut Elektryki i Elektroniki, to 802.11 AX. Te dwie ostatnie litery są istotne, bo to one oznaczają jaki stosowany jest standard i jakie może obsłużyć pasmo o częstotliwości. Dla AX stosowanego powszechnie od 2017 roku jest to 10GHz, 802.11 AC (od roku 2012-2014, w zależności od źródła) obsługują pasmo 5GHz, zaś 802.11n (od 2009 roku) kompatybilne jest z pasmem 2,4 GHz.

Większość nowszych routerów ma kompatybilność wsteczną, co oznacza, że emitują kilka sygnałów jednocześnie, pozwalając zarówno na kontakt z siecią o wyższej częstotliwości dla nowszych urządzeń, ale nie pozbawiając starych urządzeń kontaktu na poziomie 2.4GHz.

Wpływ routera na osiągi prędkościowe sieci

Większość routerów umożliwia łączenie się za pomocą kabla Ethernet, różnią się natomiast ilością oferowanych wyjść i wejść. W związku z tym wszelkie urządzenia domowe, niezależnie od tego, czy są przewodowe, czy bezprzewodowe, mogą się połączyć z routerem, ważne jest natomiast ile takich urządzeń będziemy chcieli podłączyć jednocześnie, aby router był je w stanie obsłużyć bez konieczności dokupowania dodatkowych urządzeń rozdzielających dodatkowo sygnał jak np. switch.

Warto pamiętać o tym, że zakup najnowszego routera nie sprawi, że zwiększy się prędkość internetu. Jeśli sygnał od dostawcy ma maksymalną prędkość 100Mb/s to kupowanie routera który może obsłużyć 10GB/s nie będzie równało się się przyspieszeniu samego internetu do tych 10GB/s, oznacza to jedynie to, że poza 100Mb/s internetu, wewnątrz sieci router obsłuży jeszcze 9.9GB/s innego transferu.

Podsumowanie

Wybierając nowy router, należy pamiętać o kilku aspektach:

 • prędkość łącza internetowego

 • większy wydatek jednorazowy, czy płatność miesięczna z abonamentem

 • zasięg sieci – dystans jaki ma pokryć WiFi, przeszkody na jego drodze

 • standardy sygnału (najnowszy to 802.11 AX)

 • założenia budżetowe

 • opinie innych użytkowników

 • dla większych sieci – możliwość rozszerzenia o access point i/lub repeater

Trzymając się powyższych założeń, można wybrać optymalny dla siebie zestaw, z uwzględnieniem najważniejszych funkcji, jakie ma spełniać router i jak mocno obciążona będzie nasza sieć domowa, ile będzie do niej podpiętych urządzeń.

Artykuł zewnętrzny

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku