Zakup monitora do gier powinien wiązać się z analizą jego parametrów. Choć teoretycznie grać można na każdym wyświetlaczu, dobranie odpowiedniej specyfikacji sprawi, że rozgrywka będzie dawać więcej frajdy. Jaka powinna być przekątna ekranu, rozdzielczość, czas reakcji matrycy czy odświeżanie? Na co zwrócić uwagę przy wyborze monitora dla gracza? Oto wszystko, co warto wiedzieć.
Spis treści
- Monitor dla gracza – jaka rozdzielczość ekranu?
- Jaki rodzaj matrycy w monitorze do gier?
- Czas reakcji matrycy i częstotliwość odświeżania w monitorach gamingowych
Monitor dla gracza – jaka rozdzielczość ekranu?
W przypadku monitorów gamingowych rozdzielczość jest jednym z najważniejszych parametrów wyświetlacza. Powinna być ona dostosowana nie tylko do przekątnej ekranu, ale również reszty posiadanych podzespołów komputera. Zakup ekranu 4K nie będzie najlepszym pomysłem, jeśli karta graficzna swoje lata świetności ma już za sobą. Zwyczajnie nie będzie w stanie wygenerować odpowiedniej liczby klatek na sekundę w tak wysokiej rozdzielczości, przez co rozgrywka nie będzie płynna.
Przy wyborze rozdzielczości warto kierować się też przekątną ekranu. Obecnie absolutnym minimum jest rozdzielczość Full HD, która w zupełności wystarczy w przypadku monitorów o przekątnej do 24 cali.
Monitory 27 cali i większe powinny oferować już wyższą rozdzielczość – przynajmniej QHD, czyli 2560×1440 pikseli. To obecnie optymalny wybór, jeśli chcemy grać na większym ekranie i jednocześnie mieć pewność, że współczesna karta graficzna, nawet ze średniej półki, podoła temu wyzwaniu.
„
Monitory 27 cali i większe powinny oferować wyższą rozdzielczość – przynajmniej QHD, czyli 2560×1440 pikseli.
Jaki rodzaj matrycy w monitorze do gier?
Obecnie monitory do gier dostępne są z trzema rodzajami matryc: TN, IPS oraz VA. Na horyzoncie pojawiają się już jednak urządzenia wykorzystujące technologię OLED, która w przyszłości może zrewolucjonizować branżę.
- TN – najtańszy i nieco przestarzały już rodzaj matrycy, oferujący najszybszy czas reakcji i wysoką częstotliwość odświeżania. Niestety ma też swoje wady – to przede wszystkim przeciętne odwzorowanie kolorów, niski kontrast oraz wąskie kąty widzenia. Polecany do dynamicznych gier sieciowych i dla osób, które nie dysponują zbyt dużym budżetem.
- IPS – jeszcze do niedawna twierdzono, że technologia IPS przeznaczona jest dla profesjonalistów. Matryce wykonane tą metodą charakteryzowały się bowiem bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów, dużą jasnością i szerokimi kątami widzenia. Rozwój sprawił, że dziś możemy do tego dołożyć bardzo wysoką wartość odświeżania matrycy i niskie czasy reakcji, choć wciąż przegrywają one z panelami TN. Monitory IPS są droższe od modeli wykorzystujących technologię TN, ale pod wieloma względami są lepsze. To obecnie najczęściej wybierany rodzaj matrycy w monitorach dla graczy.
- VA – technologia VA jest niejako kompromisem pomiędzy TN, a IPS. Monitory z tym panelem oferują przede wszystkim nieosiągalny dla innych modeli kontrast. Do tego dochodzi niezłe odwzorowanie barw, zadowalająca częstotliwość odświeżania i czas reakcji na poziomie paneli TN. Warto jednak pamiętać, że zadowalające parametry osiągane są w droższych modelach.
- OLED – panele OLED w monitorach dla graczy wciąż są drogą ciekawostką, głównie ze względu na fakt, że borykają się z problemem wypalania matrycy. W przyszłości mogą być jednak rewolucją, bowiem oferują najlepszy czas reakcji, bardzo wysokie odświeżanie matrycy i jasność niemalże porównywalną z panelami IPS. Będą więc idealnym wyborem, jeśli cena nie będzie grać aż tak dużej roli.
Czas reakcji matrycy i częstotliwość odświeżania w monitorach gamingowych
Ważnymi parametrami w monitorze gamingowym są też czas reakcji matrycy i związana z nim częstotliwość odświeżania. Ta pierwsza określa, jak szybko monitor jest w stanie wyświetlić na ekranie treść, a druga warunkuje, ile razy na sekundę piksele mogą zmieniać swój stan.
Obecnie najlepsze monitory oferują czas reakcji na poziomie 1 ms. To wartość wystarczająca do grania na najwyższym poziomie w tytuły e-sportowe. Nie oznacza to jednak, że każdy monitor powinien charakteryzować się taką wartością.
Jeśli bowiem monitor jest odświeżany z częstotliwością 60 Hz (czyli 60 razy na sekundę), to każda klatka jest generowana w około 16,6 ms. Czas reakcji na poziomie nawet 15 ms będzie więc zadowalający. Niższe wartości i tak nie będą wykorzystywane.
Sytuacja zmienia się wraz z rosnącą częstotliwością odświeżania, która zapewnia płynniejszą rozgrywkę. Monitor 144 Hz generuje obraz co 6,94 ms, a więc tu czas reakcji nie powinien przekraczać 6 ms. Monitory 240 Hz są pod tym względem jeszcze bardziej wymagające. Generują obraz co 4,16 ms, a więc wymagają właśnie takiego czasu reakcji.
W każdym z tych przypadków czas reakcji na poziomie 1 ms wciąż jest jednak nieco na wyrost. Jaki więc jest najlepszy? Oczywiście im mniejszy, tym lepiej, ale w większości przypadków z powodzeniem można rozważać zakup monitora o czasie reakcji na poziomie nawet 5-7 ms.
Artykuł sponsorowany. CORE - polski dystrybutor antywirusów Norton, AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony/ firmy.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!